04.08.2020, 13:20 695

Bıldırcın Yetiştiriciliği ve Merak Edilenler

Bu yazımda sizlere teferruatlı olarak sizlerden gelen talep üzerine Bıldırcın yetiştiricili hakkında teferruatlı bilgi vereceğim.

Kitaplarımdan ve uluslar arası yetiştiricilerin deneyimlerini de tarayarak uzun uğraş sonunda bilgileri derleyip kullanımınıza sunma ihtiyacı hissettim. Umarım faydalı olacaktır.

Bıldırcın yetiştiriciliği ticari olarak kârlı olup, yumurta ve et üretimi amacıyla bıldırcın yetiştiriciliği işi çok kolay, kazançlı ve eğlencelidir.

Çiftliğinin bakımı çok kolaydır, çünkü bıldırcınlar en küçük kanatlı türleri arasındadır. 

Japon bilimadamları önce vahşi bıldırcınları evcilleştirdi ve onları evcil kuşlar olarak yetiştirmenin yollarını açıkladı. Japonya'da ticari bıldırcın yetiştiriciliği muazzam bir şekilde yayıldı. Şimdi, dünyadaki insanlar et ve yumurta üretimi amacıyla ticari olarak bıldırcın yetiştiriciliği yapıyorlar .

Bıldırcın yetiştiriciliği, tavuk, hindi veya ördek yetiştiriciliği işletmeciliği gibi diğer çiftçilik girişimleri gibi çok kârlıdır . Neredeyse tüm hava koşulları türleri bıldırcın yetiştirme işine başlamak için uygundur. Eti ve yumurtaları çok lezzetli ve besleyicidir. Yumurtası, diğer kanatlı yumurtalarından çok besleyicidir. Çünkü yumurtası nispeten daha fazla protein, fosfor, demir, A, B1 ve B2 vitamini içerir.

Bıldırcın çiftçiliği, gıda ve beslenme talebini karşılamak için hayati bir rol oynayabilir. Bıldırcın yetiştirmek küçük sermaye ve emek gerektirir. Diğer kanatlı hayvanlarınızla birlikte et veya yumurta üretimi için yetiştirilebilir..

Bıldırcınlar daha küçük boyutlu kanatlı olup, bu nedenle küçük yerlerde büyütülebilirler. Bıldırcınların yemleme maliyeti tavuklara veya diğer kanatlı hayvanlarına göre nispeten düşüktür. Hastalıkları daha azdır ve çok dayanıklıdır.

Bıldırcınlar çok hızlı büyür ve diğer kanatlılardan daha hızlı olgunluk kazanırlar. 6-7 haftalık yaşta yumurtlamaya başlarlar. Yumurtalarını yumurtadan çıkarmak yaklaşık 16 ila 18 gün sürer.

Bıldırcın eti ve yumurtaları çok lezzetli ve besleyicidir. Bu yüzden harika bir yiyecek ve beslenme kaynağıdır. Bıldırcın yetiştirmek için küçük sermayeye ihtiyaç vardır, işgücü maliyeti çok düşüktür.

Bıldırcınlar ticari yöntemde başarıyla büyütülebilir. Bazı insanlar ticari kâr amacıyla bıldırcın çiftçiliği işine başarı ile yapmaktadırlar. Çok güçlü kanatlılardır ve hastalıkları veya diğer sağlık sorunları daha azdır. Yani bu işte riskler daha azdır.

Bıldırcın eti az yağ içerir. Bu nedenle, yüksek tansiyon hastaları için uygundur. Yiyeceklerini ete veya yumurtalara verimi dönüştüren tatmin edicidir. Üç kg. yiyecek tüketerek bir kg et veya yumurta üretebilirler. Bir tavuk için gereken aynı yerde 6 ila 7 bıldırcın yetiştirebilirsiniz.

Bıldırcın yumurtasının boyutu daha küçük olduğundan, fiyat diğer kuşların yumurtasından daha düşüktür. Sonuç olarak, her tür insan bıldırcın yumurtası alabilir ve kolayca yumurtaları satabilir. Birincil maliyetler daha az olduğu için bu işe çok az bir yatırımla başlayabilirsiniz.

