29.07.2021, 22:55

Orman Yangınları Neden Çıkıyor?

Türkiye Yanıyor. Ormanlarımız iklim kaynaklı mı yanıyor? yoksa birileri kundaklıyor mu? Orman yangınlarından kimler nemalanır? Orman yangınları kimin işine yarar? 

Türkiye genelinde sadece 28-29 Temmuz tarihleri arasında17 ilde 58 orman yangını meydana gelirken Bu yangınların 38 tanesini kontrol altına alınabildi.

Bir not olarak hemen şunu belirtelim: Türkiye'de toplam orman alanının 22 milyon 933 bin hektardır. Antalya 1 milyon 146 bin 62 hektar orman alanıyla ormanların yüzde 5'ine sahiptir. 

Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'nün son 10 yıla yönelik araştırma sonuçları şöyle:

2011'de 152 yangın, 92 hektar. 2012'de 214 yangın, 653 hektar. 2013'te 321 yangın, 1312 hektar. 2014'te 169 yangın, 234 hektar. 2015'te 189 yangın, 197 hektar. 2016'da 281 yangın, 2 bin 159 hektar. 2017'de 273 yangın, 2 bin 750 hektar. 2018'de 244 yangın, 594 hektar. 2019'da 199 yangın, 235 hektar. 2020'de 260 yangın, 400 hektar.

Manavgat, Kayseri, Osmaniye, Mersin'den sonra bugün de Kilis, Marmaris, Bodrum, Didim, Milas ve Antalya'da yangınlar ta ciğerlerimize işledi. Şimdiye kadar 3 canın gittiği yangınlar için her kafadan bir ses yükseliyor. Yükselen her ses haklı olarak "Yangınlar neden çıkıyor?" sorusuna cevap arıyor.bütün ihtimalleri iki kısımda topladığımızda ortaya çıkan şudur:

  • İklim kaynaklı
  • sabotaj kaynaklı

YANGIN NEDEN ÇIKIYOR? 

Cumhurbaşkanlığı tarafından kapsamlı soruşturmalarda sabotaj ihtimali üzerinde duruluyor.

Abdullah Ağar, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, terör saldırısı ihtimali üzerinde durarak, *Geçmişte de sözde Ateşin Çocukları denilen ‘Ateşin Katilleri’, Türkiye’nin farklı noktalarında, değişik zamanlarda ormanları yakıp bazı sabotajların altına imzalarını atmışlardı." diyor.

Ciddi anlamda bir gerginlik olduğunu ve bu gerginliği kullanmaya çalışan bir terör örgütü ile karşı karşıya bulunduğmuzu unutmamak gerektiğini hatırlatan Ağar, Toplumsal anlamda bir bilgi ve bilince ihtiyaç var. Sonuçta bunu gerçekleştirenin bir terör örgütü olduğu üzerine şüpheler yoğunlaşıyor." diyor.

Öte yandan, Pakdemirli, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Antalya'nın Manavgat ilçesindeki Orman Yangını Yönetim Merkezi'nde gazetecileri yangınlarla ilgili bilgilendirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, yangın bölgesinde olduklarını ve çalışmaları yakından takip ettiklerini belirterek, Yangının çıkış nedenleri ile ilgili çalışma yürütüldüğünü aktararak, "Cumhurbaşkanımızın talimatıyla tüm birimlerimiz bu yangınların neden çıktığıyla ilgili gerekli soruşturmayı yapıyor" dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Twitter açıklamasında, "Cennet vatanımızda çıkan yangınların kaynağı ve sebebi başsavcılıklar tarafından her yönüyle araştırılmaktadır. Bütün ihtimaller titizlikle inceleniyor, ilgili tüm kurumlarca gerekli adımlar hassasiyetle atılıyor" dedi.

