06.10.2020, 14:11 41

Ertuğrul Hocam 'Var' Diyorsa Bir Şeyler Vardır !

Türkiye Süper Futbol Ligi' nde hayata geçirilen " VAR " uygulaması; her ne kadar iyi niyetli bir sistem olarak kabul edilse de, çoğu takımların ve takım hocalarının güven ve beklentilerini tam manada karşılıyamıyor gibi bir düşünce mevcut !

Yenen de yenilen takımlar da her maçtan sobra " VAR " kararlarını, uygulamasını beğenmeyip; bu uygulamadan doğan bazı hatalı kararların tatmin edici ve geçekçi olmadığı yönünde görüş bildiriyorlar.

Aslında; tamanlamıyla ve adil ugulanırsa faydalı bi sistem olduğu mâlum ama gel gör ki; çoğu takımlar ve hocalar dertli. Anlaşılan odur ki; bize 4 hakem de yetmiyor ! Bu gidişle 5 hakemi de görürek şaşmamak gerek ancak; bence az olsun öz olsun, doğru karar olsun, nitelikli olsun daha iyi.

Bir de geçenlerde; Türkiye PTT 1. Ligi' nin yeni takımlarından biri olan Yılport Samsunspor Teknik Direktörü Ertuğrul SAĞLAM hocamız; Süper Lig' de uygulanan VAR Uygulamasının, 1. Lig' de de uygulanması gerektiğini söyledi.

Bence de çok mantıklı ve doğru bir görüş bu. Zirâ; çok sayıda takım, bu ligden Süper Lig' e yükselbilmek amacıyla, ekonomik olarak büyük paralar harcadı. Haliyle; 1. Lig' de de Süper ig gibi, şampiyonluk mücadeesi vermeye çalışan takımlar var.

1. Lig' de Yılport Samsunspor' un yanıaıra; Adanademirspr, İstanbulspor, Tuzlaspor, Altay, Altınordu ve Giresunspor gibi birçok takım, şampiyonluk için amansız bir yarışa girmiş durumda.

Hal böyle olunca; büyük paralar harcayıp, kadrolarını güçlendiren bu takımlar; oynanan ve oynanacak olan lig maçlarında; hakemlerin gözden ve dikkatlernden kaçırdıkları bazı pozisyon ve karara şahit oluyoruz !

Her ne kadar iyi niyetli hakemlerimiz olsa da maalesef, bazen yanlış karalara da imza atılabiliyor veya atılan goler, ofsayt ve penaltı gibi hassas konularda bazı açıklar olabiliyor !

İşte; bu ve bunu gibi birçok konuda, hatalı kararlar olbiliyor. Bu hataların en aza indirilmesi için; Ertuğrul Sağlam hocamızın, 1.ig' de de Süper Lig gibi " VAR " sisteminin uygulanmasını istemesini normal ve doğru buluyoruz !

Yoksa; bu ligde olsun; diğer liglerde olsun; verilecek yanlış kararlar, takımların canını acıtabilir. Çoğu takım; 1. Lig' e şampiyon olup bir üst lig olan Süper Lig' eya ilk 2 ya da ilk 6 takı arasında, doğrudan veya Play- off ile Süper Lig özlemine sahip olma düşüncesinde !

Biz de Ertuğrul Sağlam hocamızın bu " VAR " isteğinin var olması temennisiyle; tüm takımlara başarılar dileriz.

Saygılarımla.

Yorumlar (0)