23.12.2020, 00:06 196

IPHONE’nun Amacı Ne?

Bu köşe yazımızda cep telefonu dünyasında yaşanan ufak ama önemli birkaç ayrıntıya yer vermek istiyorum. Hepimizin bildiği ve takip ettiği üzere dünyanın en önde gelen cep telefonu markası IPHONE yeni modelleriyle göz kamaştırmaya devam ediyor.

Son çıkarmış olduğu 12. Nesil yani IPHONE 12 modelleri şimdiden hemen herkesin gönlünde taht kurmaya başladı. Tabii bunun yanında kişisel eleştirilerimizi de yapar olduk. Mesela tasarım olarak eskiye dönük çizgileri kullanmaya başlayan IPHONE önemli bir kesimin gözünden düştü diyebiliriz.

Bu denli önemli bir markanın ürünlerini tasarlayanların neden eski çizgilere yöneldiğini anlamak pekte mümkün değil gibi. Peki, bunun yanında daha eksikleri yok mu? Tabi ki var. Marka yöneticilerinin almış olduğu en son karara göre artık IPHONE marka cep telefonlarının ( IPHONE 11-12 modelleri) kutularından şarj cihazı ve kulaklık çıkmıyor.

Alınan bu karar marka tutkunları tarafından hiçte hoş karşılanmasa da dünya genelinde bu durumdan söz edip karşı çıkanların sesi de henüz duyulmuş değil. Bununla ilgili mahkemelik olanlar var mail atanlar var dönüş isteyenler var ama inanın büyük yankı uyandırmadı. Durumun kendini özetleyen en güçlü kısımları bence şunlar.

Markayı tercih eden birisi öncelikle yaşam alanının her yerinde kablosuz şarj standı veya buna benzer şarj üniteleri bulundurmak zorunda. Bunu istemeyen ve eskisi gibi kablo ile cihazını şarj etmek isteyen kimseler ise cihazın yanında uyumlu orijinal şarj ve kulaklık aksesuarlarına extra olarak enaz 400 tl daha ödemek durumundalar. Bu bir tüketici için hiçte hoş olmayan bir durum.

Bunun daha kapsamlı eleştirisine yer verecek olursak şayet IPHONE diyor ki; beni tercih edecek olan tüketici lüks ve elit olmalı. Kablosuz şarj üniteleri yaşam alanlarının her yerinde olabilmeli. Bizi tercih edenin diğerlerinden çok daha ayrıcalığı olmalı J

Yani değerli okurlarım, marka insanların zekâsıyla ve hemen akabinde cebindeki parasıyla bir nevi alay eder olmuş. Kendine bağımlı kılmayı hedeflediği kitleyi avuçlarının içine almaya çalışır durumda diyebiliriz kısacası.

ÇOK SAĞLIKLA KALIN ESEN KALIN.

Yorumlar (0)