11.11.2020, 00:18

Kış Mevsiminde Kümes Hayvanlarında Alınacak Tedbirler

Kış mevsimi dolayısı ile kanatlılarınızın (Tavuk, kaz, hindi, ördek bıldırcın, keklik, kanarya, papağan v.s) tavuk verimlerinizin düşmemesi için  kümeslerinizde, kafeslerinizde bir dizi önlem almanız gerekmektedir. Bu alacağınız tedbirler ve göz önünde bulundurmanız gerekenler :

 • Kümeslerinizde ısı derecesini mümkün olduğunca 13 derecenin altına düşürmeyin. Normalde tavuklar 8 derecede, kazlarınız -20 ile -25 derecede üşümez.
 • Hem verim hemde soğuğa karşı vücut dengesini tutması için yem takviyesini bu mevsimde bir miktar artırın. Kafes kuşlarınız da normal oda derecesinde bulundukları ortamın sıcaklıklarında olsun.
 • Kümesteki tavuklarınızı, kazlarınızı kafesteki kuşlarınızı hava cereyanlarından uzak tutun. Karşılıklı pencere açmayın. Tek cepheden tek ya da çift pencere açın. Kümesinizin  oksijeni daima bol olsun. Havasız ortamda amonyak artışı hayvanlarınızda rahatsızlık yaratabilir, veriminizi düşürebilir. Solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olabilir. Bu mevsimlerde en fazla dikkat etmeniz gereken solunum yolu enfeksiyonları ve bakteriyel ishallerdir.
 • Et ve yumurta veriminin düşme sebeplerinden birisi de kümesin  ışıklandırılmasıdır. Işıklandırmayı 16-17 saat arasında sabitleyin. Işığın verim artışını sağlar. Gece de en az 7-8 saat dinlenmelerini sağlayın. İçeride uyudukları süre içinde lamba yanmamasını sağlayın. Uyumayan hayvanlar gagalama suretiyle birbirilerini yaralarlar.
 • Düzenli olarak iç ve dış parazitlere karşı tavuklarınızı, kazlarınızı kısacası kanatlınızı  ilaçlayın. 15 gün ara ile iki kez iç parazit ile mücadele sonucunda her iki ayda bir iç parazit ilaçlamasını mutlaka yaptırın. 
 • BİT, PİRE, FARE V.S PARAZİTLER hem hastalık taşırlar ve hemde tavuklarınızın verim düşüklüklerine, stres ve depresyonlarına hatta ölümlerine sebebiyet verirler.
 • Düzenli olarak hayvanlarınızın aşılamalarını yaptırın. (Aşı takvimleri aşağıdadır.) Hastalık geldikten sonra yaptıracağınız aşının bir kıymeti yoktur. Sürünüzde hasta hayvan var iken aşılama yaptırmayınız.
 • Veteriner hekim ya da veteriner teknisyeni haricinde hastalıkların teşhis ve tedavisi ile ilgili ne tavsiyede bulunun, nede ilaç önerisinde bulunun, yada önerilenleri kullanın. Aksi takdirde hayvanlarınızın ölümüne ve büyük zayiatına sebebiyet verirsiniz.
 • Hayvanlarınızı kaybettiğinizde onu hemen çöpe atmayın. Kanatlı hayvanların otopsi, teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış klinik personeli ile temasa geçin. Yapılan otopsi kümesteki diğer hayvanlarınızın kaybedilmesini, hastalığın diğer sağlam olanlarına bulaşmasını önleyecektir. Bulaşıcı hastalıklardan şüphe ettiğinizde hemen hekimlerinizle irtibata geçin.
 • Yem rasyonlarınızı gözden geçirin, günlük yumurta üretimini, kırık yumurtaları iyi kayıt altında tutun. (Tavukların ağır ırklar hariç ırkına göre yem ihtiyacı100-125 gr. Kışın 125-150 gr. Kazların ağır ırklar hariç ırkına göre yaz boyu yem ihtiyacı 270-300 gr. Kışın 300-325 gr.) 
 • Özellikle çiftleşme mevsiminde kazlarınızın kalsiyum fosfor dengesine dikkat ediniz. Gezinme alanlarına mermer tozu, pirinç tipi yada nohut tipi mozaik dökünüz ki kalsiyum eksiğini gidererek önce iskeletini kuvvetlendirsin sonrada yumurtasının kabuğunu örsün. Çiftlesme esnasında da kanat kırıkları yada eklem arızaları oluşmasın.
 • Hayvanlarınızı iyi gözlemleyin. Genel görünümlerinden, dışkılarında ki ishal durumuna ve nefes almalarına kadar gözlemleyin. Sizin önemsiz gördüğünüz ayrıntılar koskoca kümesinizin zayiatını giderecektir. Her ayrıntıyı hekiminize anlatın. Sürekli hekiminizle diyalog içinde olun.
 • Gelişi güzel antibiyotik kullanmakla hayvanlarınızın biyo kimyasını, bağışıklık sistemini bozduğunuz gibi, toplum sağlığını da tehlikeye atmış olursunuz. Aynı zamanda gelişi güzel antibiyotik kullanımı vücudun vitamin dengesini bile bozar.
 • Aynı zamanda et ve yumurtaya da bu kalıntılar geçerek, tad bozuklukları dahil, toplumda allerjik reaksiyon ve başka hastalıklara da davetiye çıkarmış olursunuz. Uzmanınız haricinde kimseden öneri almayın, sizde önermeyin. Yeni yasa ile birlikte hayvan tedavisinde kullanılan antibiyotiklerde kayıt altına alınmaktadır. Bilginiz olsun.
 • Kanatlıkarınız özellikle tavuklarınızın bu mevsimde yumurta verimi düşebilir.  Mevsim değişikliği nedeni ile havalar soğuyor ama düşmenin sebebi soğuk değildir. 

