17.03.2020, 12:56 60

Allah İnsanlığı Daha Fazla Acılarla Sınamasın!

83 milyon nüfuslu, köprü konumunda ve dış dünya ile çok yoğun teması olan bir ülkede, yani ülkemizde Corona virüsten efekte olan kişilerin sayısı hızla artmakta. Türk toplumu olarak virüsün yaygınlaşma durumuna tesir edecek biri pozitif biri negatif iki alışkanlığımız var. Bunlardan birisi sık sık el yıkayan bir toplum olmamız. Olumsuz özelliğimiz ise samimi olduğumuz kişiler ile kucaklaşarak, yanak teması ile selamlaşıyor olmamız.

Fakat asıl sorunun obez ve kötü beslenen, spor yapmayan bir toplum olmamız sebebiyle bağışıklık sistemimizin zayıf olması. Her hastalıkta olduğu gibi Corona virüsü asıl etkisini bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde gösteriyor. Asıl olan bağışıklık sistemini güçlendirmek. Bunun yolu da özellikle sigarayı bırakmak, az ve sağlıklı besin tüketmek ve hayatımızda mutlaka sporu olmazsa olmaz yapmak aşırı evhamlı olmaktan ziyade dikkatli ve tedbirli olmamız gerekmekte;

Tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de adeta hayat durma noktasına geldi!

Yazıyı yazarken aklıma 2014 yılında Katil Esed’in attığı bombalarla Savaşta bütün ailesini kaybeden yetimin 3 yaşında ki Suriyeli çocuğun ölmeden önceki son sözleri, “Gidince Allah’a her şeyi anlatacağım sizi şikâyet edeceğim” feryadının ALLAH katında karşılık bulması olabilir mi acaba?
Çocuklar; Saf masum melek elbette duaları kabul olur! Ayrıca kendi elimizle yakıp yıktığımız, talan ettiğimiz doğanın, evsiz bıraktığımız dilsiz yüzbinlerce aciz hayvanın bedduası olabilir mi? Heyelanlar, seller, yangınlar değildir! Sadece üzerimize yağan belalar; en acısı asırlardır, Müslüman’sız kalmayan kabe’nin Allah tarafından Müslüman’sız bırakılıp onu tavaf vazifesinin Ebabil kuşlarına verilmesinin, artık ümmetin tavaf etmeye bile layık görülmediğinin kahreden resmi olabilir mi acaba? Diye düşünmeden edemiyor insan! Rabbim insanlığı daha fazla acılarla sınamasın. Üzgünüm ama hiçte iyi günlerde değiliz insanlar birer birer ölüyor, dünya alt üst oldu. Felaket üstüne felaketeler ekleniyor.

Gün güne uymaz; Atasözünden yola çıkarsak, gün günden kötü geldi sanırım 2020 yılı Dünya için hiç te iyi gelmedi. Neredeyse hayat durma noktasında. Her türlü yurt içi yurt dışı seyahatlerimiz iptal oldu. İnsanların bir birleriyle kaynaşmasını sağlamak amacıyla yapılacak olan her türlü sosyal ve kültürel etkinlikler iptal olurken, İnsanlar sokağa çıkmaya korkar hale geldiler.

Milli eğitim bakanlığı yerinde bir kararla Okulların 30 Mart tarihine kadar kapalı olacağı açıklamasını yaptı. Elbette sağlık her şeyden daha elzem, çocuklarımız derslerden uzaklaşarak dersten soğuyacak. Hiç zannetmiyorum ki televizyon başına geçip te ders çalışsınlar. Bu sorun ileri desteklerle telafi edilebilir belki ama esas olan, Dünya ekonomisi iyi yere gitmiyor, her gün gelen haber akışlarına baktığımız zaman dünya ekonomisin finans sistemin daraldığını savaş risklerinin artığını, hastalıkların arttığı, algı operasyonları, teknolojik savaşlar, doğa afetleri, Dünya’nın kötüye gittiğinin işaretini veriyor biz insanoğlu’na.

Pek çok iş yerleri virüsten ötürü kapanmak zorunda kalıyor. Birçok eğlence mekânının kapatılması, otellerin sezon açılana kadar çalışanları ücretsiz izne çıkartması, belki ilerleyen günlerde Avm ve buna benzer birçok işletmenin kapatılması söz konusu. Salgın için alınan doğru kararlar belki. Belki diyorum çünkü bu ve buna benzer birçok yerde çalışan ve evine kazanç götüren birçok insanımız mağdur durumda kalacak. İlerleyen günlerde belki işten çıkartmalar, maaş ödeyememeler başlayacak.

Maalesef ki, bankalar ya da borçlu olduğumuz hiç bir kurum ya da kuruluş bizlere farklı imkânlar sağlamayacak. Salgın’dan korunmak için bu önlemler alınırken mutlu olamıyorum. Çünkü işsiz kalma ihtimalleri ne yazık ki beni ve benim gibi birçok vatandaşımızı düşündürmekte; Hiçbir zaman Dünya’nın daha iyiye gideceğini tahmin etmiyorum.

Bu yüzden insanların artık tasarruflarına artık daha çok sahip çıkma daha çok biriktirme israftan daha çok uzaklaşma düşüncesine de sahip olması gerekiyor. Algı operasyonlarıyla birlikte insanlara daha çok korku pompalayanlar insanları sürekli tüketime yönlendiriyor.

Marketlerde kuyruklar oluştuğunu, panikle insanların alışverişe hücum ettiklerini gözlemliyoruz. Dileğim bu corona Virüsünden ve her türlü kötülüklerden, şerlerden belalardan, tüm insanlığın bir an önce kurtulması. Sağlık, huzur, mutluluğun tüm Dünya’yı ve insanlarını sarması dileğiyle…

Yorumlar (1)
Belma Tatlıbal 13 ay önce
Eline sağlık Güldane Hanımcım
çok güzel ifade etmişsin,hele o Suriyeli yavrucak unutulur gibi değil. Hadi şimdi tirlyonu olanlar çıksın bakalım dışarı,onlarda bizim gibi ev hapsindeler,daha bunlar iyi günlerimiz dizinde yazdığınız gibi, bu Ay ki Ekonomist dergisinin kapağını inceleyin ,daha neler öğreneceğiz .
hafif yağmur