Bıldırcın Yetiştirmeye Nasıl Başlanır?

Bıldırcınlar küçük ölçekli kanatlılar oldukları için bıldırcın çiftliği kurmak, yetiştirmek çok kolaydır. Başlamadan önce uygun bir bıldırcın çiftliği iş planı yapın . Ve plana göre çalışın. Uygun bir iş planı ırkları, barınmayı, beslenmeyi, bakımı ve pazarlama stratejilerini içermelidir. 

Bıldırcın Irklarını Seçmek :

Halen, karlı bıldırcın yetiştiriciliği için çok uygun olan 18 adet bıldırcın türü bulunmaktadır. Bu ırkların bazıları yumurta üretimi ile ünlüdür ve bazıları et üretimi için popülerdir.

Bıldırcın Cinsleri:

Smokin
Firavun
İngiliz Aralığı
İngiliz Beyazı
Mançurya Altın

Etlik Broiler Bıldırcın Cinsleri:

Bobwhite (Amerikan)
Beyaz Göğüslü (Hint)

Bıldırcın kafesleri :

Kafes bıldırcın yetiştiriciliği için çok önemlidir. Bıldırcınlarınız için kafes yaparken aşağıda belirtilen hususları göz önünde bulundurun:

Bıldırcın her türlü kafes sistemlerinde yetiştirilebilir. Kafes sistemi bıldırcın çiftçiliği yetiştiriciliği için daha uygundur. Kafes sisteminde yönetim çok kolaydır ve hastalıklar veya diğer sorunlar daha azdır.

Kafeslerde uygun bir havalandırma sistemi yapılarak doğru hava ve ışık akışı sağlayın.120 cm uzunluğunda, 60 cm genişliğinde ve 25 cm yüksekliğinde bir kafeste 50 bıldırcın yetiştirebilirsiniz.

Plastik kafesler bıldırcın yetiştiriciliği işleri için en uygun olanıdır. Kafesler vahşi hayvanların erişemeyeceği yerlerde olması gereklidir.

Bıldırcın Eti Hakkında :

Bıldırcın,  küçük kanatlılar sınıfından olup; protein, vitamin ve minerallerle doludur, bu da onları besleyici bir kümes hayvanı haline getirir. 

Bıldırcında Makro besinler: 

Pişmemiş bıldırcın derisiz 90-95 gr. porsiyonunda 110 kalori, 19 gram protein ve 1 gram doymuş yağ dahil 5 gram yağ bulunur. 2.000 kalorili bir diyet tüketiyorsanız, bu miktar günlük protein miktarınızın yüzde 35'ini ve önerilen yağ ve doymuş yağın yüzde 6'sını oluşturur.

Bıldırcında Bulunan Vitaminler:

Bir bıldırcın porsiyonunu tüketmek, niasin için günlük değerin yüzde 35'ini, B-6 vitamininin yüzde 25'ini, riboflavin ve tiaminin yüzde 12'sini ve C vitamini için yüzde 10'unu sağlar. 

Niasin, B-6 vitamini, riboflavin ve tiamin, yediğiniz yiyeceğin enerjiye dönüştürülmesi için çok önemlidir ve C vitamini, kemik, bağ, kan damarları ve tendonları oluşturmak için gerekli olan kollajen yapmak için gerekli olan bir antioksidandır.

Bıldırcında Bulunan Mineraller:

Bıldırcın iyi bir mineral kaynağıdır; fosfor için ihtiyacın yüzde 25'ini, demir için yüzde 20'sini, çinko için yüzde 15'ini ve magnezyum için yüzde 6'sını sağlayan bir porsiyondur. Fosfor, böbrek fonksiyonlarına, hücre büyümesine ve kemiklerinizi güçlendirmeye yardımcı olur. Demir hemoglobin oluşturmak ve vücudunuzda oksijen taşımak için gereklidir ve çinko, DNA ve protein, yara iyileşmesi ve bağışıklık fonksiyonu oluşturmak için önemlidir.

