21.11.2022, 00:05

Kümes Hayvanları ve Yumurtalar Hakkında Soruların Cevabı- 1

Tavuklar ne kadar yaşar?

Küçük sürülerdeki tavuklar, koşullar uygunsa birkaç yıl yaşarlar. Altı ila sekiz yıllık bir yaşam süresi mantıksız olmayabilir. Ticari tavukların çoğu iki ila üç yıl süreyle tutulur, sonra çıkma tavuk olarak satılıp değerlendirilir.

Tavuklar yumurtlamaya başladıklarında kaç yaşındadır?

Optimum koşullar altında; iyi beslenme, ideal gün uzunluğu, yeterli barındırma ve iyi yönetim uygulamaları, çoğu yumurtacının yumurta üretimine yaklaşık 20-22 haftalıkken başlaması gerekir.

Tavuklar ne ile beslenmelidir?

Ticari rasyonlar genellikle tüm kümes hayvanı türlerine en iyi sonuçları verir. Belirli bir kanatlı türü için özel olarak tasarlanmış bir rasyon her zaman kullanılmalıdır (yani, yumurtacılar için yumurtacı rasyonları, piliçler için piliç rasyonları vb.). Kanatlılar dengeli bir diyet yemeyecekleri için ticari rasyona yemek artıkları, mısır veya sofra artıkları eklenmemelidir.

Yavru civcivlerin cinsiyeti nasıl belirlenir?

Tecrübeli bir veteriner hekim yada veteriner teknisyeni/teknikeri tarafından bir günlükken yapılabilir. Bu teknik zordur ve çok fazla deneyim gerektirir. Üreme sürüsüne hızlı tüylenme geni eklenmişse, birincil kanat tüylerinin görünümündeki farklılıklar gözlemlenerek civcivlerin cinsiyeti belirlenebilir.  Dişinin kanatlarındaki tüyler erkeklerden biraz daha uzun ve farklı bir düzende olacaktır. Çoğu tavuk da bu şekilde cinsiyet ayrımı yapılamaz.

Erkek olmadan yumurta üretilebilir mi?

Evet, insan tüketimi için üretilen yumurtaların çoğu bu şekilde üretilmekte ve kısırdır.

Tavuklar nasıl ürer?

Tavuklar diğer bazı hayvanlara benzer şekilde ürerler.  Dişi, döllenirse civcivle sonuçlanabilecek bir yumurta üretir. Embriyoyu oluşturan gerçek yumurta, yumurta sarısında bulunur.  Yumurtalıkta yumurta sarısı gelişmeye başlar ve gelişimin 10-12 nci gününden sonra yumurtlama gerçekleşir. Dişi bir erkekle çiftleşiyorsa, sperm bulunur ve döllenme meydana gelebilir. Erkek tavuğun, yani horozun penisi yoktur. Çiftleşme sırasında dişi üreme sistemine girme yoktur.  Bunun yerine dişi, kloakayı (üreme ve sindirim sistemlerinin ortak birleştiği yer) tersine çevirir.  Erkeğin ters kloakasıyla temas halinde olan ve spermi alan  Kloaka, spermi yakalayarak tavuğun vücuduna geri çekilir. Sperm, yaşayacakları üreme sistemi boyunca seyahat eder. Yumurtlama her gerçekleştiğinde (iyi yumurta üreticilerinde her 24-26 saatte bir) yumurta verimli hale gelebilir. Bu süreç devam eder ve doğurganlığı korumak için yedi ila on günlük aralıklarla çiftleşme gereklidir.  Döllenmeden sonra, yumurta oluşum sürecini tamamlamak için yumurta akı, kabuk zarları ve kabuk eklenir. Tavuk genellikle yumurtlamadan yaklaşık 24 saat sonra yumurta bırakır. Kloaka, spermi yakalayarak tavuğun vücuduna geri çekilir.  Bu süreç devam eder ve doğurganlığı korumak için yedi ila on günlük aralıklarla çiftleşme gereklidir. 

Tavuklar ve hindiler neden açık ve koyu renkli ete sahiptir?

Kanatlının vücudundaki farklı kaslar çeşitli oranlarda kullanılır. Tavuklar ve hindiler uçmadıkları için uçmada kullanılan göğüs kasları bacak ve kalça kasları kadar kullanılmaz, dolayısıyla oksijene ihtiyaç duymazlar. Oksijen taşıma mekanizması miyoglobindir ve kaslarda farklı miktarlarda bulunur, bu da renk kontrastına neden olur.

