Alexa

BİN AYDAN HAYIRLI OLAN KADİR GECESİ

Evveli Rahmet, ortası mağfiret- bağışlanma, sonu Cehennem azabından kurtuluş olan Ramazan’ın sonuna yaklaşırken, Yüce Kitabımızda “Bin aydan hayırlı” olduğu bildirilen Kadir gecesine ulaşmanın da sevicini yaşamaktayız. “Şüphesiz biz Onu- Kur’anı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğun sen ne bileceksin! Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Ruh- Cebrail- o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir selamettir.” (Kadir suresi,1-5.) Bu gecenin değerini yücelten nedenlerden en önemli olanı, Kur’anın ilk ayetlerinin bu gece de inmeye başlamış olmasıdır.

Bu yönüyle Kadir gecesi, Yüce Rabbimizin biz inananlara sunduğu sayısız nimetlerin farkında olma zamanıdır. Bu gece huzur ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği, rahmeti ve bereketi bol olan bir kutlu gecedir. Rabbimizin bizlere sunduğu böylesi müstesna bir geceyi, kendimizi yenileme fırsatı olarak değerlendirmelim, kendimiz, ailemiz, ülkemiz ve bütün insanlık için dua etmeliyiz.

Nasıl ki, altın madeni bakır, demir, kömür gibi madenlerden çok üstün ise, yine yâkût taşı diğer normal taşlardan çok kıymetli olduğu gibi, Allah katında bu gece de diğer gecelerden çok daha üstündür. Allah, kullarına çok acıdığı için bazı geceler, günler ve aylara kıymet vermiş,

Bu gecede yapacağımız dualarımıza, günahlarımızdan tövbeye, yapacağımız ibadetlerimize diğer zamanlara göre çok daha mükafat verileceği haber verilmiştir. Kısaca Allah, kullarının çok ibadet yapmaları, dua ve tövbe etmeleri için böyle gece, gün ve ayları birer sebep kılmıştır. Bize düşen, verilen bu fırsatı iyi değerlendirip hayır ve bereketinden istifade etmektir.

Kadir Gecesini nasıl geçirmeliyiz? Yukarıda işaret edildiği gibi bu kutlu geceyi, kaza ve nafile namazları kılarak, bilenler Kur’an okuyarak, hiç değilse beş vakit kaza namazı kılarak, çokça dua ve istiğfar ederek geçirmeye gayret edelim. Sevgili Peygamberimizin, ailesi Hz Aişe’ye öğrettiği şu duayı birkaç defa tekrar edelim. “Alllah’ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, benimde günahlarımı affet.” Unutmayalım, bu gecenin öyle bir anı vardır ki o anda yapılan ibadet, dua ve istekler mutlaka kabul edilir. Kim inanarak, sevabını Allah’tan bekleyerek Kadir Gecesini iyi değerlendirirse, geçmiş günahları affedilir,” (Buhari Siyam.) Müjdesi iyi değerlendirilmelidir.

Bu önemli anı yakalamak için gecenin önemli bölümünü, bunu yapamayanlar bir bölümünü, bunu da yapamayanların, teravih namazını kılıp evine döndüğünde, hiç olmazsa Allah rızası için iki rekât namaz kılıp, peşinden bir müddet oturup dua etmeli, Allah’ı tesbih, Sevgili Peygamberimize ise bol salavat getirelim. Rabbimizi tesbih- Lailahe illellah” Peygamberimize salavat ise,“Allahümme Salli ala Muhammed,”dir.

Yüce Rabbimize şu niyazımızla sözlerimize nokta koyalım: Ey talihsizlerin sığınağı, Ey acizlerin güç kaynağı, Ey dertlilerin tabibi, Ey yolda kalmışların yol göstereni! Ey çaresizler çaresi! Ey her duada bulunana icabet eden ululuk tahtının Sultanı! İçinde bulunduğumuz Kadir Gecesi hürmetine bizleri affeyle! Bizleri bağışla, bizlere altından kalkamayacağımız acılar yaşatma! Huzur bozuculara fırsat verme! Sen bizim Mevtamızsın! Kapına geldik boş çevirme!.. Sofralarınız afiyetli, paranız bereketli, kararlarınız isabetli, yuvanız sevgi, kalbiniz merhametli, vücudunuz sıhhatli, yüzünüz mutlu, kandiliniz kutlu olsun! Allah’a emanet olunuz.

YORUM EKLE