Bıldırcın Yumurtası Beslenmesi

Bıldırcın yumurtasının sadece çok küçük oldukları kadar garnitür olarak değer taşıdığını düşünebilirsiniz. Ancak bıldırcın yumurtası zengin besinlerle doludurlar. Bıldırcın yumurtasının bir porsiyonu tavuk yumurtalarına kıyasla zengin B2 vitamini ve demire sahiptir. Kalorileri ve protein içeriği, porsiyon başına tavuk yumurtasına benzer, bu sayede beslenmenize çeşitli şekillerde entegre edebileceğiniz sağlıklı bir besindir.

Bıldırcın Yumurtasının Besinsel Değerleri :

Bıldırcın yumurtası çeşitli vitamin ve minerallere sahiptir ve kolesterolü yüksektir. Her porsiyonda (kabaca beş bıldırcın yumurtası veya 50 gram), genellikle çeşitli vitaminleri bulabilirsiniz:

* Vitamin A: günlük değerin yüzde 5,5'i
* Vitamin B2 (veya riboflavin)  günlük değerin yüzde  23'ü
* Vitamin B5 (pantotenik asit)  günlük değerin yüzde 9'u
* Vitamin B9 (veya folat) günlük değerin yüzde  8'i
* Vitamin günlük değerin yüzde 9'u

Her porsiyonda B1 vitamini (tiamin), B3 (niasin) ve B6 ve E vitamini gibi az miktarda B vitamini de bulabilirsiniz.

Bıldırcın yumurtasının her porsiyonunda ayrıca birkaç mineral bulunur:

* Demir : günlük değerin yüzde  yüzde 10'u
* Fosfor : günlük değerin yüzde 12,5'i
* Çinko :  günlük değerin yüzde 5'i
* Selenium : günlük değerin yüzde 23'ü

Her porsiyonda az miktarda kalsiyum, magnezyum, potasyum, bakır ve manganez de bulabilirsiniz.
 Bıldırcın yumurtası ayrıca omega-3 ve omega-6 gibi sağlıklı esansiyel yağ asitleri içerir. Bıldırcın yumurtasının her porsiyonu, günlük değer proteininizin yüzde 13'ünü sağlar.

Yüksek protein içeriğine ve çeşitli besin maddelerine rağmen, bıldırcın yumurtası kalorileri oldukça düşüktür. Bıldırcın yumurtasının her porsiyonunda, 2.000 kalorilik bir diyet (79 kalori) uygularsanız kaloriler günlük değerin sadece yüzde 4'üne eşittir. Tüm hayvansal ürünler gibi, besin değerleri de değişebilir. Bıldırcınların yem olarak tükettiği tahıl türleri ve tohumlar hem yumurtalarının hem de etlerinin beslenmesini etkileyebilir.

BILDIRCIN YUMURTASI :

Her gün taze yumurta almayı çok ister misiniz? Bıldırcın, kanatlılara popüler, pratik ve eğlenceli bir alternatif haline gelen, hem yumurta hem de et sağlayan küçük kanatlılardırlardır. Minyatür bir kümes hayvanı çiftliği gibi, bu küçük kanatlılar da gayrimenkulün sadece birkaç adımını işgal ederken size bol miktarda gurme bıldırcın yumurtası ve et üretir. Bu, onları küçük bir çiftliğe veya kentsel bir rezidansa harika bir katkı sağlar. Ev sakinleri, beslenme ve bakımına  izin veriyorsa, bir kaçını verandada bile bakabilir.

Bıldırcın yumurtası üretimi açısından bu minik kanatlılar mükemmeldir ve her gün neredeyse bir yumurta üretir. Bıldırcın yumurtası, kanatlının vücut ağırlığının yaklaşık% 8'ini (vücut ağırlığının % 3'ünü tutan bir tavuk yumurtasına kıyasla) ağırlığında, kanatlının boyutuna göre daha büyüktür. Üreme söz konusu olduğunda, bu şaşırtıcı canlılar altı haftalıkken yumurtalarını bırakmaya başlar ve bu da onları yenilenebilir bir besin kaynağı yapar.

