18.05.2019, 20:40 46

Laçin şehrinin  ermeni işgalciler tarafından işgal edilmesinden 27 yıl geçti

Eski Azerbaycan yurtlarından olan Laçin şehrinin ermeni işgalciler tarafından işgal edilmesinden 27 yıl geçti. Yüzyıllar boyuncatopraklarımıza göz dikmiş Ermeni vandallarının 1988 yılından başladığı ilan edilmemiş savaş sonucunda Azerbaycan'ın Karabağ bölgesi ve Karabağ çevresi 7 ilçesi işgal edilmiştir. İstilaya maruz kalmış 7 bölgeye dağlık arazide bulunan Laçin bölgesi de içerir.

Lachin bölgesi, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin güneybatısındaki dağlık bölgede yer almaktadır. Sınırları Kuzeyden Kalbajar'a, Hocalı, Şuşa ve Hocavend'den doğuya, güneyden Gubadli'ye ve batıdan Ermenistan Cumhuriyeti'ne birleşikdir. Lachin, tarih açısından zengin eski bir tarihe sahiptir. Lachin anıtları hala değerli ve nadirdir. II. Binyıla ait Hicavand'ın Azykh ve Jabrayil bölgelerindeki Taghlar mağaraları ile karşılaştırılabilir.

Lachin bölgesi dünyanın nadir ağaçları bilinən kırmızı demir ormanları, çok sayıda maden suyu, kobalt, uranyum, cıva, altın, demir, farklı renklerde mermer yatakları bakımından zengindir. Lachin bölgesi 1924 yılında kuruldu. İlçenin merkezi Lachin'dir.

İlçe toprakları 1883 m2 'dir. Nüfusu 65.430 kişidir (istiladan öncə).

18 Mayıs 1992'de her taşında bir sır yatan, dağlarda bulunan esrarengiz güzelliği ile âleme meydan okuyan Lachin bölgesi ermeni işgalcileri tarafından işgal edilmiştir. İşgal sonucu doğal toplarla çevrili Lachin tamamen dağıtılarak mahv edilmiştir. Serveti yağmalanarak Ermenistan'a taşındı, kültür merkezlerimiz, tarihi ve mimari anıtlar imha edildi ve insanlar ana topraklarından uzak yaşamaya ve yerlerinden edilmiş yaşamlarda yaşamaya zorlandı.

Resmi bilgi olarak İşgal sırasında 264 kişi öldü, 65 kişi rehin alındı, 103 kişi engellendi, yaşları 1-16 arasında değişen 24374 çocuğun 18'i şehit edildi, 225'i engelli, 1071'i 31 çocuk olmak üzere yetim kaldığı bildiriliyor. Bölge işgal nedeniyle 7,1 milyar dolar zarar gördü. Bölgede 6 Ulusal Kahraman var.

Yorumlar (0)