Konuyla ilgili Balıkesir Valiliği ise, mevsimsel veya insani faktörlere dayalı olarak orman yangınlarının artabileceğini değerlendirilerek, 30 Temmuz 2021 tarihinden itibaren ormanlık alanlarda meydana gelebilecek orman yangınlarına karşı giriş çıkışların yasaklanması kararı aldıklarını açıkladı.

Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Fırat Çukurçayır değerlendirmesinde, Hürrüyet Gazetesine yaptığı açıklamada, "Fizikte temel kuraldır. Isınan hava yükselir. Hava kütlesi bir dağ engeli ile karşılaştığı zaman yukarı doğru tırmanır. Bu esnada içinde bulunan nemi genelde yağış olarak dağın yamaçlarına bırakır.

Föhn (Fön) rüzgarları, ise bu hava kütlesinin dağın diğer yamacına geçtiği anda oluşur. Nemini bırakan hava kütlesi sıcaklığı her yüz metrede yaklaşık olarak bir derece artarak inişe geçer. Bu nedenle Fön rüzgarları hem sıcak hem de kurak bir yapıya sahiptir. Fön rüzgarları yurdumuzda ise Karadeniz ve Akdeniz kıyıları boyunca kıyıya paralel uzanan sıradağlarda görülür.

Fön rüzgarlarından bağımsız olarak normal koşullarda bile orman yangınları için rüzgar her zaman olumsuz bir parametredir. Hem yangının yayılmasını hızlandırır hem de topografya ya bağlı ani yön değişikliği nedeniyle yangınla mücadeleyi zorlaştırır." diyor ve "iklim değişikliği ve artan hava sıcaklıkları extrem hava olaylarına zemin hazırlamaktadır. Sıcak hava dalgaları ve yağış azlığı yüzeydeki bitki dokusunun çok hızlı kurumasına neden olduğu için yangınlar için uygun ortamlar oluşmaktadır." tespitlerinde bulunuyor.

PKK’lı ‘Ateşin Çocukları...

Yangınların terör örgütü PKK’nın sabotajları olduğuna yönelik çok sayıda izler taşıdığı değerlendirmeleri de yapılıyor. Geçtiğimiz yıl Hatay’da çıkan ve büyük hasara yol açan yangınları PKK’lı ‘Ateşin Çocukları İnisiyatifi’ üstlenmişti. Son günlerde çıkan yangınlar da benzer şekilde PKK’lı ‘Ateşin Çocukları İnisiyatifi’ tarafından üstlenildiği belirtiliyor. Sosyal medyada PKK sempatizanları bu yönde paylaşımlar yapmaya başladı bile...

Elebaşı Karayılan talimatı

Terör örgütü PKK elebaşı Murat Karayılan geçtiğimiz sene orman yakma talimatı vermişti.Terörist elebaşı, "2-3 genç bir araya gelerek eylem yapabilir. 'Silahımız yoktur' diyenlerin "silahları çakmak ve kibrittir" diyerek açıkça talimat vermişti.

Geçmişti, özellikle turizm Bölgelerindeki ormanlık alanlara saldırarak her fırsatta Türkiye düşmanlığını gösteren PKK ve arkasında ki güçler ormanlara saldırı eylemlerini bugünde gerçekleştirmeleri gayet mümkündür. Bir ülkeye verilece en büyük zararlardan birisi orman yangınlarıdır. 

Birkaç ay önce Can Ataklı, Vumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın gitmesi için büyük felaketler olması gerektiğini belirterek, Büyük bir yangın ama bir orman yangını değil. Tüm Avustralya'yı yakan kadar büyük bir yangın." diyerek teröristlerin kulağınana mı üfledi dersiniz? 

İklim şartlarından dolayı mı, PKK saldırıları ile mi Orman yangınları çıkıyor tartışılırken, Diğer taraftan yeni oteller yeni villalar yapılması veya yeni rantlar elde edilmesi için mi yer açılıyor göz ardı edilmemelidir.

Yorumlar (0)
banner442