Coturnix bıldırcını, Smokin, Teksas A-M Beyaz, Altın ve daha birçokları dahil olmak üzere birçok Coturnix bıldırcın cinsi vardır.

PEKİ NEDEN BILDIRCIN ?

Tavuk ve hindilere ek olarak neden bıldırcın beslenmesi sorulduğunda, birkaç nedeni vardır. Her şeyden önce, bıldırcın yumurtası, lezzetli ve son derece besleyicidir. Tavuk yumurtasının besin içeriğini aşmaktadır. Bıldırcın, erken yaşlarda, haftalar gibi erken yaşta yumurtaya yatmaya başlar. En önemlisi, yaşadığınız ortam tavuk v.s gibi kanatlılar gibi beslenmesine izin vermiyorsa bıldırcın beslenmesi sorun teşkil etmez.

Bıldırcınlarının bakımı son derece kolaydır. Kümes ve kafes ihtiyaçları asgari düzeydedir. Çok az hastalığa sahip olup, en önemlisi, büyük miktarda yumurta üretir az miktarda yiyecek yerler. Sağlayacagınız her iki kilo yem için yaklaşık bir kilo bıldırcın yumurtası alırsınız. Bu dönüşüm oranını, bir kilo yumurta için üç kilo beslemenin gerektiği olan tavuklarla karşılaştırın.

Orta yaş tavuk yumurtasının büyüklüğünün yaklaşık 1/4'ü 1/3'ü arasında değişen, onları yaşlandıran kanatlı olarak yumurtaların boyutu artma eğilimindedir. Ama çocuklara sorarsanız, bıldırcın ilk yumurtalarını keşfetmekten daha heyecan verici bir şey yoktur (belki bir bebek bıldırcınının yumurtadan çıkmış olduğunu keşfetmekten başka bir şey yoktur.)

BAŞLANGIÇ :

Bıldırcın beslemeye karar verdiğinizde, nasıl başlamak için 3 genel seçenek vardır: kuluçkalık yumurta, civciv yetiştirme veya yetişkin satın alma.

Yavru bıldırcın kabarık bombus arıları gibi küçük ve sevimlidir. Yumurtadan çıkmalarını ve büyümelerini izlemek çok faydalı olabilir. Baştan itibaren nazikçe beslenen bıldırcınlar, yetişkin olduklarında ele alınması daha kolaydır. Ek olarak, eğer organik uygulamalar sizin için önemliyse, yalnızca piliçlerden kendi yetiştirme yetkinizle yumurta ve etin organik olduğundan emin olabilirsiniz. Bıldırcın yaşından emin olmak istiyorsan, kendin yetiştirmelisin.

Ancak, civcivlerin bakımı için özel teçhizata ihtiyaç vardır. Yumurtaların kuluçkalanması için bir kuluçka makinesi gerekir ve küçük civcivlerin bir kuluçka sisteminde birkaç hafta yaşaması gerekir. Bebekler kırılgandır ve tanımlanamayan nedenlerden dolayı bir miktar kayıp olması beklenir. Olası ölümler için bir ya da iki tane fazla civciv almak isteyebilirsin. Posta yoluyla yumurta siparişi verirken satıcının yumurtadan çıkmayacak yumurtaların değiştirilmesine ilişkin bilgileri karşılıklı doğrulayın. Biraz daha fazla iş yapmaya ve biraz risk almaya istekliyseniz, bebek yetiştirmek eğlencelidir!

Öte yandan, yetişkin bıldırcın fazladan ekipman gerektirmezler, ne de küçük civcivlerin talep ettiği ilgiyi isterler. Beş haftalık olduktan sonra, cinsiyet ve erkeklerden dişileri uygun oranda satın almak için önemli olan cinsiyetlerinden oldukça emin olabilirsiniz. Ayrıca, hemen yumurta istiyorsanız, yetişkin kanatlılar da gitmek en iyi yöntemdir !

