11.05.2021, 23:09

Bizler Farkındayız, Ya Siz?

Bilindiği üzere 10-16 Mayıs Birleşmiş Milletlere üye 156 ülke ve ülkemizde aynı anda Engelliler Haftası olarak kabul edilmiş özel bir farkındalık haftasıdır.

Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi, medeni toplum anlayışının bir parçasıdır. Engelli olmak asla bir kusur olarak görülmemeli ve engelli bireylerimiz hiçbir zaman yaşama azmini yitirmemelidir.

 Engelli olmak kişinin tercihi değildir ve herkes engelli adayıdır.

 Bunun bilincinde olarak, öncelikle kişiyi engelli konumuna düşürecek nedenlerin önlenmesi için gereken tedbirlerin alınması biz idarecilere düşen en önemli görevlerden biridir.

 Devletimiz, engellilerin sosyal hayata katılımlarını sağlamak için hızlı ve yoğun çalışmalar yürütmektedir. Devletimiz bu kapsamda engelli çocukların eğitimleri, tedavileri için resmi ve özel eğitim kurumlarının açılmasına destek olmakta, ağır engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları ortamlarda yakınları tarafından bakılmaları için bakım ücreti ödemekte, sosyal güvencesi olmayan engelli vatandaşlarımıza da aylık bağlamaktadır.

Devletimizin  engelli vatandaşlarımıza %3 oranda özel sektörde ve kamu kurumlarında iş imkânı veren düzenlemelerin yetersiz olduğu özel sektörde ve kamu kurumlarında  engelli istihdamı oranın %5 veya %6 çıkarılmasını talep ediyoruz.

Ben kurumlarım olarak sık sık engelli vatandaşlarımızla bir araya geliyorum. Ve  Engellilerin yaşamış olduğu sorunları ve isteklerini sizlere şu şekilde sıralaya bilirim;

1-) Gerek kamu, gerekse özel de boş olan tüm engelli kadroları istihdamının sağlanması.

2-) Özel sektör ve kamu kurumlarında %3 oranda engelli  istihdam oranının yetmediğini oranın  %5 ve %6 ' ya çıkarılması gerekiyor.

3-) Engelli sağlık raporlarında rapor oranlarının yüksek oranda düşürülmesi ile birçok engelli vatandaşlarımız sağlık raporu düşük olması nedeniyle devletten ve özel sektörden iş bulması ve geçimini sağlanamaması en büyük sorunlarından biridir.

4-)Engellilerin yaşam kalitesini yükselten başta ortez, protez ve diğer medikal malzemelerinin ödemerinin tamamını sgk dan karşılanması.

5-)Erişilebilir ve ulaşabilirliğin sağlanması için gerekli yaptırımlarının uygulanması gibi sorunların ivedilikle ele alınması talebimizdir

Ülkemizin en önemli duyarlılıklarından biri olan engelli vatandaşlarımızla ilgili farkındalığın 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftasında daha artması dileğiyle, Engelliler Haftası'nı kutluyor, tüm engelli vatandaşlarımızı, ailelerini sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.Ve diyorum ki
Benim hayatımda   Engel diye bir  kavram yok ! Hepimiz insanız, engelin ve fakirliğin ne vakit hangi şartlarda geleceği hiç belli olmaz.Yeter ki yüreklerimiz engelli olmasın.Diğer Engelleri Sevgi ile hep birlikte aşarız.Sevginin olduğu yerde Engel olmaz, sorgu sual olmaz. 10- 16 Mayıs Özel Bireyler Haftası ! Bizler Farkındayız ve Yanlarındayız.Ya Siz ! Herkese Engelsiz Bir Yaşam Dilerim.

Güldane Kaya

Leman Gebizli Tüm Engellilere Umut Işığı Derneği Başkanı ve UTEF Uluslararası Tüm Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı 

Yorumlar (0)