Dondurulmuş kümes hayvanları nasıl eritilmelidir?

Dondurulmuş tavuk ve hindiler buzdolabında çözülmelidir. Bu, kanatlının tamamı tamamen çözülmeden önce, kanatlının tüm parçalarının bozulma bakterilerinin büyümesini teşvik edecek kadar ısınmasını önler. Kanatlının büyüklüğüne bağlı olarak, buz çözme sürecini tamamlamak için iki veya üç gün gerekebilir. Daha hızlı çözme gerekiyorsa, kanatlıyı soğuk suya daldırın.  Etiketteki buz çözme talimatlarını izleyin. 

Tavuk eti yemenin bir zararı var mı?

Tavuk tazeyse ve uygun şekilde pişirilirse (en az 165°F'lik bir son nokta sıcaklığına kadar) minimum tehlike olmalıdır.  Salmonella bir endişe kaynağıdır.  Bazı çiğ tavuklarda Salmonella bulunma olasılığı vardır, ancak daha önce de belirtildiği gibi, uygun pişirme olası sorunları ortadan kaldırır.  Uygun pişirmeye ek olarak, diğer gıdalara çapraz kontaminasyonu önlemek için eti hazırladıktan sonra ellerinizi, mutfak gereçlerini ve tezgahı dikkatlice yıkayın.

Salmonella nereden geliyor?

Salmonella bakterisi her tür hayvanın dışkısı ile bulaşır. Hayvanlar ayrıca topraktan veya kirlenmiş, işlenmiş yemden bakteri alabilir.  Organizmalar daha sonra konağın bağırsak yolunda yaşar ve hayvan üzerinde bir etkisi olabilir veya olmayabilir. Gıda hayvanları kesilirken ve işlenirken, bağırsaklardan gelen bazı bakterilerin pişmemiş et ürünlerini kontamine etme fırsatı bulduğu zamanlar vardır.

Yumurtanın hangi kısmı civciv tavuğuna dönüşür?

Civcivler, yumurta sarısında küçük beyaz bir nokta (germinal disk) olarak görülen gerçek yumurtadan gelişir.  Yumurta verimliyse ve doğru sıcaklıkta inkübe edilirse hücre bölünmesi devam eder.  Yumurta akı gelişmekte olan embriyoyu korur ve bir miktar besin sağlar, ancak sarısı birincil besin kaynağıdır.

Yumurta sarısındaki küçük beyaz nokta yumurtanın verimli olduğunu mu gösterir?

Hayır, tüm yumurtalarda germinal disk adı verilen beyaz nokta bulunur. Bir yumurtayı birkaç saat kuluçkaya yatırmadan verimli olup olmadığını belirlemek neredeyse imkansızdır.

Çift sarılı yumurtadan ikiz civciv çıkar mı?

Çift sarılı yumurtadan çıkma ihtimali yoktur. Her iki yumurta sarısında da germinal diskten bir embriyo gelişmeye başlayabilir, ancak genellikle iki civciv için yeterli yer yoktur veya iki embriyo için koşullar yeterli değildir ve civcivler yumurtadan çıkmaz.

Kabuk renkleri farklı olan yumurtalarda besinsel farklılık var mıdır?

Kabuk renginden dolayı beslenme farkı yoktur.  Benzer rasyonlarla beslenen kanatlıların beyaz, kahverengi veya mavi-yeşil yumurtaları birbirine çok benzer.  Araştırmalar, yumurtanın kolesterol içeriğinin, rengine ve yumurtanın verimli olup olmadığına bakılmaksızın hemen hemen aynı olduğunu göstermiştir. Basit bir ifadeyle yumurta, rengi veya doğurganlığı ne olursa olsun yumurtadır.

Yumurtalar ne kadar süre saklanır?

Yumurtalar uygun şekilde soğutulursa, birkaç hafta kullanılabilir durumda kalmaları gerekir. Çoğu yumurtanın kartonunun üzerinde dört haftalık bir son kullanma tarihi vardır. Kartonun içine yerleştirildikten sonra dört haftaya kadar satılabilirler ve tüketicinin bunları kullanmak için hâlâ bolca zamanı olacaktır.  Yumurtaları karton içinde buzdolabında saklamak raf ömrünü uzatacaktır.  Yumurtaları 40° F'nin altında, ancak donma noktasının üzerinde ve yüksek nemde tutmak, raf ömrünü en üst düzeye çıkarmanın ideal yoludur.

Bir yumurtanın verimli olup olmadığını nasıl anlarım?