Muhtelif bıldırcın kümeslerinde uzun suredir  kullandırdığımız konsantre ürünlerimizden canlı bakterili Smart prolive probiyotik ile smart vitaplus vitamin, mineral madde, amino asit ile gerek bıldırcın civcivlerinin beslenmesinde ve gerekse damizlıklarda verimlerinde büyük artışı gözlemledik. Aynı zamanda üreticilerimiz kaliteli yumurtaları  elde ettiler.

BILDIRCIN YUMURTASI, CİVCİV VEYA YETİŞKİNLERİNİ NEREDEN ALABİLİRİM?

Bıldırcın kuluçkalık yumurtaları, kuluçkahanelerin yanı sıra internetten ya da sosyal medya guruplarını takip ederek bulabilirsiniz. 

CİVCİVLER:

Günlük civcivleri temin edecek yerel bir kaynak bulmak en iyisidir. 

Genellikle baharda yılın geri kalanından daha fazla civciv vardır. Civcivlerin yaşlarının ne olduğunu sorun ve satın almadan önce en az 3 gün yaşlarına gelmelerini bekleyin, çünkü çoğu kuluçka ölümleri ilk 72 saat içinde meydana gelir.

YETİŞKİN KUŞLAR :

Civcivler veya yetişkinleri satın alırken, canlı örnekler arayın. Civcivler temiz, kuru, açık gözlü ve aktif olmalıdır. Yetişkinlerin ayrıca gözleri ve burun delikleri temiz olmalı ve tüyleri pürüzsüz olmalıdır. Bir eşli dişinin sırtında bir kaç tüyü olabilir, ancak başka türlü sağlıklı görünmesi gerekir. Mümkünse, saygın bir satıcı için tavsiye alın, ancak bu, kaynakların görece azlığı nedeniyle zor olabilir.

BILDIRCIN YUMURTASI :

Kuluçkalık yumurtalar heyecan verici bir girişimdir. Satın alınan yumurtalarla sıfırdan başlayacak veya kendi kanatlılarınız tarafından bırakılan yumurtaları yumurtadan çıkarmaya çalışacaksanız, bir inkübatöre ihtiyacınız olacaktır. Bıldırcın tavukları ürkütücü değildir ve nadiren kendi yumurtalarını kurarlar, bu yüzden kuluçkalık için onları toplamalısınız.

Yumurtaları sığ bir kaba veya bıldırcın yumurtasına, büyük kısmı yukarı gelecek şekilde yerleştirin. Yumurtaları nemli bir alanda saklayın. Yumurtalar kuluçka makinenize taşınmadan önce yedi güne kadar saklanır, ancak her gün doğurganlığı biraz kaybeder . En iyi sonuçları elde etmek için en kısa sürede onları inkübe edin.

İNKÜBATÖR HAZIRLIĞI :

Kuluçka makinenizi hazırlamak için üreticinin talimatlarını okuyun ve uygulayın. Mümkünse uznan bir perdondlden destek alın. 

BILDIRCIN STOKLAMA :

 Kuluçka  nakinesinin parametrelerini satıcı firmadan yada bu işte ustalaşmış yetiştiricilerden teknik yardım alın ve parametreleri uygulayın.

Yumurtalarınızı inkübatörde bırakın, son birkaç gün içinde sık sık kontrol edin, çünkü bazıları erken yumurtadan çıkabilir. Bıldırcın civcivinin yumurtayı gagalamasına dikkat edin, gagasıyla kabuğunda küçük bir delik açın. Kabuktan 10 saat kadar çıkması biraz zaman alabilir. Tüylerinin çıktıktan sonra kuruması birkaç saat sürecektir. Taranmış civcivler kuluçka makinesine aktarılmadan önce bir gün kuluçka makinesinde kalabilir.

