04.12.2021, 15:31

Endonezya’da Hacca Gitmeyene Kiz Vermiyorlar (Miş)

Endonezya’da hacca gitmeyene kiz vermiyorlar şeklinde bazı hocaefendiler bar bar bağırarak vaz ediyorlar. Bu konuda bizzat görüp yaşadıklarımı paylaşmak isterim.

Ben ikinci evliliğimi Endonez bir hanımla Başkent Cakarta Eyaleti, Güney Cakarta, İlçesi, Pesanggrahan Kasabası’nda (Kecamatan) Kantor Urusan Agama (KUA) dedikleri Sadece Müslümanları Evlendirme ve Boşanma Öncesi İşlemleri Yapma Kurumu’na 100 dolar ödeme yaparak 29 Ocak 2010’da gerçekleştirdim. Buku Nikah dedikleri evlenme cüzdanının aynısından bir tane bana bir tane de hanıma verdiler. O zaman hacca da umreye de gitmemiştim. Ne hanım ne de ailesi ne de bir başkası bana böyle bir soru sormadı. 2011 Kasım-2014 Şubat arasında 2,5 yıl kaldığım bu ülkede böyle bir şey ne gördüm ne de duydum. Bugünlerde Endonezlerle evlenen Türkler giderek artıyor. Diğerlerine de soralım böyle bir şey oluyor mu? Bu bilgiyi ballandıra ballandıra anlatanlar nereye dayanıyorlar? İslâm dinini anlatayım derken, palavra sıkmaya hakları var mı?

Gelelim evlilik için hacca gitmenin çeyiz olduğu palavrasına.

Endonezya’da evlilik hukuku şeriata dayalıdır. 1974/1 tarih-sayılı 67 maddeli evlilik yasasında çeyiz diye bir madde yoktur. Çeyiz ile ilişkilendirilebilecek harta bawaan ifadesi 35/2 ile 36/2 madde-fıkralarda 3 kez geçer. O da karı-kocanın kazandıkları servet anlamında olup çeyizle hiç ilgisi yoktur. Çeyiz ise halk kültüründe yaygın bir şekilde vardır. Ancak Endonezya deyince devletin resmi istatistiklerine göre 718 (YEDİYÜZONSEKİZ) adet yerel lisan (Bahasa Daerah) bulunan kıta gibi büyük bir ülkeden bahsediyoruz. Doğu-batı 5000, kuzey güney 2000 km. ebadındakita gibi büyük adalar ülkesinde İslâm dini yüzde 85 oranında olsa bile en batıdan doğuya doğru gittiğinizde en batıdaki İslâm ile en doğudakini karşılaştırdığınızda “bu İslâm başka bir din mi?” diye sordurtacak derecede farklılıklar gösterir. Ayrıca Endonezya İstatistik Kurumu (Badan Pusat Statistik, BPS) sayımlamasına 2010 göre ülkede yaklaşık 300 kavim, (suku-suku) 1340 aşiret bulunmaktadır. Bu da doğal olarak mehir uygulamalarının çok farklılık göstereceğini kanıtlar. Ülkede asgari ücreteyaletlerin düzeyine göre 95-125 dolar arasında değişir. Halk yoksullukla mücadele etmektedir. Bırakın hacca giderek çeyiz yerine ödeme yapmayı, bir kasabadan diğerine gitmek için motosiklete alacağı benzini hesaplamakla meşgul milyonlarca Endonez vardır.“Atma bre Recep!” diye bir laf var. Din adına konuşanlarda haysiyet olmalıdır ki ağzından çıkanı kulağı duysun. Karşısındakilerde de haysiyet olmalıdır ki “hocaefendi bu söylediğinizin kayıtları hangi kitapta yazıyor” diyebilsin. Yine İslam'ın şartı beş altıncısı insaf, diye atalarımız buyurmuşlardır. Hoca efendiler; lütfen İslâm haysiyetine yakışanı yapınızki sizleri de sevelim, sayalım. Sayenizde İslâm dini zarar görmekte, dini sıfatlılar da itibar kaybetmektedir. 13 yılda yazdığımız 39 adet Endonezya konulu kitaplarda palavra atmamaya, esatirlerle böbürlenmemeye özen gösterdik, elhamdülillah.

Yorumlar (0)