19.05.2022, 12:40

19 MAYIS ÇOŞKU VE HEYECANLA 103.YILI KUTLU OLSUN!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna uzanan Milli Mücadele sürecinin ilk adımının atıldığı, milli bayramımız, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103. yıl dönümünü büyük coşku ve heyecanla kutlayacağız.

“Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız.” diyen Mustafa Kemal ATATÜRK, Cumhuriyetimizin savunulması ve korunması görevini yeni kurulan Türk Devletinin dinamik gücü olarak gördüğü Türk gençliğine emanet etmiş ve Samsun'a çıktığı ve Türk Milletinin Kurtuluş Savaşı’na başladığı bugünü de bayram olarak Türk gençliğine armağan etmiştir. Binlerce yıllık tarihi süreç içerisinde, Türk Milleti özgürlük uğruna binlerce badireler atlatmıştır. Mustafa Kemal 18 askerle birlikte 16 Mayıs 1919 tarihinde 9. Ordu Müfettişi olarak Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan hareket ederek son derece çetin geçen yolculuk sonucunda Samsun’a ulaşması olayı! Bu olay Kurtuluş savaşının fiili başlangıcı olarak kabul edilmektedir.19 Mayıs tarihi son bağımsızlık savaşının başlangıcı olmasıyla ayrı bir önem taşır. Bugünkü varlığımızı o günkü yakılan özgürlük ateşine borçluyuz.19 Mayıs 1919’da bağımsızlık ateşi yakılmamış olsaydı, bu gün bu topraklar yine olacaktı ama Türkiye Cumhuriyeti diye ne bir devlet olurdu ne de saltanat içerisinde yaşayanlar olurdu. Türk milleti olarak 103 yıllık bir minnet borcumuz olduğunu herkesin idrak ederek bunun bilincinde olması ve geleceğimizin mimarları olan çocuklarımızı, gençlerimizi bu konuda bilinçlendirerek bu sevdayı gençlere aşılamalıyız.

”19 Mayıs, tarih sahnesinden silinmek istenen bir milletin, olup bitenlere ‘Hayır’ demesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Ulusal kurtuluş mücadelemizi başlatması ve başardığımız bu mücadeleden sonra modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması, bizim tarih sahnesinden silinme tehdidini atlatıp, aydınlık bir geleceği avuçlarımızın içerisine aldığımız gündür.

“Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. Özgürlük olmayan bir ülkede ölüm ve yok olma vardır. Her ilerlemenin ve kurtuluşun temeli özgürlüktür.” deyişiyle özgürlük ülküsünü dile getirmiş olan ATATÜRK, bu ülküsünü bağımsız ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile perçinlemiştir. Bu konuda Ata’sına çok şey borçlu olan Türk ulusu onu her zaman şükran, özlem ve saygıyla anacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutlarım.

Güldane Kaya Kaçar

Uluslararası Tüm Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu (UTEF)Genel Başkanı,

Leman Gebizli Tüm Engellilere Umut ışığı Derneği Kurucu Başkanı

Kalp Antalya Gazetesi İmtiyaz Sahibi

Yorumlar (0)