Alexa

Çakmakçı Kadir Amca Yaşadığı gibi Dimdik Ayakta Öldü

Nasıl anlatsak, neresinden başlasak bilmiyorum. İnsanların sevdiklerinden, tanıdık bildiklerinden ayrılması çok zor. Ama bizlerde çok iyi biliyoruz ki, Ölümü her canlı tadacak. Yeryüzünde yaşayan tek bir canlı dahi ebediyete kadar yaşamayacak.

Ali imran suresi 185. Ayetinde; “Her canlı ölümü tadacaktır. Ve ancak kıyamet günü yaptıklarınızın karşılığı size tastamam verilecektir. Kim Cehennemden uzaklaştırılıp Cennete girerse o, gerçekten kurtuluşa ermiştir. Bu dünya hayatı ise aldatma metaından başka bir şey değildir.” Ayette çok açık olarak ifade buyrulduğu gibi; bütün ruhların ölümü tadacakları belirtiliyor.

Biz hep çakmakçı Kadir Amca olarak tanıdık Kadir Yılmaz Amca’yı…

Kadir Amca 1943-Malatya-Darende-Ulupınar Köyü doğumludur... 1969 yıllarında Samsun’a gelmişlerdir.

Samsun'lular ve Ülkücü Camia O'nu ihtilaldan önce Bedesten'in önündeki araba tezgahından, ihtilal sonrası ise, PTT'den Büyük Cami'ye giderken ki sağ taraftaki çakmakçı dükkanından tanır. Kadir Amca bir başbuğ sevdalısıydı. Kadir Amca, Bağışlayıcı Amca, Halil Amca Samsun’da ülkücü camianın temel direkleriydi.

Kadir Amca, Ülkücünün her sıkıntısında yanında oldu.

Ülkücü teşkilatların zor durumlarında işini gücünü bıraktı, ailesini ihmal etti. Yapması gereken her ne ise severek, heyecan duyarak, şevkle, Allah rızası için yaptı.

O Ülkücü hareketin hep içinde oldu…

Samsun ve ilçelerinde Çakmakçı Kadir Amca’yı tanımayan bir tek ülkücü dahi olduğunu sanmıyorum.

12 Eylül 1980 darbesinde cezaevlerine düşen ülkücülerin ailesini bir an bile yalnız bırakmadı. Onların hep yanında oldu. Ülkücü ailelerin teselli ve güç kaynağı oldu.

Çakmakçı Kadir Amca yaşarken dik yaşadı. O kimseye boyun eğmedi. Ölürken de dimdik Ayakta öldü.

Hep bir tebessümle Kadir Amca’nın yanından ayrılmayan, Hanımı Fadime ablamız ile ülkücü hareketin her toplantısına ışık saçarak katılan Çakmakçı Kadir Amcamızın gösterdiği örnek davranışlar, sabır ve sevdasını nasıl anlatabiliriz? Hakkını nasıl ödeyebiliriz?

Sosyal medya hesabından son zamanlarda paylaştığı ülkücüyü anlatan şu cümleler Çakmakçı Kadir Amca hakkında bize her şeyi anlatmıyor mu?

“ÜLKÜCÜ İslami hayat nizamı olarak seçen, bu nizamı tavizsiz bir şekilde yaşamaya çalışan. Türk olmanın gururunu, İslam fazileti ile birleştiren, Türk- İslam Ülküsünü-- yaşayandır. Günübirlik siyasi menfaatleri aşarak asırlar sonrasını görebilen ve asırlar sonrası için hazırlık yapan kimsedir. Allah için seven, Allah için buğzeden kahramandır. Rehberi Kur’an ve iki cihan güneşi Hz.Muhammad ( S.A.S.) Kaynağı, ilhamı, düsturu Kur’an olandır.

Semalarda dalga, dalga yayılan ezan susmasın diyerek toprağın karanlığına düşen candır.

Türkün töresini, Türkün ilini, İslam’la kaynaştıran Ahmet Yesevi ocağında kaynaşan, pişen, kavrulandır.

Bayrağa kan gerek, solmasın diye bayrak için dökülen kandır.

 Liderine ocağına, fikir sistemine bağlı, entrikaya çanak tutmayandır. Kimi zaman Derviş Yunus, kimi zaman Yavuz, kimi zaman surlarda ÜÇ HİLAL elinde Ulu batlı Hasandır.

Ben’i aşarak Bizi hisseden biz diyerek nefsini kör kuyulara çıkmamak üzere atandır.

Dağlarıyla, taşlarıyla, ırmaklarıyla, bir kara parçasını vatan yapandır. Türklük deyince 400 milyonluk Türk dünyasını kucaklayan, anne şefkatiyle evlatlarını bağrına basan, Kimi yerde Kerkük, Bişkek, Bakü, Doğu Türkistan, kimi yerde Kıbrıs, Kırım, Kazak, Kırgız… velhasıl kocaman bir vatandır.

Haksızlık karşısında susmayan, davasından taviz vermeyen, korkaklığı, pısırıklığı, nemelazımcılığı lügatinden alıp çıkarandır. Hürriyet kavgasında kırk yiğidin başında Kürşat, İl derleyip vatan tutan İlteriş; Bilgelikte Tonyukuk, AK Şemsettin; Malazgirt ovasında ak kefen içerisine Alparslan’dır. Hacı Bektaş’ın Eline, Beline, Diline Buyruğunda yaşayandır. Başbuğ Alparslan’ın (9) ışığında talebe olandır. Bir Bozkurt silkinişi ile esaret zincirini kırandır. ÜLKÜCÜ budur, Ülkücü budur, Bunun dışındakiler küllü YALANDIR. “

Türk Milleti'nin,Ülkücü Hareket'in,Türk Milliyetçilerinin başı sağ olsun..

Aileye sabır niyaz ediyorum..

Allah rahmet eylesin.

YORUM EKLE