30.10.2020, 23:06 158

Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Her şeyden önce merhaba! İnşaallah bundan sonra bu köşede sizlerle birlikte olacağız. Kafanıza takılan her ne olursa yorum alanından bize yazabilirsiniz.

Bugünkü ilk köşe yazımızda artık tüm insanlığın odak noktası haline gelmiş ve vazgeçilmezimiz olan bir şeyden bahsediyor olacağız.

Cep telefonu...

Hepimizin de bildiği üzere artık elimizden düşüremediğimiz ve neredeyse tüm işlerimizi oradan yapar hale geldiğimiz küçücük bir cihaz...

Günlük hayatımızın da odak noktası haline gelen bu yenilikçi ve süper teknolojik ürünü kullanmayan yok gibidir. Tabi birde işin görünmeyen yüzü, yani buzdağının diğer kısmı var.

Resmi verilere göre her gün dünya genelinde ortalama 3 milyon adet cep telefonu satılmaktadır. Bu rakam 1 yılda ortalama 1,5 milyar âdeti bulmaktadır. ifade ettiğimiz rakamlara göre neredeyse dünyada cep telefonu kullanan herkes her yıl cep telefonunu değiştiriyor anlamına geliyor demektir. Tabi bu rakamlar herkesin bunu yaptığı anlamına gelmez. Kimimiz 3 yıl kimimiz 2 yıl kullanırız genelde.

Gün geçtikçe yenilenen ve ilerleyen teknoloji cep telefonlarının kullanım ömürlerini de azaltmış durumda.

Evet, yanlış okumadınız. Önceden akıllı telefonlar yokken bir cep telefonunun kullanım ömrü en fazla 7 yıldı. Bu rakam günümüzde ortalama bir rakama satılan cep telefonu için maksimum 3 yıla düştü. İnternetin yaygın hale gelmesi ve sürekli kullanılması, sosyal medya ve benzeri her şey cihazın ömrünü otomatikman düşürmekte.

CEP TELEFONU ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Bize düşende bu hızlı döngüden en az zararla nasıl kurtuluruz. Bunu daha da açacak olursak Cep Telefonu Alırken Nelere Dikket Edilmeli?

Yakın döneme kadar hayatımızda hep karşımıza çıkan birkaç marka vardı ve herkes bilirdi bunu. Örneğin dünya Pazar payının %55 i gibi kocaman bir pasta payını elinde bulunduran NOKIA.

Sonraları başına gelen bin musibetle pazardan çekilmek zorunda kalınca yerine şimdilerde herkesin göz bebeği olan IPHONE ve ardından onu izleyen SAMSUNG markasıydı.

Ama 2017-2018 yılı artık ülkemizde milat oldu ve Türkiye pazarına yepyeni markalar girdi. Çinli firmaların bu konudaki liderliği ve fiyat performans ürünlerine ayırdıkları bütçeler herkesin kafasını karıştırsa da insanlar artık kendi ekonomisine göre rahatça davranabilmekte ve önünde bulunan çok sayıdaki seçenekten en uygununu seçebilmekte.

Ben cep telefonu alacak olsam hangisini alırdım acaba?

Marka değeri yüksek olan dışında almam

Bütçeme en uygun hangisiyse onu alırım

Fiyat performans ürünlerini tercih ederim

Kamerası en iyi olanı alırım

Bu cevaplardan en az biri karşımıza çıkıyor değil mi? Evet, telefon alırken zarara uğramamak adına atılacak en iyi adımlarda tam bu cevapların içinde gizlidir.

Teknik özellik bakımından kullanım şeklinize göre seçim yapmak, marka takıntısı yapmamak, bütçe dostu olmak ve en önemlisi servis ağları iyi olan bir markayı tercih etmek gayet yerinde olacaktır.

Bu yazımda 10 yıllık tecrübeme dayanarak marka tercihi ya da nokta atışı alınabilecek cihazlardan ziyade konuya genel ve ön bakışımızı değerlendirmek adına sizlere yardımcı olmak istedim..

Bir sonraki yazımda güncel cihazları masaya yatırarak bütçe, fiyat performans ve segmentlerde alınabilecek en iyi modelleri tartışıyor olacağız.

Sağlıklı kalın Esen kalın..

Yorumlar (0)