20.10.2021, 21:27

Azerbaycan'ın Zengilan şehrinin ermeni işgalinden azad olunmasından 1 yıl geçti

Bugün Zengilan'ın Ermeni işgalinden kurtuluşunun üzerinden bir yıl geçti.

Azerbaycan Ordusunun 27 Eylül 2020 tarihinde başlattığı karşı saldırı sonucunda Zengilan şehri 20 Ekim 2020 tarihinde Ermeni işgalinden kurtarılmıştır.

Resmi kaynaklara göre, Azerbaycan Ordusu 27 Eylül'de başlayan muharebe operasyonlarının kapsamını genişletti ve savaşın 24. gününde Zengilan bölgesi topraklarına girdi.

20 Ekim'de düşmanı geri çekilmeye zorlayan ordumuz Zengilan bölgesinde çok sayıda yerleşim birimini kurtardı.

Cumhurbaşkanı, Başkomutan İlham Aliyev millete hitaben yaptığı konuşmada, Azerbaycan Ordusunun Zengilan bölgesindeki yerleşimleri özgürleştirmeye başladığını söyledi.

20 Ekim'de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dordçınar, Kürtler, Yukarı Abdurrahmanlı, Gargabazar, Ashagi Veysalli, Yukarı Aybasanlı, Safarsha, Hasangaydi, Fuganlı, İmambagi, Dash Veysalli, Ağtepe, Ağdapak, Yarahdabli, Khojandli, Khojandli, Khojandli, Khojandli'ye bir çağrıda bulundu. Hocaçlı, Hocalı, Cebrayil, Günaşlı (Güneşli köyünün eski adı Noraşen idi), Vang köyleri (devlet başkanı itirazında Vang köyünün Çınarlı adını verdiğini açıkladı) işgalden kurtarıldı.

Devlet başkanı ayrıca, şanlı Azerbaycan Ordusunun Zengilan bölgesi topraklarına girdiğini ve yerleşim yerlerini kurtardığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Zengilan bölgesindeki Havali, Zarnali, Memmedbeyli, Hakari, Şerifan, Muganlı köyleri ile Zengilan kentinin kurtarıldığını duyurdu.

Azerbaycan Ordusu da Zengilan'da Ermeni ordusunu yenerek çok sayıda insan gücü ve teçhizatı imha etti. Zengilan bölgesinin kurtarılmasıyla birlikte Azerbaycan Ordusu Ermenistan sınırını geçti.

Azerbaycan Cumhuriyeti'nde "Zangilan'ın kurtuluşu için" madalyası kuruldu. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in emriyle Zengilan bölgesinin kurtuluşu için yapılan muharebe operasyonlarına katılarak kişisel cesaret ve cesaret gösteren askerlere Zengilan Kurtuluş Madalyası verildi.

Unutulmamalıdır ki Zengilan bölgesi 29 Ekim 1993 tarihinde Ermeni Silahlı Kuvvetleri tarafından işgal edilmiştir. İşgal sırasında Ermeniler Zengilan şehrini ve bölgenin köylerini yakıp yıkmış, dini, tarihi, kültürel anıtları ve mezarlıkları tahrip etmişlerdir. İşgalciler ayrıca Zengilan'ın zengin doğasına karşı ekolojik terör yaptılar, bölgedeki doğal yataklar vahşice sömürüldü ve Basitçay Devlet Tabiatı Koruma Alanı'nda nadir bulunan Doğu çınarları kesilip yakıldı.

Ermenistan'daki Gajaran bakır-molibden ve Gafan cevher rafinerilerinde normalin bin katı ağır metal, fenol ve radyoaktif madde içeren atık sular, Zengilan'dan geçerek Araz Nehri'ne dökülen Oxchuchay Nehri'ni kirletti. Sonuç olarak, doğa ve çevre ciddi şekilde zarar gördü ve nehirdeki nadir balık türleri yok oldu.

Ermenistan tarafından Oxchuchay Nehri'nin ağır kirliliği büyük bir çevre terörü olarak değerlendiriliyor. Artık Zengilan bölgesinin işgal gününü kederle değil, düşmandan kurtarıldığı günü kutluyoruz. Ancak işgal tarihini unutmamalıyız, ermeni vandallarının halkımıza karşı oynadığı oyunlar hafızamıza yazılmalı ve ders çıkarmalıyız. Karabağ Azerbaycan'dır !!!

Yorumlar (0)