02.12.2020, 20:01 240

Herkes Biraz Kadın Olabilir mi?

Yazımın başlığına kitabın ismini verdim. Çünkü çok anlamlı ve mesaj dolu bir soru,yeni sorular doğuran cevap aratan bir cümle.

Muhteşem bir eser ve anlamı misyonu olan bir kitapla beraberim.

Yıllardır sivil toplum örgütlerinde sorumlu görevlerde bulunuyorum. Ayrıca gazeteci ve yazarım ve bir Kadınım.

Her kadın gibi yoğun uğraşlarımda ,mesleğimde,sosyal ve özel hayatımdaki tüm açmazlarımda  mücadeleci  gücümün paylaşımcı ruhumun sevgiyle çözümlere  ulaştıran yüreğimin kadın  olma farklılığından kaynaklandığını  bu kitabı okuyunca bir kez daha anladım.

Bu kitap söylediklerimin de söyleyemediklerimin de bir kanıtı adeta.

On dokuz kadın yazar her biri ayrı şehirlerde ve hayatlarda iken Mısralardaki Öykü’ M Edebiyat gurubunun değerli Yayın Yönetmeni  Sayın Mustafa Yılmaz beyin Yönetiminde ve bu çalıştayın büyük emekciliğini  üstlenen  Sayın Şükran Torun hanımın Koordinatörlüğünde buluşup  yaşamlarından gerçekten yaşanılan keskin kesitleri cesurca ve bir o kadar samimi sade şekilde yazmışlar. 

Çeşitli tabularla kural yada korkularla seslendirilmeyen görülmeyen hafife alınan her duyguya tanıklık ediyor ve kendinize dönüyorsunuz.Hangi cinsiyette olduğunuzu  düşünmeden empati yapıp nedenler sonuçlar  yanıtlar içine giriyorsunuz.

Az önce söylemediklerim demiştim. Onlar söylemiş.  Kağıda kaleme dökmüşler  birkaç adım alsa kadından her Adem, hayatı adımlarken üretse, sevse  şefkati ve merhameti  giyse yılmadan,yıkılmadan zorluklarla mücadele etse.. demişler.  Son sözlerinde çok güzel söylemişler, ve  açtıkları pencereden bakmak kalmış bizlere.

’’Herkes Biraz Kadın Olabilir Mİ? diye soruyorlar, okuyup düşünmek hepimize düşüyor.  

Kadın  Şiddetine Hayır diyorum  

Yorumlar (0)
-1°
az bulutlu