11.08.2021, 01:01

Teknoloji mağazalarındaki standları neredeyse bomboş

Uzun aradan sonra tekrar sizlerle buluşmanın hazzını alıyorum. Geçen vakitte teknoloji devlerinden baya baya haberler var.

Bunları yazmaya başlarken öncelikle ‘BİR YILDIZ KAYDI GÖKTEN’ şarkı sözlerini yazsam daha doğru olacak sanırım. Bunu yazmamdaki amaç başlı başına HUAWEİ.

ABD nin HUAWEİ için başlatmış olduğu ambargo sonrası çinli şirket okadar kan kaybetmeye başladıki türlü politikalar izleyip başarmaya azimli görünsede şuan cep telefonu namına pekte bişeyler yapamıyor.

Teknoloji mağazalarındaki standları neredeyse bomboş ve müşteriler gerçekten markaya karşı isteksiz.

Hikayenin başında GOOGLE için ambargo koyan ABD zaten bunu yapmasıyla beraber herşeyi çorap söküğü gibi getirmeyi başarmış. Çünki Google servislerini alamayan cihazlar bu servisleri ister yoğun kullansın ister kullanmasın başta ben olmak üzere herkese itici gelir. Düşünsenize her daim alışık olduğumuz bir konum yok, gmail yok, yedekleme ve Google n sağlamış olduğu güvenlik duvarları ve sertifikalar. Vs.vs. vs bunları sıralamak çok mümkün.

Huawei şirketinin kaybetmiş olduğu kan geri toparlanır gibi değil ki bunuda şurdan rahatça anlayaliriz artık HUAWEİ Andrid ten bile çıkıyor. Evet yanlış okumadınız ANDROİD kelimesi dünyada satılan elektronik cihazların yüzdelik diliminde özellikle cep telefonu için çok büyük paya sahip.

HARMONYOS adlı işletim sistemini geliştirmeyi başaran şirket şuan halihazırda bu sistemi 50 milyon barajını aşan sayıda cihazına yüklemiş durumda. Ancak bu sistem sadece cihazlarda yüklü. Kullanımı ve stabil çalışırlığı hakkında hiç bilgi yok.

Daha doğrusu elimize aldığımız zaman kullanımı nasıl olacak, bize neler sunacak veya bizim alışık olduklarımızdan neler götürmüş hep birlikte göreceğiz. Çinli şirketin en tepesinde bulunan bir yönetici geçenlerde şöyle bir demeç vermişti haber sitelerine..

2022-23 yıllarında biz cep telefonu sektörünün lideri konumunda olacağız.

Evet, ciddi manada iddialı bir cümle ve çıkış diyelim. Bukadar kayıptan sonra küllerinden yeniden doğmak ve en büyük olmak hayal gibi görünüyor demeden kendimi alı koyamayacağım.

Efendim hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. En kısa zamanda tekrar görüşmek üzere.

Yorumlar (0)