30.01.2021, 14:08 149

Kendi evine hoş geldin, Türk kardeşim!

"Azerbaycan'a Türk askerler geldi" - her Azerbaycanlı bunu uzun zamandır bekliyor. Bu kelimeyi duymak her birimiz için büyük bir onur ve mutluluktur. Kanı bir, canı bir sevgili kardeşimizin Azerbaycan'a attığı adımlar başarılı ve mübarek olsun. Yıllardır havadarlarının pahasına Karabağ'ı ve çeşitli bölgeleri işgal eden Ermeni çetesi, Azerbaycan-Türk birliğinin neler yapabileceğini zaten anlamış durumda. Türk'ün toprağı işgal edilemez, bunu bütün dünya bilmeli.

44 gün süren ikinci Karabağ savaşının ilk gün ve saatlerinden itibaren Azerbaycan halkı Türkiye'nin desteğini hissetti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'ın davasına ilk saatlerden beri destek veriyor. Açık, kesin ve sert açıklamaları Azerbaycan halkını çok sevindirdi. Türkiye'nin Azerbaycan'a siyasi ve manevi desteği her Azerbaycan vatandaşını gururlandırıyor ve mutlu ediyor. Azerbaycan Ordusu, askeri operasyonlar sırasında Ermenistan'ın 30 yıldır kurduğu silahlı kuvvetleri yok etti ve imajını sıfıra indirdi. Ermeni askerini gülünç bir duruma soktu. Azerbaycan askeri tüm intikamını nefret ettiği düşmandan aldı.

Ordumuzun 27 Eylül'de Karabağ'da başlattığı başarılı karşı saldırı operasyonları sonucunda 9 Kasım'a kadar 5 şehir, 4 yerleşim yeri ve 286 köy işgalden kurtuldu. Cebrayil şehri ve bölgenin 90 köyü, Fuzuli şehri ve bölgenin 53 köyü, Zangilan şehri, Minjivan, Ağband, Bartaz yerleşimleri ve bölgenin 52 köyü, Hadrut kasabası ve Hocavend ilçesine bağlı 35 köy, Tatar ilçesine bağlı 3 köy, Gubadlı şehir ve bölgenin 41 köyü, Hocalı bölgesi 9 köy, Şuşa şehri, Laçin ilçesine bağlı 3 köy, Ağdara ve Murovdağ yönündeki birkaç stratejik yükseklik, Zangilan'da Bartaz, Sigirt, Şukurataz ve diğer 5 isimsiz yükseklik yağlardan arındırılmış.

Azerbaycan, Karabağ'ın incisi Şuşa'nın kurtuluşunun ilk saatlerinde 8 Kasım'da Büyük Zaferin ilk adımlarını duydu. Evet, eski vatanımızın kurtuluşu tam zaferimizin yolunu açtı. Düşmanın beyaz bayrak kaldırıp teslim olmaktan başka seçeneği yoktu. Yakında Hankendi'de Azerbaycan bayrağının dalgalandığını görmeyi umuyoruz.

Bugün yapılan resmi açıklamaya göre, Türk-Rus Ortak İzleme Merkezi Türk heyeti şimdiden Azerbaycan'da bulunuyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı ve Ermenistan Başbakanı'nın ortak açıklamasının ilgili maddesine uygun olarak kurulan Türk-Rus Ortak İzleme Merkezi bugün faaliyete başlıyor. Ortak İzleme Merkezinde temsil edilecek Türk askerleri Azerbaycan'a geldi. Ayrıca Ortak İzleme Merkezinde temsil edilecek Rus askerlerinin zaten ülkemizde olduğunu belirtmek isterim.

Kardeş Türk askerlerinin Azerbaycan'a gelişinin haberi büyük bir sevinçle karşılandı. Kendi evine hoş geldin, Türk kardeşim!

Namig Delidağlı

Azerbaycan

Yorumlar (0)