Bir yumurtanın verimli olup olmadığını belirlemek için, birkaç gün inkübe edin ve ardından hücre bölünmesinin başlayıp başlamadığını görmek için mumlayın.

Yumurta dondurulabilir mi?

Yumurta sarısı ve ak karıştırıldıktan sonra tatmin edici bir şekilde dondurulabilir.  Yumurta karışımını buz tepsilerinde veya muffin kalıplarında dondurmak ve ardından donmuş yumurtaları plastik torbalarda saklamak istenebilir.  Dondurulmuş yumurtalar buzdolabında çözülebilir ve bütün bir yumurtaya ihtiyaç duyulan her yerde kullanılabilir. Bir büyük yumurta yerine üç yemek kaşığı sıvı, bütün yumurta kullanılmalıdır.  Yumurta akı, buz tepsilerinde veya muffin kalıplarında da dondurulabilir.  Sarısı, tuz veya şekerle karıştırılmadıkça dondurulduğunda çok jelatinimsi hale gelir. Jelatini geciktirmeye yardımcı olmak için, 1/2 fincan yumurta sarısına (dört büyük sarı) 1/8 çay kaşığı tuz veya 11/2 çay kaşığı şeker veya mısır şurubu karıştırın. Buz tepsilerinde veya muffin kalıplarında dondurmak da istenebilir.  Yumurta sarısı kullanıldığında, tarif yumurta sarısında bulunan tuz veya şekere göre ayarlanmalıdır. 

Yumurtalarda kan lekesi neden olur?

Kan lekeleri üreme sistemindeki kılcal damarların kırılması sonucu oluşur. Kılcal damar yırtıldığında, bir damla kan dışarı sızar ve yumurtanın bir parçası olur. Bir kan lekesinin varlığı, yumurtanın verimli olduğu veya bir embriyonun oluştuğu anlamına gelmez. Yumurta işleyiciler, yumurtalar kartona girmeden önce kan lekeleri içeren tüm yumurtaları belirlemeye ve çıkarmaya çalışır. Nadiren biri atlanır, ancak kan lekesi küçükse çıkarılabilir ve yumurta kullanılabilir. Büyük kan lekeleri olan yumurtayı atın.

Yumurtalarda bulunan lifsi beyaz şeyler nelerdir?

Yumurtanın lifsi beyaz kısmına chalazae denir. Sarıyı yumurtanın ortasına tutturur. Belirgin bir şalazanın varlığı yumurtanın taze olduğunu gösterir çünkü yumurta yaşlandıkça şalaza daha az fark edilir hale gelir.

Bazı sert pişmiş yumurtaların soyulması neden zordur?

Çok taze olan yumurtaların soyulması genellikle daha zordur. Yumurta yaşlandıkça pH seviyesi değişir ve kabuk kolayca çıkarılır.  Soyulabilirliği artırmak için, birkaç günlük bir yumurta ile başlayın, yumurtayı sert pişirin, ardından yumurtayı soğuk suya batırın ve hemen soyun.

Ne büyüklükte yumurta almalıyım?

Tariflerin çoğu büyük yumurtalar için yazılmıştır.  Pişmiş ürünlerde iri yumurtalar kullanılarak daha iyi sonuçlar elde edilecektir.  Yumurtalar çırpılmış, kızartılmış, buğulanmış, katı pişmiş veya hacmin kritik olmadığı bir yöntem ise; o zaman ons (28, 34 gr) başına maliyeti en düşük olan boyut en iyi seçim olabilir.

Üreticilerimize hayırlı bol kazançlar diliyorum.

KAYNAKLAR/ ALINTILAR

1. Uzm. Vet. Hekim Yücel Ası - Tavukculuk Kılavuzu

2. Prof. Dr. Müjgan İzgür & Doç. Dr. Mehmet Akan - Kanatlı Hayvan Hastalıkları

3. Cemal Erensayın - Tavukculuk 1,2,3

4. Vet. Hekim Velican Çelik - Kanatlı Sağlık Temel ilkeler ve Uygulamaları

5. Kümes Hayvanları ve yumurtalar  Joe Berry 2017

6. Nie, C., Zhang, Z., Zheng, J. ve ark. Genom çapında ilişkilendirme çalışması, BMC Genet 17, 115 (2016).

7. DC Warren (1928) Kümes hayvanlarında kulak memesi renginin kalıtımı, Kansas Eyalet Tarım Koleji, Mawhattan, Kansas

Yorumlar (0)