11.10.2020, 20:56 22

Güncelleştirme

Mehter marşını çok severim. O kadarki günlerce mezarımda çalsınlar diye vasiyet edecek kadar. Dinlemeye doyamam. Elime kılıç kalkan alıp sokağa çıkacak kadar heyecanlanırım. İstanbul’da askeri müzede mehter marşı dinlemeye defalarca gittim Orda hep Türk çocuklarını gözlemledim. Daha mehter takımı gelip salona yerleşmeden ritim tutturanları da görünce bu milletin geleceğinden umutlanıyorum.

Ama şu 5,5 yıl Japon atasözlerini çalışırken bir atasözü ile karşılaştım. Furuki o tazunete atarashiku o shiru. “Eskiyi ziyaret et, yeniyi bul.”

Ne anladınız?

Basitçe söylemek gerekirse zamanla her şey değişiyor. Ama eski olanı günümüze uyarla diyor. Eskiden kılıç idiyse kılıçtan tüfeğe nasıl terfi edecğinidüşün, diyor.

O zaman mehter marşına yeinden bakıp güncellemek gerekir, dedim kendi kendime. Elime kılıç kalkan değil de kitap alayım ama mehter ruhunu muhafaza edeyim. Ruhumu oradan bedenimi de kitapdan tasarımlayayım. Güncelleştirme de bu olmalı.

Çağa uyumsağlamak için eskiyi tamamen silip atmak ne kadar hatalıysa eskide kalmak da o kadar hatalı olmalı. Güncelleştirme ruhunu yakalasaydk bugünyeryüzünün en asil hanedanı ülkemizde yaşıyor olacaktı.

Emin olunki biz asil bir milletiz. Sadece düşünmeye ve okumaya ardından da güncelleştirmeye ihtiyacımız var.

Yorumlar (0)
26°
az bulutlu