Alexa

Adalet Mülkün Temelidir (Mülkten Kasıt Nedir)

Mahkeme heyetinin arkasında, sanığın ve mahkemeyi takip edenlerin tam karşısında kocaman harflerle yazılır. ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR.

Evet adalet mülkün temelidir fakat yeri biraz ters gibi çünkü adaleti sağlayacak heyetin unutmaması için onların karşısında olması gerekir.

Adalet mülkün temelidir lakin asıl konu oradaki MÜLK tür, o mülkten kasıt nedir?

Birçoğumuz oradaki mülkten kast edilen şeyi bilmeyiz merakta etmeyiz, hâlbuki işin tam da can alıcı yeri o mülktür.

Eğer Bir ülkede adalet tam tecelli etmiyorsa, Devlete olan güven sarsılır, Devlete güven kalmaz. 'Devlet' siz millet olur mu? Devleti olmayan millet dinini nasıl yaşar; namusunu nasıl korur.

Demek ki o mülkten kasıt: DEVLET, MİLLET, DİN ve NANUS tur.

DEVLET, VATAN, MİLLET, DİN ve NAMUS gibi kutsallarımızı korumanın yolu adaletin tam ve doğru tecelli etmesidir. Başta adalet mekanizmasının asli unsurları olan Hakimler, savcılar olmak üzere bütün fertlerin en önemli vazifesidir.

ASLİ UNSUR NEDİR?

Devlet soyut bir kavramdır; somut olan insandır. Devleti kurunda yöneten insandır. Devleti sağlam temeller üzerine oturtmanın yolu üstün vasıflı insan yetiştirmektir. Bunun yolu da eğitimden geçmektedir. Bu da aileden başlar. Aile mutlaka gönüllü olmalıdır. Düşünün, evine ekmek götüremeyen bir babanın o aile üzerinde nasıl bir hakimiyeti olabilir.

Milli gelirin adil paylaşılması adalettir. Adalet yalnızca mahkemede suçluya ceza vermekle olmaz. Bir ülkede yeni cezaevleri yapılıyorsa ters giden bir şeyler var demektir. Öyle ise adaleti doğru yerde aramak gerekir.

ÜSTÜN VASIFLI İNSAN NEDİR?

İnsan, insan olmanın şuurunda olmalıdır. Bunun için üstün vasıflarla donatılmalıdır. İnsan; Vatan, Millet, Din, Namus gibi kutsal bildiğimiz unsurları özümseyerek yetiştirildiğinde "Adalet mülkün temeli" vecizesine sahip çıkıp koruyacaktır.

Üstün vasıflarla yetiştirilmiş insanların devlet kadrolarında nasıl hizmet edeceklerini düşünün bakalım. Aksi taktirde, Libya, Irak, Suriye, Sudan gibi örnekleri çoğaltabiliriz.

YORUM EKLE