19.04.2021, 21:12 49

Endonezya’da seyyitler

Endonezya’da Peygamber efendimizin soyundan gelenlere değişiklakaplar verilmiştir. Bunlardan bir tanesi sayid diğeri de habib ifadeleridir. Endonez Dil Kurmunun çıkardığı sözlüğe göre Hz. Muhammet soyundan gelenlere bu ünvanlar verilir. (1) Arap-Endonezyalılar ile Malezyalılar arasında Habib isimlerin önünde ön ek gibi Fatimah az-Zahra ve Ali bin Abi Talib aracılığıyla Hz.Muhammed'in torunları için özel bir takma ad olarak kullanılır. Endonezya'ya gelen Habibler çoğunlukla Hüseyin bin Ali'nin soyundan gelmekte olup 1,2 milyon kişi kadar oldujları tahmin edilmektedir. Endonezya'da habiblerin hepsinin Yemen'den, özellikle de Hadramaut'tan ataları vardır. Habiblerin soyağacını kaydeden örgütün kayıtlarına göre, Ar-Rabithah, dünya çapında bu ünvana sahip olan 114 klandan (marga) yaklaşık 20 milyon insan olduğunu savunur. Habib ünvanını yalnızca erkek torunlar taşıma hakkına sahiptir. (2)

Bir kişinin dindar olmasının soyundan kaynaklanmadığı gerekçesiyle karşı çıkanların çok az olduğu Endonezya’da Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in akrabaları olarak Endonezya Müslüman toplumunda çok saygı görürler. Endonezya’da habib sıfatı taşımak darphane sahibi olmak gibi bir şeydir.

Endonez halkı arasında tefeci (rentenir) yalancı olarak da bilinmelerine rağmen her birinin cemaati, filaması sokakları boy boy kuşatır. Kentlerde Kampung Arap denen muhitlerde yaşarlar. Jakarta’da Hocalar Mahalllesi (Pekojan) habiplerin yoğun yaşadığı bir muhittir. Habibler üzerinde araştırma yaparken bu mahalleyi 2013-2014’te defalarca ziyaret emiş keşif gezisi yapmıştım.

Habib Munir gibi insan hakları savunucusu iken uçakta zehirlenerek katledilen ülkücüler olduğu gibi Habib Rizieq İslam Savunma Cephesi (Front Pembela Islâm, FPI) gibi köktenci örgütleri kuranlara da rastlanır. Bugün Singapur’da “Famili AlSaqaf” adıyla bilinen klan ise karun gibi zengin olup ataları buharlı gemiler zamanında Endonez ve Malez hacıları 10 yıllık faizlerle Johor Adası’nda maraba olarak çalıştırıp servetine servet katmıştır. Osmanlı’nın Singapur gönüllü elçisi olmak için çok uğraşmış ama İngilizler sicilinden dolayı buna izin vermemişlerdi. Konulara MUI adlı eserimizde kısmen değindik. Kısacası İslam dünyasının iki önemli sorunundan birisidir:Habibler. Diğeri de her zaman dediğimiz gibi kadınlardır.

(1) Panggilan kepada orang Arab yang berarti tuan; panggilan kepada orang yang bergelar sayid

orang Arab keturunan Nabi Muhammad saw. 1.https://kbbi.web.id/habib.html

2. https://kbbi.web.id/sayid

(2) a. https://ms.wikipedia.org/wiki/Habib b. (2) https://id.wikipedia.org/wiki/Habib

Yorumlar (0)