21.07.2020, 22:43 69

MHP Kongre Süreci ve Adaylar

Milliyetçi Hareket Partisi Kongre sürecine girdi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ilk kongrenin Atatürk’ün Samsun’a çıktığı ilçe olan İlkadım’dan başlayacağını duyurdu.

MHP 13'üncü Olağan Büyük Kurultayı 14 Mart 2021 günü gerçekleşecek.

Şu ana kadar Sayın Devlet Bahçeli’nin dışında MHP Genel Başkan adayı bulunmuyor.

MHP Genel Başkan yardımcısı Semih Yalçın, Genel Başkan Devlet Bahçeli'ye olan bağlılık ve vefanın bir kez daha gösterileceğine inandıklarını belirtti.

Milliyetçi Hareket Partisi 13. Olağan Büyük Kurultayı’nın 9 Ağustos 2020 tarihinde Samsun'un İlkadım ilçesiyle birlikte başlaması Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla Anadolu’da fiilen başlamış olan Millî Mücadele’ye atıf amacı taşıdığı belirtildi.

Kongrelerin, ülkücü hareketin büyüklüğüne ve ülkücülüğün vakarına yaraşır bir ağırbaşlılık ve ciddiyetle sürdürülmesi yönünde MHP Genel Merkezinden talimatlar var. MHP il ve ilçe kongrelerinde adayların ülkücülerin arasına nifak ve ayrılık tohumları ekilmesine müsaade edilmeyecek.

Nitekim MHP Lideri Devlet Bahçeli, "Partimiz üzerinde plan yapan, şehidin şühedanın hatıralarına leke süren, içimizde seri nifak üretimine meyleden her kim olursa olsun ayıklanıp aramızdan ve gönlümüzden uzaklaştırılacaktır. Gayemiz büyük Türkiye'ye bağımsızlık ve beka içinde ulaşmaktır." cümleleriyle çok net olarak talimatlarını bildirmiştir.

Türkiye’yi dokuz çalışma Bölgesine ayıran MHP, İlçe ve il kongreleri söz konusu bölgelerde ve aynı zaman diliminde gerçekleştirilecek. MHP'nin kongre sürecinin planlanması bağlamında Türk kültür ve siyaset tarihine uygun olarak 'dokuzlama' yönteminin kullanılacağı belirtilen açıklamada, egemenlik, istikrar ve bütünlüğü sembolize eden 9 rakamıyla kamuoyuna mesaj verilecek.

2020 yılı Meclis’te grubu bulunan AK Parti, CHP, HDP ve İYİ Parti için kongre yılı oluyor.

Kongrelerde seçilecek yeni yöneticiler partilerini 2023 yılından önce muhtemel Meclis ve Cumhurbaşkanlığı seçimine götürecek kadrolar olacak. Atıl kalan, tökezleyen, çaptan düşen, Partinin kaide ve prensiplerine aykırı davranış sergileyen kimseler kadro dışında tutacak. Yani partiler, birlikte yol yürüyecek, mücadele edecek kadroyu oluşturacaklar.

MHP’nin İlk kongresi Samsun İlkadım ilçesinde başlıyor. Türkiye nezdinde bütün partiler için Samsun çok önemli bir üsse sahip.

Milliyetçi Hareket Partisi Samsun İl Başkanlığına aday henüz yok. MHP, kurultayını İlkadımla başlatıyor. İlkadım Samsun’un kalbi mesabesinde. İlkadım seçimi İl başkanlığı için de önem arz ediyor. Şu an için MHP il başkanlığına ve İlkadım ilçe başkanlığına rivayetler, dedikodular ve kulisler dışında ciddi anlamda bir aday gözükmüyor.

Samsun’da Ülkücü hareket ve Milliyetçi Hareket mensuplarının karar ve tercihleri Samsun siyasetini de etkileyecektir.

Bundan sonra ki yazımızda Milliyetçi Hareket Partisi’nin Samsun merkez ve ilçe kongreleriyle ilgili yorumlarımızı paylaşacağız.

Hoşçakalın

Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu