16.11.2020, 09:25 176

Cep Telefonlarında Marka ve Modeller Arasında Tercih Ne Olmalı

Bugünkü yazımızda dünya genelinde zirve yapan markalar ve onları takip eden trendlere yer vereceğiz. Aynı zamana ülkemizde cep telefonu sektöründe öncü konumuna geçen markaların alınırlığı hakkında biraz bilgi paylaşmak istiyorum.

Ülkemizdeki durumu biraz analiz edecek olursak, geçtiğimiz son 6-7 ay içinde ülkemizde özellikle elektronik sektörünü vuran ek gümrük vergileri ve döviz dalgalanmaları özellikle cep telefonu fiyatlarına oldukça belirgin bir şekilde yansımış durumda.

Şayet bu zamlardan önce 1300-1500 TL ye sahip olabildiğimiz bir cep telefonuna artık 2500 TL gibi bir rakam ödemedikçe alamıyoruz. Bu demektir ki ister başlangıç seviyesi diye tabir ettiğimiz isterse üst segment bir cep telefonuna ortalama 1000 TL gibi bir zam geldi.

Alıcı tarafına geçtiğimizde bu rakamların piyasayı ve alıcıyı çok etkilediğini ve pazarında bir tık daha daraldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ülkemizde hali hazırda satışı devam eden Samsung ve Apple gibi güçlü markaların alınabilirliği gerek fiyatları ve gerekse onları hızlı bir şekilde yakalayan diğer Çinli markaların sayesinde oldukça geriledi.

Alıcının tercih konusunda önüne oldukça farklı ve yine güçlü seçenekler çıkması, elinde Pazar payının çoğunu bulunduran bu markaları çoktan güç duruma düşürmüş ama cebinden para çıkacak kesimide oldukça rahatlatmıştır. Örnek verecek olursak orta sınıf bir cep telefonu alacak olan birinin artık bilindik marka takıntısı yerine şuan fiyat performans ürünü alması oldukça akıllı ve bütçe dostu bir davranış olacaktır.

Diyelim ki 3000-4000 fiyat aralığında paranızı çöpe atmayacağınız ve kullanım ömrüne göre kendini amorti eden birkaç marka model paylaşalım.

Samsung A31A51-A71

Huawei P40 LİTEP smart S ve P smart 2021

OPPO A72 A91- RENO 3 – RENO 2z –

XIAOMI note 9 pro – note9 – note 9s

Bu marka ve modeller arasında tercih yapacak olan alıcı öncelikle ne veriyorum ne alıyorum demeli. Samsung markasındaki modellere bakılırsa fiyat performans açısından pek iç açıcı değil gibi.

Huawei ise Google ile olan anlaşmazlığından dolayı artık Appy Galeri ile aramızda ve bir çoğumuzun alışkın olduğu Play Store uygulamasını bu markada kullanamıyoruz maalesef.

Geriye kalan seçeneklerde ise fiyatı ve artık kamera denilince ilk akla gelen marka OPPO ve onu yakından takip etmeye çalışan XIAOMI markasının modelleri kalıyor.

Bu markaların birbirine fiyatta ve donanımda denk gelen örnek iki modelini sizler için kısaca değerlendirmeye ne dersiniz?

OPPO RENO 3 vs XIAOMI NOTE 9 PRO

OPPO RENO 3:

48 mp arka ve 44 mp Sony lens ve merceklere sahip ön kamerası ile 8gb ram ve 128 gb dahili depolama alanına sahip. 6,4 inc ekran boyutu ile şık ve zarif bir tasarım sunuyor, 30w hızlı şarj desteği ile zamandan tasarruf sağlayan cihaz çok şık ve akıllarda kamera konusunda tek bir soru işareti bırakmayan bir model.

XIAOMI NOTE9 PRO:

64 mp arka ve 16 mp ön kamera ile karşımıza çıkan model 6 gb ram ve 64-128 gb olma üzere iki farklı dahili hafıza seçeneğine sahip. Diğer yandan 6,67 inc büyük ekranı ve yine 5020mah lık hızlı şarj desteği ile güçlü bir pil performansı sunan pili dikkat çekiyor.

İki model de hem kamera hem de diğer donanımlarıyla dikkatleri üzerlerinde topluyor. Benim tavsiyem Oppo nun AMOLED ekranlı cihazı ile Xiaomi nin IPS ekran teknolojisine sahip iki modeli VATAN-TEKNOSA ve MEDIAMARKT gibi zincir mağazalarda yan yana getirilerek incelenmeli ve karar verilmeli derim..

SAĞLIKLA KALIN…

Yorumlar (2)
Yusuf 6 ay önce
Verdiğiniz bu bilgiler çok aydinlatıcı ağzınıza sağlık
ÖMER ÖZTÜRK 5 ay önce
Rica ederim Yusuf bey.