26.06.2021, 09:39

Ben galip ülke​​​​​​​nin vatandaşı, muzaffer ordunun askeriyim!

Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin kuruluşunun 103 yılı

44 gün süren kutsal savaştan galip ayrılan Azerbaycan ordusu, 30 yıllık işgale son vererek ermeni ordusuna diz çöktürdü. Düşmanın tüm silahlı kuvvetlerini yok etti.
Milletimizin kan hafızasında 44 günlük Vatanseverlik Savaşı'nın silinmez izleri, gelecek nesillerimizin düşünce ve fikirlerine sonsuza kadar hakim olacaktır. Şanlı tarihimiz gurur kaynağımız olacaktır.

***

"Merhaba! Azerbaycan'daki Silahlı Kuvvetler Günü'nü kutluyorum."

Uzun yıllar arkadaşlarımdan ve bir tanıdıklarımdan gelen bu tebrik mesajı beni rahatsız etti ve bu özenli insanların benimle dalga geçtiğini düşündüm. Toprağının büyük bir kısmının yağmalandığı, askerlerinin yıllarca ateşkes altında uyukladığı, tüfekleri paslanmış ülkenin adamının Silahlı Kuvvetler Günü'nü kutlamak doğrumu? Ve hiçbir tebrike cevap vermedim. Bu tür tebriklerin karşı cins tarafından gönderilmesi benim için daha da zor oldu. Bu tebriklerin alt katında topraklarımızın işgalden kurtarılması için bir çağrı vardı. Her tebrikin arkasında bir soru vardı: Güçlü bir ordumuz, modern silahlarımız ve ekonomik imkanlarımız varsa, savaş başlatmak için ne eksiğimiz var? "Neyimiz" sorusu beni hep rahatsız etdi.

Doğru, ben asker değilim. Ancak, işimiz, yaşımız ne olursa olsun, her birimiz sevgili Anavatan'ın daimi askeriyiz. Ayrıca erkeklere özel bir bayram olmadığı için 26 Haziran hem dolaylı hem de dürüst olarak günümüz olarak kabul ediliyor. Hatırlarsanız, çöken birliğin bir parçası olduğunuzda 23 Şubat Donanma Günü erkekler bayramı olarak kutlanıyordu. Bir tür çöküşten sonra, bu bayramın yerini 26 Haziran Bağımsız Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri Günü aldı. Bugün yine bayram - Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri Günü. Önceki yıllardan farklı olarak, bu yılki Ordu Günü'nü sabırsızlıkla bekliyorum. Ne de olsa yine bana tebrikler gelecek ve önceki yıllardan farklı olarak bu tebriklere cevap vereceğim: bu sefer gururla... Bu sefer ordumuza en güzel sözleri söyleyeceğim. Şanlı, güçlü bir ordumuz olduğunu söyleyeceğim. Ve bu fikri bende Nisan savaşlarını doğurdu. Düşmanın burnunu avlayan askerlerimiz bu gerçek savaşı kazanacağımızı kanıtladı. Ve umarım askeri başarımız devam eder.

"Ermeni silahlı kuvvetleri ateşkesi bir kez daha ihlal etti, düşman misilleme ateşiyle susturuldu". Bu standart sözler yıllardır kulaklarımızda çınlıyor. Umarım bir gün bu sözler kulaklarımıza ulaşır - düşman tek seferlik bir misilleme ateşiyle susturuldu. Bugün bana gönderilen birkaç tebrike cevap verdim. "Ben de sizi tebrik ediyorum.
Yakın zamanda işgal altındaki tüm topraklarımızı düşmandan kurtaracağımıza inanıyorum. O gün tarihe Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin Zafer Bayramı olarak geçecektir.” Bayramınız kutlu olsun! Ordumuzun yaşı yüz yıl, bin yıl, milyon yıl olsun...

***

Evet, her yıl hayalini kurduğum gün geldi. Azerbaycan ordusu ermenilerin burnunu avladı. Bugün kutsal topraklarımız düşmandan kurtarıldı. Ben kazananbir milletin ASKERİYİM

Bayramınız kutlu olsun!

Dikkatınıza çekelim ki,Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri Azerbaycan Halk Cumhuriyeti Meclisinin 26 Haziran 1918 tarihli kararı ile Gence'de kurulmuştur.
1920'de Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin dağılmasından sonra ordu dağıtıldı ve 9 Ekim 1991'de Yüksek Sovyet'in kararıyla Silahlı Kuvvetler yeniden kuruldu.
Şu anda Azerbaycan hem muharebe kabiliyeti hem de maddi ve teknik kabiliyetler bakımından Güney Kafkasya'nın en güçlü devletidir. Silahlı Kuvvetlerin yapısı Kara Kuvvetlerini, Hava Kuvvetlerini ve Hava Savunma Kuvvetlerini ve Deniz Kuvvetlerini içerir.

Yorumlar (0)