BILDIRCIN YUMURTASI KULUÇKA İÇİN KULLANILAN İNKÜBATÖR :

Inkübatörler çok yaygın olarak fiyat ve özelliklere sahip olup, termostatlı ve kolay temizlenebilen hijyenik astar ek bileşeni, termometresi olmalıdır. Sıcak ve soğuk lekeleri önlemek için havayı dolaşan fanlı bir ünite bıldırcın rafları olmalıdır. 

Kuluçka makinesindeki sıcaklık değişiminin, kuluçka oranlarına çok önemli bir etkisi vardır. Isı doğal olarak yükselir, bu yüzden çok daha düzgün ve tutarlı bir sıcaklık ve daha iyi tarama sonuçları için sıcak havayı sıcak noktalardan soğuk noktalara yönlendirmeniz gerekir. Bu alacağınız ürün, mükemmel bir hava fanı kitine sahip olmalıdır.

BILDIRCIN YUMURTA VERİMLİLİĞİNİ VE VERİMLİLİĞİ ARTIRMAK :

Zaten bir bıldırcın kümesine sahipseniz ve kendi kuşlarınızdan topladığınız yumurtaları yumurtadan çıkarmak istiyorsanız, başarınızı en üst düzeye çıkarmak için bazı hususlar aşağıda belirtilmiştir.

Damızlık web siteleri, yüksek yumurta verimliliği için her 4-5 dişi için bir erkeğin tutulmasını tavsiye eder. Tecrübelerime göre, her altı dişi için bir erkek, dişi için rekabet çok yüksek olduğunda ortaya çıkabilecek erkeklerle mücadele etmeden yeterli doğurganlığını sağlamaktadır.

Konsantre ürünlerimizden canlı bakterili Smart prolive probiyotik ile smart vitaplus vitamin, mineral madde, amino asit ile kaliteli yumurtalar üreticilerimiz elde ettiklerinden yukarıda bahsetmiştim.

BILDIRCINDA İDEAL ÜREME AYLARI :

İdeal üreme ayları, günlerin uzun olduğu Mart - Eylül aylarıdır. Kış günleri kısa olduğunda, ek aydınlatma sağlanmadıkça yumurta üretimi düşer. Işıklarınızı sabah erkenden açmak için bir zamanlayıcı kullanarak günde en az 14 saat ışık sağlayın. Gün ışığındaki saatlerin sayısı + ek aydınlatma saatlerinin sayısı = 14 saat toplam ışık. Bu nedenle, saat 6: 30'da yükseliyor ve saat 11: 30'a kadar gündüz saat 5: 30'da ayarlanıyorsa, zamanlayıcıyı ilave ışıkları açmak için saat 3: 30-6: 30 arasında ayarlayacak günlerine ekstra 3 saat ışık. Akkor ampullerden  yeterince olmalidir. Yumurta üretimini hızlandırmak için uygun ışık spektrumunu sağlamadığından LED lambaları kullanmayın.

DİŞİ BILDIRCIN VERİMLİLİĞİ :

Dişiler 2 aylıkken verimli yumurta bırakmaya başlar ve ilk yaşamlarında en üretkendirler. İkinci yılda yumurta üretimi azalır ve 2 yaşında tamamen durabilir. Kâr için besliyorsanız, bunu göz önünde bulundurun ve doğal olarak yaşamlarını sürdürmek için kuşları başka bir bölüme ayırma veya çıkarmayı planlayın. Coturnix bıldırcını altı yıl boyunca kafes altında yaşayabilir, ancak ömür süreleri genellikle yaklaşık yarısı kadardır.

