Alexa

Kemal Yalçın İçin Söylenecek Söz Bulmak...

26 10 2008 de toprağa verdik; genç yaşında uğurladık Kemal Yalçın Ağabeyimizi.

Gönüllere bile dar gelen sevgi ve hoşgörüsünü anlayamadık, kavrayamadık, onun için yapmamız gerekenleri yapamadık.

Kemal Yalçın Ağabey, sevdiğimiz ve saygı duyduğumuz önemli bir şahsiyetti. Ele avuca sığmayan kocaman yürekliydi. Ağlayanla ağlayan, gülenle gülen ve herkesin derdine koşan, kendi dertlerini unutan bir adamdı.
Vefatı yıllarında yazdığım bir makalede söylediklerimin bir kısmını tekrar etmek istiyorum.

Ülkücüler arasından birinin heykeli dikilmesi gerekseydi emin ol senin heykelinin dikilmesi isabet olurdu.

Ülkücü şahsiyetler arasında anılması ve örnek alınması gereken abide ve nadide şahsiyetlerden birisiydin. Yaşarken gösterdiğin kahramanlığı ölürken de gösterdin. Hayattayken verdiğin mesajları ölürken de vermeyi ihmal etmedin.
 
Umutlar tükenmeye yüz tuttuğu, ülkücü olmanın suç sayıldığı, acı ve gözyaşların dinmek bilmediği, korku ve endişelerin panik yarattığı zamanlarda, yiğitçe, mertçe duruşun takdire şayandı.

Seninle hayal tarlasında bile umut çiçekleri açıyordu. Her dem Ülkücü Hareketin doğuşundaki tezahürleri yaşayarak bizi en soğuk iklimlerden sıcacık iklimlere taşıyordun. Espri ve mecaz yeteneğinle içinde bulunduğumuz zor şartlarda bile seninle gülmeyi öğrendik.

Genç yaşlarda teslim aldığın, vatan, millet ve Allah davasının sancağını her türlü olumsuzluk ve zorluklara rağmen taşıyarak, azmini, kararlılığını, sabrını ve samimiyetini gösterdin; bize ve neslimize örnek oldun. Yüzlerce, binlerce insanın bu vatana ve millete ülkücü olarak kazandırılmasında katkılarını ve kattıklarını unutmadık.
 Zulüm mekânı olan Mamak zindanlarında geçirdiğin, hayal edilmesi bile mümkün olmayan işkencelerin insan dengesini bozduğu zamanlarda, Ülkücü olmanın gurur ve şuurunu kaybetmedin. Şer odaklarının, menfaat şebekelerinin ve düzenbazların oyununa aldırmadan, kapılmadan erkekçe yürüyüşüne şahit olduk.
İçinde bulunduğun kaygan ve kaypak zemin üzerinde doğru bildiğin yol ve iz üzerinde yalpalamadan mücadelene devam ettin. Umutsuzluk tohumlarının serpildiği, karamsarlık rüzgârlarının estiği dönemlerde moral oldun, kuvvet oldun, akl-ı selim oldun.

Düşenin peşinde ve yanında oldun.

Paran- pulun, dünyalık makam mevkiin de olmadı; fakat gönüllerin en şahika yerinde dost makamlarında yerini buldun. Emin olasın ki; sen hep orada kalacaksın; seni unutmayacağız, sen hep bizimle yaşayacaksın. Bayrağını kirletmedin, yere düşürmedin; emanetin emanetimizdir.

Sen büyük insansın…

Büyük insan demek kilo cinsinden ağırlığı olan insan demek değildir. Büyük insan, kafasını ve gönlünü içinde yaşadığı toplumun refahı, mutluluğu, saadeti için fikir ve duygularla dolduran, tüm bedeni ve ruhi enerjisini milletine armağan eden insan demektir. Büyük insan, bu inanç uğruna çileye, işkenceye, yoksulluğa ve cümle olumsuzluklara göğüs germiş, makam, mevki gibi hırslardan nefsini temizlemiş, toplum menfaatlerini kendi menfaatlerinden üstün tutmuş, davasından taviz vermeden, Allahın emrettiği yaşam çizgisinin son raddesine kadar böyle yaşayan insan demektir.

Bir başkaydın sen,

kendi içinde yanmışlığını, kavrulmuşluğunu, yalnızlığını ses çıkarmadan inlemeden, ah etmeden yine kendi içinde yaşadın. Söylemedin, söyleyemedin kimselere… Tebessüm gömleğini hiç çıkarmadın üzerinden. Yüreğindeki temiz duygular kirlenmedi; kalleşliğin, namertliğin, ihanetlerin, dalkavukluğun, merhametsizliğin her yanımızı sardığı dünyada…

Senin vefatından önce, seni son defa görüşümüzde, konuşarak yorulmanı istemediğimiz halde tüm enerjini topladıktan sonra tane tane söylediğin son sözlerin ne kadar manidardı:

“bir hareketin, inanç, fikir ve eylem adamları var oldukça o hareket güçlü bir harekettir; o hareket iktidara layık bir harekettir. Olmazsa olmaz kaynakları İslam ve Türk Milliyetçiliği olan Ülkücü Hareket türkiye’de milletimizi huzura götürecek en iyi fikir hareketidir.”

“Elbette Ülkücü Hareket muhteşem bir fikir hareketidir”

MHP Samsun-Bafra Bölge Davası sanıklarından olup yaklaşık 11 yıl cezavinde yattıktan sonra 1991 yılında tahliye olan Kemal Yalçın yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak 26.10.2008 tarihinde Hakk`ın rahmetine kavuştu.

Kemal Ağabey unutmadık seni.

Sen içimizdeki iniş ve çıkışların her kıvrımında bize destek oldun maral verdin. Gülüşlerin bile dertlerimizi unutturur, içimizi ferahlatır, kahpe ve kalleş düzenin içinde dmdik adam gibi durmanın yllarını gösterirdin.

Kemal Yalçın için söylenecek söz bulmak çok zor...

Allah senden razı olsun. Allan cennetinin en güzel yerinden sana yer nasip etsin. (Amin)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hamit durhat
Hamit durhat - 8 ay Önce

Selam size yigitler selam size medresei yusufiyede güzel saatler geçirdiğim gönlü güzel insanlar hepinizi sevgi ve muhabbetle kucakliyorum.özellikle kemal ve hamzaya Rabbimden rahmet niyaz ediyorum.Allah sağlık ve mutluluk nasip etsin kıymetli gönuldaslarim.