31.07.2022, 14:10

Yanan ciğerlerimiz, ormanlarımızla birlikte yüreğimizde yanıyor

Neredeyse her gün, her saat ülkemizde ve dünyanın her bir noktasında çıkan geleceğimizin yok olmasına sebep orman yangınları nasılda içimizi acıtıyor! Yangınla birlikte  yüreğimizi kor ediyor, yangın yerine çeviriyor ruhumuzu tabi insan olanın, bu yangınlara insan elinin değmesi ise insanlığından utandırıyor insanoğlunu valiliklerin ormanlık alanlara giriş yasağı getirmesi bir nebze  korusa da ormanlarımızı çıkan yangınlara yine insanoğlunun sebep olduğunu bilmek ne acı.

Örneğin çöpe atmaya üşendiğimiz şişeler, elektrik trafoları ki bugünlerde haberler bu yönde geliyor. Kamuoyunda beşli çete diye adlandırılanlar vatandaşlardan yüksek, yüksek faturaları talep edip ödeme yapmaması durumunda gözünün yaşına bakmıyorsa yangınlara sebebiyet veren elektrik hatlarını da sık sık kontrol etsinler bir zahmet: Ormanlarımızda çıkan her yangın, içimizi, yüreğimizi de yakıyor. Tarihin en büyük yangınını  yaşayan Manavgat yanığının birinci yılında hala akıllanmamış olmamız ne acı, nefes alabilmemizin temel etkeni olan ormanları yok etmeye devam ediyoruz.

Her orman yangını, sonuçları nedeniyle büyük kayıptır, yaşam ve gelecek için çok ciddi bir tehdittir. Çünkü yok olan her ağaç, insanlığın geleceğinden, dünyamızın yaşam süresinden eksilen bir zaman dilimidir. Orman yangınları, yüz binlerce ağacın, ot ve çalının kül olması, milyonlarca böceğin, binlerce kuşun, memelinin, sürüngenin yanarak yaşamlarını yitirmesi, yaşam alanlarının bozulması, orman ekosistemlerinde yaralar açılması anlamına geliyor.

Dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de orman varlığını tehdit eden faktörlerin başında orman yangınları gelmektedir. Orman yangınlarının çıkış sebeplerine baktığımızda yıldırım gibi doğal nedenlerin % 5-6 oranında kaldığını diğer bütün yangınların çıkış sebebinin insan olduğunu görmekteyiz... Dolayısıyla ülkemiz ormanları için en tehlikeli varlığın “İNSAN” olduğunu söylemek yanlış olmaz.. Bu nedenle orman yangının çıkmasına engel olmak veya çıkacak yangınların sayılarını olabildiğince azaltmak için insanlarımızı bilgilendirmek ve eğitmek zorundayız..

Orman Yangınları ve Önlemler

Orman yangını, doğal ya da insani sebeplerden ortaya çıkan ormanların kısmen veya tamamen yanmasıdır. Yıldırım düşmesi,yanardağ patlaması ve yüksek sıcaklık gibi doğal sebeplerle çıkan yangınlar ve sigara, tarımsal ürünler nedenli çıkan insan kaynaklı orman yangınları vardır. Ormanların yanması ekolojik olarak bir çok zarara sebep olur. İklim değişikliği ve kuraklık başlıca sonuçlardır.

Ormanları yangınlara karşı korumak için,

1.Ormanlara cam ve cam kırıkları atılmamalıdır. (Cam, güneş ışığını bir büyüteç gibi çimenlere çeker. Çimenler, tutuşarak çimenlerin alevlenmesine ve dolayısıyla yangının oluşmasına neden olacaktır.)

2.Mangal küllerini söndürmeden dökülmemelidir. Çünkü çimenlerin tutuşarak yangın çıkarma olasılığı vardır.

3.Bir yangın gördüğümüz zaman 110 yangın ihbar hattına bildirmeliyiz; eğer bu bir orman yangınıysa, o zaman 177 alo orman yangını ihbar hattına bildirmeliyiz.

4.Halk görevli kişiler ve çevre örgütleri tarafından bilinçlendirilmeli, bu konuda seminerler ve konferanslar düzenlenmelidir.

5.Ormanda ateş yakmamalıyız, yakmak zorundaysak çimensiz bir alanda ateşin etrafına taş koyarak yakmalıyız.

Son olarak umut ediyorum ki bu kurallara uyulsun ve "Kahraman AFAT EKİBİMİZE" daha az iş düşsün!!!

Güldane Kaya Kaçar

UTEF Uluslararası Tüm Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkanı, Leman Gebizli Umutışığı Dernek Başkanı

Yorumlar (0)