Dişi bıldırcınların verimliliğini konsantre ürünlerimizden canlı bakterili Smart prolive probiyotik ile smart vitaplus vitamin, mineral madde, amino asit ile gerek bıldırcın civcivlerinin beslenmesinde ve gerekse damizlıklarda verimlerinde büyük artışı gözlemledik. Bunu bir kez daha konu açılmışken belirtmek istiyorum 

MAKSİMUM YUMURTA ÜRETİMİ İÇİN EK AYDINLATMA :

Genç dişi Coturnix bıldırcını, ilkbahar ve yaz aylarında hemen hemen her gün bir yumurta bırakır. Gün ışığı saatlerinin sayısı azaldığında, yumurta üretimi azalır ve günler kısa olduğunda kış aylarında tamamen kesilebilir. Bazı Coturnix bıldırcın sahipleri, tavuklarının kış boyunca dinlenmesine izin vermeyi tercih eder. Ancak bıldırcın ömrü kısa olduğundan, yumurta üretiminin maksimum olduğu ilk yıl süresinden faydalanmayı tercih edin. İlave ışıklandırma ekleyerek tavukları yıl boyunca bırakın. Bıldırcın her gün 14 saat maruz kaldığı ışığın saatini uzatan ilave aydınlatma, tavukların kış aylarında yatmaya devam etmesine neden olacaktır. Bu nedenle çevrelerine ne kadar ışık eklese de, yumurta üretimi kış aylarında bir miktar düşecektir.

Not: LED aydınlatma, yumurta üretimini teşvik etmede etkili değildir. Kış yumurtası üretimini en üst düzeye çıkarmak için akkor ampulleri seçin.

Bıldırcın Beslemesi :

Bıldırcınlarınızı sağlıklı, düzgün yetişen ve yüksek verimlilikte tutmak için düzenli olarak dengeli beslenmelerini sağlayın . Yetişkin bir bıldırcın günlük yaklaşık 20 ila 25 gram yemek tüketir. Civciv yemi % 27, yetişkin yemi % 22-24 protein içermelidir. 

Bıldırcın Yumurta Üretimi :

Bıldırcınlarınızdan istenen yumurta üretimi için yeterli ışık bulunması şiddetle tavsiye edilir. Elektrikli ampul veya ısıtıcı kullanarak yapay ışık ve ısı sağlayabilirsiniz. Bu amaçla 40 ila 100 watt ampul kullanabilirsiniz. Işık ve ısı talebi mevsime bağlı olarak değişir.

Başarılı bir üreme istiyorsanız ve yumurtalarını yumurtadan çıkarmak istiyorsanız, her beş dişi bıldırcın için bir erkek bulundurun. Daha iyi yumurta üretimi için, yüksek verimli ırkları seçin ve kafeslerini, kümeslerini daima kuru ve temiz tutun.

Yumurta üretimi aynı zamanda sıcaklık, beslenme, su, bakım ve yönetime de bağlıdır. Bıldırcınlarınızdan istenen yumurta üretimini elde etmek için ışık hayati bir rol oynar. 

Bıldırcın civciv yetiştirme

Bıldırcınlar yumurtalarını asla kuluçkaya bırakmazlar. Böylece, dişilerini yumurtalarından kuluçkaya alarak veya yapay olarak inkübatörler kullanarak yapay olarak üretebilirsiniz. Bıldırcın yumurtası için kuluçka süresi yaklaşık 16 ila 18 gündür. Maksimum yumurta üretimi için, bıldırcın evinde günlük olarak 16 saat aydınlatma süresi gerekir. Yeni doğmuş bıldırcın civcivlerini bir kuluçka evinde tutun.

Civcivlerin doğumundan itibaren 14 ila 21 gün yapay ısı ve sıcaklık yönetim sistemine ihtiyacı vardır. Bıldırcın civciv çok hassas hale gelir.

Bıldırcın civcivlerini yetiştirirken aşağıdaki faktörleri aklınızda bulundurun. :

* Yeterli sıcaklık
* Yeterli ışık
* Uygun hava hareketi
* Bıldırcın civciv yoğunluğu
* Yiyecek ve su temini
* Hijyenik yetiştirme kuralları

Bu konuda  ki yayınlarımız devam edecektir. Bizi takip etmeye devam edin.

Saygılarımla..

Üreticilerimize hayırlı bol kazançlar diliyorum.

Yorumlar (0)
açık