25.01.2021, 23:37 647

Güney Kore ve Çinliler Türkleşiyor

Cep dünyasında olup biten gelişmeleri yakından takip edenlerimiz için yeni haberler var..

Bildiğiniz üzere pandemi sürecinden hemen sonra gelen zamlar ve sektörün nasıl etkilendiği, markaların yılbaşı öncesi ve yılbaşı arifesindeki rekabetleri, sonrasında cihazların piyasaya sürülmelerindeki izlenilen politikalar ve genelinden haberimiz oldu.

Asıl konu canım Türkiye’m için almış oldukları kararlar ve şuan izledikleri politika. Bu süreçte yazımızın başlığından da anlaşılacağı üzere markalar artık Türkiye pazarını çok daha önemser hale geldiler. Bu önemli gelişmeler nemi? Dünya pazarında büyük öneme sahip olan Samsung ve bazı çinli (XİAOMİ-OPPO) markaları da artık Türkiye de üretim kararı aldı.

Ülkemizde hâlihazırda elektronik üretimi yapan, tesis kuran ve yatırım yapan birçok marka vardı. Son zamanlarda bu markalara cep telefonu sektöründeki markalarda dâhil olmaya başladılar. Alınan bu kararların bizlere sağlayacağı faydalar olmasından gayet memnun olmamız gerekmekte.

Ülkemizin ekonomisine sağlayacakları katkı, sağlanacak olan istihdam, yapılan yatırımlar ve buna benzer birçok fayda sıralanabilir. Tabi en sonunda markanın yerli üretim klasmanına geçmesi hasebiyle vatandaşın cebine fiyat olarak yansıması. Ülkemizin bu markaları kendi topraklarında üretim için barındırması bu markalara bazı kolaylıklar sağlaması da demektir. Bunların en başında büyük oranda vergi kolaylığı gelmektedir. Haliyle bu ülkede üretim yapan firma vergiyi az ödediği zaman ve yurtiçine soktuğu ürünlerden ek gümrük vergilerinden de muaf olduğunda pazara sunacağı ürünlerde de fiyat indirimine gideceği anlamına gelmekte.

Son zamanlarda OPPO, XİAOMİ, ve SAMSUNG markalarının Türkiye de üretim kararı almaları ülkemizde üretim yapan markaların sayısını artırmış oldu. Bu gerçekten de gurur verici bir şey ve akabinde ülkemizdeki Cep telefonu sektörünün ve pazarının ne kadar büyük olduğunun da ayrı bir göstergesidir.

Edindiğimiz bilgilere göre OPPO İstanbul’da açacağı fabrikayı Tuzla ve XİAOMİ ise Avcılar bölgesinde faaliyet yürütecek. Şu ana kadar normalde sadece üretim tesisi bulunan marka GENERAL MOBİL di. Şimdi bu markaların sayesinde üretim ağı ve kapasitesi artacak. Samsung’un bu faaliyetlerinin montaj ağırlıklı olacağı bilgiside alınan haberler arasında.

Şimdiden ülkemize ve bizlere hayırlı olması dileği ile diyip teknoloji anlamında ve teknolojiye daha ucuza sahip olabilme ümidiyle.

SAĞLIKLA KALIN.

Yorumlar (0)
10°
parçalı bulutlu