Hepiniz  bilirsiniz ilk bahar  gelmeye başlayınca   bütün kanatlılar  yumurtaya  başlar.  Bunun sebebi  de havanın  ısınması  değildir. O günlerdeki  hava sıcaklığı  bugünle  aynı gibi  aslında. 

Bunun sebebi  ışık  dır.  Uzayan  gün ışığı  yumurtlama  hormonlarını  uyarır ve yumurta  hazırlığı  başlar  ve yumurtlama  başlar.  Kısalan  günlerde de  tersi  olur. Hormonların  uyarılması  azalır  ve  yumurtlama  bitmeye  ve kışa hazırlık  dediğimiz  tüye  girmeye  başlar. 
Aslında  tavuk aşırı  soğuk olmazsa   üşümez

Yumurtlama için  16-17 saat  ışık  muntazaman verilirse  yumurtlama  devam eder 

Tavuklarda Aşılama Programı

Püskürtme yada icme suyuna

6-7 gün Newcastle B1 yada Clone 30
15. Gün Gumbaro birinci aşisi
22 gün  1 hafta sonra Gumbaro ikinci aşisi
35 gün Lasota newcastle ve inf. Bronchit  aşısi
70 gün Lasota newcastle aşisi
105 gün Lasota newcastle ve inf. Bronchit aşisi

Enjeksiyon

16 hafta 3 yada 4 lü karma aşisi
İnf.Bronchit-newcastle-Eds-Coryza

5 nci haftaya kadar birsey yok

55 haftaya  kadar  birşey yok

İcme suyuna yada püskürtme
56 hafta Lasotta newcastle

Daha sonrasinda da icme suyu ya da puskurtme

4 ayda bir newcastle asisi

Parazit ilaclamasi
İkinci aydan itibaren ayda bir defa

KAZLARDA VE KAZ CİVCİVLERİNDE AŞILAMA PROGRAMI

Kaz civcivlerinde en ekonomik aşılama programı :

10-15 günlük iken 2 li karma aşı (enf. Bronchit + newcastle)
Aşi şekli: içme suyuna

35- 40 günlük iken tekli newcastle (veba)
Aşı şekli: içme suyuna

Yumurtaya başlamadan  önce 2 li karma aşısı (enf. Bronchit + newcastle) yapılır
Aşı şekli: içme suyuna

Derzy aşısı 21 nci gün (3 haftalık) 0.5 cc deri altı

Derzy aşısı 6 -7 aylık iken 0,5 cc  i.m

Anaç kazlarda uygulanacak aşı uygulaması :

4 ayda bir kez 2 li karma aşı (enf. Bronchit + newcastle)
Aşı şekli: içme suyuna

----

Bir sonraki 4 üncü ayda tekli newcastle (veba)
Aşı şekli: içme suyuna

Derzy aşısı yumurtayı ilk gördüğünde 0,5 cc i.m.

Daha sonrasında da 6-7 ayda bir 0,5 cc. i.m

KAZANCINIZ BOL OLSUN......

Yorumlar (1)
Fatih Çetin. 11 ay önce
Papagan , muhabbet kusu , kamarya ,Güvercin bu alanda yazinizin devaminda hic soz etmemissiniz ?
Bu yukarida belirttigim 4 turun ; YEM , ILAÇ VE BAKIMI ile ilgili abartmadan sizi temin ederim.=,ilaçlari - vitamini - yem çesitleri - kafes - aksesuar -. V.b ÇOK CİDDİ BİR yuet disindan ülkemize gelen ürünler var....
banner442