09.01.2020, 19:13 39

En Havai Ölüm!

Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum? Bizler kendi heveslerimiz uğruna doğaya, doğanın en güzel renklerine, hayvanlarımıza özellikle de cıvıl cıvıl sesleri rengârenk görüntüleriyle, küçüğüyle büyüyle kuşları yok ediyoruz. Nedeni kullanımı her geçen gün yaygınlaşan bizlerin özel günlerimizde  bir anlık hevesimiz uğruna, izlemekten zevk aldığımız Havai fişekler! Havai fişeklerin Avrupa’da birçok şehirde kısmen ve tamamen yasaklar uygulanırken, bazı yerlerde de tamamen yasaklandığını duyuyoruz. Bu yasaklar bizim Ülkemizde niçin işlemiyor? Genellikle düğünlerde, özel günlerde ve yılbaşlarında kullanımı artan gökyüzünü renge boyayıp biz insanlara birkaç dakikalık heyecan yaşatan görüntüsü güzel kendisi son derece tehlikeli olan havai fişeklerin yapımında Fare zehrinde bulunan birçok madde, boryum, nitrat, odun ve daha pek çok kimyasallardan yapılmış olup, tüm canlılar üzerinde zararları dokunmaktadır.

Kanserojen etkisinin yanında yüksek sesten mütevelli işitme kaybı, Astım ve Bronşit tetiklemesinin olduğu ayrıca her an bir yangın çıkma ihmali göz ardı edilmemelidir. İnsan yoğunluğunun bulunduğu yerlerde güvenliğin sağlanamaması tehlikeyi artırıyor. Maalesef özel günler olduğu için alkolün ’de büyük role sahip olduğu havai fişeklerin, Çoluk, Çocuğun elinde oyuncak olan maytapların eğlence amaçlı bilinçsizce atılması, eğlencenin yanında pek çok kişinin yüksek sesten tedirgin olmasına sebep oluyor. Bu panikle yaralanmalar ve yangın çıkartma riskleri atıyor. Bizlerin kulaklarını adeta sağır eden bu yüksek ses zavallı hayvancıkları nasıl rahatsız etmesin. Evimizde beslediğimiz iki minik köpeğimiz Var. Yüksek ses duyduklarında inanın kaçacak delik arayıp en dip noktalara atıyorlar kendilerini, oysa hiçbir güvenliği olmayan doğanın olmazsa olmazları birbirinden güzel sesleri, görüntüleriyle bizlere hayat enerjisi yansıtan kuşlar! Hiç dikkatinizi çekti mi şehirlerde eskisi gibi kuşlar uçmuyor. Ağaçlar boş?

İlkbahar ve son baharda göç yollarını ay ve yıldızlara göre gerçekleştiren kuşlar bizlerin artık gökdelenlerde özellikle de camlarla kaplı ışıl ışıl aydınlık binalarda, caddelerde yaşamaya başlamamızla birlikte kuşlar ışığın etkisiyle sürekli etrafında dönerek yönlerini şaşırıp, binaların camlarını yansıtması sebebiyle camlara çarparak can veriyorlar. Doğamıza sahip çıkalım; “İnsan evrende gövdesi kadar değil, yüreği kadar yer kaplar” Hadi birlikte yüreğimizi ortaya koyalım kuşları, canlıları koruyalım. Sayın Cumhurbaşkanım, Sayın Bakanlar, Sayın Milletvekilleri, Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sayın Emniyet Genel Müdürlüğü, Sayın Belediye Başkanları lütfen bu Havai fişeklere bir son verin. Yurt dışında olduğu gibi ülkemizde’ de yasaklar gelsin. Yüksek miktarda cezalar koyarsanız bir nebze de olsun kuşların ölmesinin önüne geçilmiş olacaktır.

Belki hatırlarsınız geçen yıl İspanyol Şarkıcı ve Dansçı, Jonana Sainz sahnedeyken havai fişekten kopan paçanın karnına saplanmasıyla 1000 kişilik seyirciler arasında can vermişti. Bildiğimiz bu bilmediğimiz kim bilir neler var? Havai fişekler patladığında, yüksek ses ve ışığından dolayı, başta kuşlar olmak üzere binlerce canlı, korkudan şok geçirerek ölmekte, birkaç dakikalık zevk ve eğlence için bu kadar can almaya değer mi? Doğanın dengesini bozmaya gerek var mı?

Yorumlar (0)
hafif yağmur