08.11.2022, 13:41

Azerbaycan bugün Zafer Bayramı'nı kutluyor

Azerbaycan, 44 gün süren Vatanseverlik Savaşı'nda tarihi bir zafer kazandı. Yaklaşık 30 yıl boyunca ermenilerin işgal ettiği toprakların çoğunu düşmandan kurtardı. Yağı düşmandan intikam alarak bir Türk devleti olarak Azerbaycan tarihinin en şanlı sayfasını yazdı. Azerbaycan halkı, Türk toprağının ve intikamının ermeni'de kalamayacağını bir kez daha kanıtladı!

Resmi kaynaklar, 27 Eylül 2020'de Azerbaycan'ın Ermenistan'ın bir sonraki askeri saldırısına yanıt olarak Vatanseverlik Savaşı'nı başlattığını belirtiyor.

44 gün süren askeri operasyonlar sonucunda Muzaffar Azerbaycan Ordusu, 3 Ekim'de Tartar ilçesine bağlı Sugovuşan yerleşimini, 4 Ekim'de Cebrail şehrini, 9 Ekim'de Hocavend ilçesine bağlı Hadrut yerleşimini, 17 Ekim'de Fuzuli şehrini, 20 Ekim'de Zengilan şehrini, 25 Kasım'da Kubadlı şehri, 8 Kasım'da Şuşa şehri işgalden kurtarıldı. 300'den fazla yerleşim yeri ile Ağdara, Murovdağ ve Zengilan istikametindeki önemli stratejik tepeler işgalden kurtarıldı.

Cesur Azerbaycan askerleri ve subayları adım adım ilerleyerek, Ermenistan'ın uzun yıllar inşa ettiği mühendislik ve tahkimat sistemlerini kırarak, kahraman asker ve subaylarımızın, şehitlerimizin kanları ve canları pahasına topraklarımız özgürleştirildi.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin 2.908 askeri Vatanseverlik Savaşı'nda şehit oldu ve 6 kişi kayıp olarak kabul ediliyor.

Azerbaycan Ordusunun zafer yürüyüşüne dayanamayan düşman, provokasyonlara başvurdu ve masum sivilleri hedef alarak savaş suçları işledi.

Azerbaycan'ın ikinci büyük şehri olan antik Gence, Mingachevir (Hidroelektrik Santrali) ve Yevlah (Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı) şehirleri, Beylagan, Barda, Tartar, Gabala, Goranboy, Aghjabedi, Abşeron, Khizi ve diğerleri. stratejik tesisler bölgesinde yer alan bölgeler balistik füzeler ve diğer ağır topçu silahlarından ateş altında.

Genel olarak, Ermenistan'ın askeri saldırısı sonucunda 12'si çocuk ve 27'si kadın olmak üzere 93 sivil hayatını kaybetmiş, 454 sivil yaralanmış, 12.292 konut ve konut dışı alan, 288 araç hasar görmüş ve 1.018 çiftlik hasar görmüştür. .

Bütün bunlara rağmen, Azerbaycan'ın askeri alanda kazandığı zaferler, özellikle Şuşa'nın düşman esaretinden kurtarılması savaşın kaderinde belirleyici bir rol oynamış, Ermenistan'ın yenilgisini ve teslimiyetini tanımasıyla sonuçlanmış, Ermenistan'ı Kelbecer, Ağdam ve Laçın'a geri dönmek zorunda bırakmıştır. Azerbaycan bölgeleri.

Azerbaycan halkının kararlılığı ve iradesi, ekonomik gücü, modern ordu yapısı, halk ve güç birliği, ülkemizin zaferini sağlayan önemli etkenlerdi. Zengin bir devlet ve askerlik tarihine sahip olan Azerbaycan halkı, bir başka şanlı kahramanlık tarihçesi yazmış, galip bir millet olduğunu tüm dünyaya ispatlamış ve düşmana karşı tarihi bir zafer kazanmıştır.

