28.01.2021, 12:48 1831

Toplu Sözleşmeye Sosyolojik Bakış

Toplu Sözleşmeyi ve Sendikal süreci sosyolojik bir bakış ile ele almak istiyorum. Sosyolojik hususun dahilinde, elbette iktisadi kısımları da ele alacağız. Toplu sözleşme süreci; Yetkili Sendikanın, hükümet ile masaya oturarak temsil ettiği camianın, çalışanların; ekonomik, özlük, statü gibi konuları masaya yatırdıkları ve karara başladıkları bir zaman zarfıdır. Bu süre içerisinde ön hazırlıklar yapılır Memurun veya çalışanın başlıca sorunları dosyalanır ve muhatap olunan merci ile bahsi geçen konular ÇÖZÜME KAVUŞTURULUR. Üye olarak, sendikaya yetki veren çalışanlar ; bu beklenti ve arzu içerisindedir. Çünkü çalışanların üye olmalarında ve yetki vermelerindeki tek gaye ; Yetkili Sendikanın evvela iktisadi olmak üzere ; Sosyal haklarını tesis etmek. Toplu sözleşme sürecinin gidişatı bu şekildedir.

Bir sağlık çalışanı olarak, icra etmekle vazifelendirildiğim Türk Sağlık Sen Temsilcisi olarak ; çalışanlarda başka bir facia oluşturan, çalışanları yeni bir hüzne sevk eden toplu sözleşme masasında yetkili sendikanın eylemsizlikleri, çalışanları artık bambaşka bir sıkıntı içine bırakmaktadır.

Çalışanlar; Çin Virüsü sebebiyle, salgının vermiş olduğu maddi ve manevi kayıplardan ötürü bir bunalım içindedir. Bu bunalım maddi yetersizlik, bu bunalım birlik ihtiyacı yani manevi yetersizlik, bu bunalım ; sıkıntı ve sorunlara rağmen atılan adım olmaması sebebiyle günden güne artmaktadır. Devletin Asil Evlatları; Hizmet ve gayret çizgisinden şikayetçi değildir. Memurun serzenişte bulunduğu nokta şudur ; Sosyallik süreci zaten sekte halinde ve bu hususun üstüne bir de yetkililerin güçlerini kullanamaması apayrı bir sorun haline gelmiştir.

İnsanı yaşat ki! Devlet yaşasın! Şiarı bizim en büyük sosyolojik güzergahımızdır. Bundan ötesi olsa olsa laf kalabalığı olur diyebiliriz. Yetkili Sendika, yani Memur Sen çalışanların sorunları için neler yapmaktadır. Enflasyon adlı canavar ile kavga halinde olan çalışan ;Adeta Enflasyon devinin beslenmesine sebep olan, bu tutarsız eylemler ile gayrı bir bunalımın içine girmektedir.

Sosyalist Sosyologlar ise bu süreci ; Devlet ve Millet aleyhinde oklar atma fırsatını oluşturmuşlar. Çalışanın sorunları ortada ;

3600 Ek gösterge

Sözleşmeli çalışanlara kadro

Maaşlarda zam

Emekliliğe yansıtılacak olan ödemeler

Bu başlıklar evvela ivedilik isteyen sorunlar. Bunların akabinde Türkiye Kamu Sen Genel merkezimizin, beyan ettikleri sabittir. Çalışanların endişeli, çalışanlar yarı yolda bırakıldılar için bir yalnızlığın içinde. Çalışanların bu yalnız verdikleri kavgada, neler yapacakları hususunda endişeli. Kaygıların arttığı, yetkililerin temsil edememesi durumu, seslerinin ulaşmaması kırıklığı, bambaşka bir hayal kırıklığı içindedir çalışanlar. İktisadi yoksunluğa ek olarak, bir de Sosyolojik yalnızlık eklenmiştir. Türkiye Kamu-Sen her zaman sahada, alanda aktif bir çalışma gayretindedir. Twitter üzerinden yapılan gündem çalışmaları ve basın açıklamaları ile çalışanların her türlü sorunlarını Haykırmaktadır.

Nasıl yönetilmek istiyoruz? Nasıl bir idare edilmesi arzusundayız? Bunların idrakinde miyiz biz. Çalışanları yarı yolda bırakanlara, masada yüz üstü kalmalarına sebep olana, çalışan cevap verecektir. Bu suallerin cevapları yine biz çalışanlardadır. Birlikte dirilik var bir slogan değil. Sosyolojik bir gereklilik ve gerçeğin kendisidir. Bunun tesisi yine bizim elimizde ve bizim gayretimizdedir. Toplumsal sorunların idrakinde, sıkıntıların şuurunda olarak bu çizgide hareket etmek zorunluluğunun farkındayız. Peki bu şevkin yitirilmemesi adına çalışanların ellerinden tutup, gönüllerini kazanmak farzdır. İktisadi eksikliğin giderilmesi, Sosyolojik huzurun refahı bahsettiğim başlıkların icrası ile yerini bulur. Çalışan kendisini güvende hissettiği zaman, geride kalan tüm konuların tesisi için güç bulacaktır. Ama kendisini güvende hissetmeyen çalışandan beklenti ne olabilir?

Kızıl Çin Virüsü sebebiyle, acunda yayılan ve hızla yayılmakta olan salgında mücadele eden, şehit olan tüm çalışanlarımızın ruhları şad olsun. Yoğun bakımda Kızıl Virüs ile mücadele eden hastalarımıza Cenabı Hak şifa versin inşallah. Bu illeti hep beraber atlatacağımız irade ve idare topyekun hizmet vermektedir. Her daim omuz omuza bu kutlu seferberliğe destek verenlerden Allah razı olsun.

MÜCADELEMİZDE HİÇ BİR ENGEL TANIMAYACAĞIZ!

ERTUĞRUL SUBAŞI

Türk Sağlık Sen Temsilcisi

Yorumlar (1)
Levent Kayışoğlu 3 ay önce
Kalemine, yüreğine, emeğine sağlık kardeşim.