01.08.2021, 10:51

Yogyakarta Kral Mezarlığında ne var?

Batıl inanış (kepercayaan masyarakat) veya boşinan Endonezya’da çok yaygındır. Atalarının dini Hindu ile yeni din İslâm birarada yaşayıp gidiyorlar.

80’e doğru yol alan 75 yaşındaki Onuncu HB. Yogyakarta Derebeyi Valisi olarak monarşi sistemiyle yönettiği eyalette kendisi için hazırlanan mezarlık yeri bir günde 200 kg. aşan tüfanasa yağmur nedeniyle toprak kaymasına uğradı. Endonez gazeteleri olayı henüz buraya defnedilmediği için kutsal (sakral) sıfatı kazanmadı diye niteledi.

Mataram Kralı Yüce Sultanı sıfatını hak eden Sultan Agung, 1593-1645 Mezarlığı kentin 17 km. kadar güneyinde Bantul İlçesinde (Permakaman Imogiri) Hindu-İslâm tarzı inşa ettirmişti. Soyundan gelen şehzadeler birbirlerini tahta kavgası (perang takhta) nedeniyle alt etmek için kıyasıya savaşmışlar, bu süreçte (1645-1755) baş düşmanları Felemenklerle (VOC) işbirliği yapmaktan da çekinmemişlerdi. Mezarlık halen aktiftir. Hanedan üyeleri de Hindu-İslâm geleneğine uygun gömülür.(1)

Tepelik alana inşa ettirdiği mezarlık külliyesinde Surakarta ve Yogyakarta saraylarından 103 tane saray uşağı (abdi dalem) görev yapmaktadır. Halkın inanışına göre mezarlık külliyesinde Sultan Agung mezarının yanıbaşında merdivenlerde 4 adet küp-sarnıç-fıçı işlevi gören çömlek küpten (tembayan) içilen su şifalıdır. Dünyanın 4 tarafındaki krallardan hediye gelen küplerdir.

Buradaki dört küpten bir tanesinin Osmanlı Halifesinden geldiğine inanılır. (Raja Ngerum atau Turki Utsmani)

İlçe kaymakamlığının resmi protokolünün de katıldığı bir karnavalda bir yılda bir kez uygulanan karnavalda mezarlığa 1 km. kadar uzaktaki kuyudan getirilen suyu bu küplere dökerek kelimei şehadet ve salavat (tahilan) eşliğinde kutsal su (air sakral) yaparlar. Bu su dilke suyu olup halk akın akın alana gelir ve şise suyunadoldurarak ikramla beraber içerler. Çocuğu olmayanların çocuğu olacağına nasip ve bahtlarının açılacağına zenginlik ve huzur bulacaklarına inanırlar. Bu törenlere (Nguras Enceh) adı verilir. (2)

Küpün yanısısa tıpkı kurtuluşun batıdan ve İstanbul’dan gelecek olan Adil Kral’ın (Ratu Adil) kendilerini Felemenk, İngiliz, Portekiz sömürü- kemiri zulmünden kurtaracağına inanmaları gibi.

(1) Youtoube ‘ta izleyiniz: Üniforma giyen görevlilerin saray uşağı (abdi dalem) olduğunu unutmayınız. https://www.youtube.com/watch?v=E76i6Wu7Jqs

(2)

a. https://www.youtube.com/watch?v=WzfXmJJbDfM

https://www.youtube.com/watch?v=VZ626YPHiVw&t=1s

c. https://www.youtube.com/watch?v=CkTBKXIe6jk

Yorumlar (0)