Savaşta mağlup olduğunu anlayan Ermenistan, 10 Kasım 2020'de kapitülasyon belgesini imzalamak zorunda kaldı.

10 Kasım'da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan bir bildiri imzaladılar. Açıklamaya göre, Dağlık Karabağ çatışma bölgesinde ateş ve tüm askeri operasyonların tamamen durdurulduğu 10 Kasım 2020'de Moskova saatiyle 00:00'dan itibaren ilan edildi.

Dağlık Karabağ'daki temas hattı ve Laçin koridoru boyunca 1.960 ateşli silahlı askeri personel, 90 askeri zırhlı araç, 380 araç ve özel teçhizattan oluşan Rusya Federasyonu'nun bir barış gücü birliği konuşlandırıldı.

Açıklamaya göre, Rusya Federasyonu barışı koruma birliğinin kalış süresi 5 yıl olup, Azerbaycan ve Ermenistan'dan herhangi biri mevcut hükmün uygulanmasını süre bitiminden 6 ay önce sona erdirme niyetlerini açıklamazlarsa, süre otomatik olarak sonraki 5 yıl için uzatılır.

Rusya-Türkiye Ortak İzleme Merkezi, ihtilaflı tarafların anlaşmalara uyumunun izlenmesinin etkinliğini artırmak amacıyla kurulmuştur.

Karabağ ile Ermenistan arasındaki bağlantıyı sağlayacak, ancak Şuşa şehrine dokunmayacak olan Laçın Koridoru (5 kilometre genişliğinde) Rus barışı koruma birliğinin kontrolüne alındı.

Açıklamada, bölgedeki tüm ekonomik ve ulaşım bağlantılarının yeniden sağlanması gerektiği belirtiliyor. Ermenistan Cumhuriyeti, vatandaşların, araçların ve yüklerin her iki yönde engelsiz hareketini organize etmek için Azerbaycan Cumhuriyeti'nin batı bölgeleri ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasındaki ulaşım bağlantılarının güvenliğini garanti eder. Ulaşım bağlantıları üzerindeki kontrol, Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin sınır servis yetkilileri tarafından gerçekleştirilir. Tarafların anlaşmasına dayanarak, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile Azerbaycan'ın batı bölgelerini birbirine bağlayan yeni ulaşım iletişimlerinin inşası sağlanacaktır.

Kelbecer, Ağdam ve Laçın bölgelerinin Azerbaycan'a dönüşü de üçlü açıklamaya yansıdı.

20 Kasım'da Ağdam şehri ve Ağdam ilçesinin işgal altındaki kısmı, 25 Kasım'da Kelbecer ilçesi ve 1 Aralık'ta Laçın ilçesi işgalden kurtarıldı.

Azerbaycan bu üç bölgeyi hiçbir kayıp vermeden işgalden kurtarmayı başardı.

3 Aralık 2020'de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan Cumhuriyeti'nde Zafer Bayramı'nın kurulmasına ilişkin Kararnameyi imzaladı.

Kararnameye göre, Şuşa'nın işgalden kurtarıldığı gün - 8 Kasım Azerbaycan Cumhuriyeti'nde Zafer Bayramı olarak kutlanıyor.

Zafer Bayramı ile bağlantılı olarak 8 Kasım'da bir dizi etkinlik yapılması planlanıyor.

8 Kasım ülkede çalışma dışı bir gün.

Ancak, Hankendi şehri, Hocalı bölgesi, Hocavend bölgesinin bir kısmı, eski Ağdera ve Aşkaran şiherleri, Şuşa'nın çevre köyleri ve diğer bölgeler hala düşman kontrolünde. Yakında bu bölgelerin düşmandan ve rus askerlerinden temizlendiğini göreceğiz. Şehitlerimize rahmet diliyoruz. Gazilerimize sağlık diliyoruz!! Zafer Bayramınız Kutlu Olsun!

Yorumlar (0)