01.05.2021, 18:29

Yılın en gözde ayı, 1 MAYIS

Mayıs ayı ılık güneşi, pırıl pırıl havası, rengârenk kırları, bahçeleri ile, cıvıl cıvıl kuş sesleriyle adeta insanın ruhuna huzur veriyor. Yılın en gözde ayı Mayıs hoş geldin, evlerimize huzur, bedenlerimize sıhhat, tüm Dünya’ya covid’siz gel inşallah. Sağlıklı, üreten, çalışan evine çoluk çocuğuna utanmadan aşını ekmeğini götüren, kimseye muhtaç olmadan yaşayan ailelere cıvıl cıvıl, mutlu, çocuk seslerinin sokaklarda okullarda park, bahçelerde yankılanmasıyla gel!

Ürünün mimarı; O’nu tasarlayan değildir! Bir ürünün gerçek mimarı; O’nu ortaya çıkaran kişilerdir. Kim olursa olsun, patron olsun, işçi olsun, yeter ki çalışanın hakkını korumasını bilen olsun.

1 Mayıs işçi ve emekçiler Bayramı; İşçi ve emekçiler tarafından Dünya çapında kutlanan, birlik dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü…

1 Mayıs dünya üzerindeki pek çok ülkede resmi tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de ilk kez 1923'te resmi olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan’ında emek ve dayanışma günü olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

Dünya’da ilk kez 1856'da AVUSTRALYA’DA YÜRÜŞ DÜZENLENMİŞTİR.

Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri günde 8 saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden parlamento evine kadar bir yürüyüş düzenlediler. Amerika'da ise iş bırakma eylemi 1 Mayıs 1886'da Amerika işçi sendikaları konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı günlük 8 saatlik çalışma talebi ile iş bıraktılar Şikago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Kentucky’de 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi birlikte yürüdü. O dönemde lewisville deki parklar siyahlara kapalıydı, işçiler sokaklarda yürüdükten sonra hep beraber ulusal parka girdi, her eyalet ve kentte siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler gazeteler de yer aldı. ‘’Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu.’’ şeklinde yorumlar yapıldı. Böylelikle insanlık kazanmış oldu.

Alın teri ile Dünya’yı güzelleştirip, insanlığın mutluluğu ve sağlığı için gönülden çalışan tüm emekçilerimizin özellikle; İçinde olduğumuz zorlu süreçte, bu pandemi döneminde hayatlarını tehlikeye atarak mücadele eden, başta; Sağlık emekçilerimiz olmak üzere tüm çalışan emekçilerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü kutlu olsun.

Yorumlar (0)