28.10.2020, 08:43 87

Ulusal Lisan Endonezce günü kutlu olsun

28 Ekim 1928 ile 17 Ağustos 1945 günleri Endonezya tarihinde son derece önemlidir.

Bugün 28 Ekim Endonezya’da Gençlerin Ahdi (Yemini) anlamında çok önemli bir gündür. Bu anlamda “Hari Sumpah Pemuda” diyorlar. 17 Ağustos 1945 ise Japon işgalinin bitimyle gelen bağımsızlık günüdür.

Rus Bolşevik ihtilalinin tesiriyle tüm Dünya’da esen ulusçuluk rüzgari sömürü altındaki Endonez kardeşlerimizin de ruhunu kuşattı. 1926 yılında 1. Endonezya Gençlik Konferansı şimdiki Cakartao zamanki Batavia’da düzenlendi. Bu toplantıda resmi bir karar alınmadı, ancak Endonezya'nın birleştirilmesi konusunda görüşmeler yapıldı. Ardından bir yıl sonra ı, 27 Ekim 1928’de bugün Monas alanı denen merkez meydandaki Katholieke Jongenlingen Bond (KJB) Binası'nda toplantı yapıldı. Milli kahraman Mohammad Yamin ulusal birlik ve gençlik arasındaki ilişkinin anlamını Endonezya'nın birliğini güçlendirebilecek beş etmenle gerçekleştirebileceklerini söyledi; tarih, dil, örf ve adet hukuku, eğitim ve irade.

28 Ekim 1928 Pazar günü yapılan ikinci bir toplantı, Indonesische-Clubgebouw adlı Hukuk Fakültesi öğrencileri yurdu (STOVIA) olan binada yapıldı. (1)

5 Arslık 2012 de müzeyi ziyaret ettiğimde oradaki memur bana milli kahraman Muhammet Husni Tamrin’iny aşamını anlatan bir çizgi kitap hediye etmiş ve Tıp Fakültesi olarak izah etmişti.

Burada üç ilkede Endonez gençleri uzlaştı ve adeta milli bir uyanışın habercisi olan ilk alevi tutuşturdular.

Birinci ilke: Satu Nusa Tek vatan (tek ülke takımadaları)

İkinci ilke Satu Bahasa Tek lisan

Üçüncü ilke Satu Bangsa Tek millet

Cadde Kramat Raya 106'daki Indonesische Clubgebouw binasındaki kongre kapanmadan önce, Sugondo'nun Supratman'a önerisi üzerine Wage Rudolf Supratman'ın "Endonezya Raya"adlı Endonez milli marşı sözleri olmadan tek başına kemanla çaldı. Milli Marş kongre katılımcıları tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. Kongrede Çin asıllı (Tionghoa) ve Arap asıllı (peranakan Arap) Sumatralı Endonezler de vardı. Yerel lisanları tartışarak Endonezce’nin milli bir lisanolması gereğini anlamış münevverlerdi.

Endonezya devlet başkanlığı 1959 yılında yayınladığı bir kararname ile 28Ekim1928 gününü Sumpah Pemuda günü olarak ilân etti.

yaklaşık 66 kişinin katıldığı uluslararsı vidyo konferans ile bu güzel günü kutladık. Dertleştik. Selamat Hari Sumpah Pemuda ke 92!

(1)Cakarta Valilik sitesi bilgilendirmesi:

http://encyclopedia.jakarta-tourism.go.id/post/Indonesische-Clubgebouw?lang=id

Yorumlar (0)