Alexa
banner314

Samsun’da Satranç

Bizim gibi 70 lere doğru yol alan 50 lerin nesline göre ülkemizde satranç çok ilerledi.
Satranç gerçekten insan beyninin kendini kanıtlamak için fırsatlar bulduğu harika bir spor alanıdır. Onlarca elemanın sadece bir kare içinde kendisine emniyetli yol bulabileceği binlerce, onbinlerce, milyarlarca olasılığın içinde en elverişli olanını bulmaktır, satranç.

Bizim çocukluğumuzda satranç Samsun’da bildiğim kadarıyla sadece öğretmenevinde oynanıyordu. Şimdi ise oldukça yayıldı. Sağda solda oynayanları görüyoruz.

Samsun’da satrancın sporu kendi dünyasında ama kıyasıya bir rekabet içinde gelişiyor. Hocalar “kurt sofrası” diyor.

Açıkça söylememiz gerekir ki belediyeler de destek veriyor. Ama daha fazla desteğe ihtiyaç vardır.
Samsun’da satranç sporunun daha kalıcı destek alması için yerleşik kulüplere ihtiyaç vardır. Bunun için de tahsis edilecek salon veya 30 metrekarelik odalar bir kulübün kurulmasına yeter. Bu vesileyle Samsun’da yeni inşa edilmekte olan İl Halk Kütüphanesi’nde bir salon veya odanın bu amaçla kullanılmasının Samsun’da satranca katkı vereceğini düşünüyoruz.

Yine yeni yapılan Tekkeköy Samsunspor Stadyumu zemin kat pavyonlarından bir tanesinin bu amaca ayrılmasının hem ülkemize hem de Samsunspor’a katkı vereceğini düşünüyoruz. Satranç spor kulüplerinin sayıları bu amaca yönelik yerleşik mekanların artmasına orantılı olarak artacaktır.

Yine devasa kamu kurumları binalarının içlerinde uygun yerlerin bu amaca tahsis edilmesinin yararlı olacağını düşünüyoruz. Örneğin Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü alanı içinde bu amaca yöenlikve personel elemanları ailelerine öncelik tanıyan bir kulüp yapılanmasına gidilebilir. Yine özel ve kamu okullarında uygun salonları veya kütüphaneleri içinde aynı işlemler yapılabilir.

Personel giderleri ise velilerden temin edilecek gider karşılığı ödemelerle karşılanabilir. Ayrıca yatırım yapılmasına gerek kalmadan elde mevcut imkânların kullanılmasıyla atıl kalan mekanların aktifleştirilmesi ve verimli kullanılmasıyla Samsun’da satranç sporu ülke ve dünya çapında sıçramalar yapabilir.

Serkan Koç beyin İl Satranç sayfasında verdiği bilgilere göre ilimizde TSF kayıtlarına göre özerkliğin başladığı 1 Ocak 2005 tarihinden bu güne "6357" adet Lisanslı Sporcu bulunmaktadır. Bu sporcuların 1580 tanesi bayan sporculardır.

Maliyeti düşük ve eğitim-öğretim anlamında getirisi büyük bir spordur. Satranç Federasyonu Samsun İl Temsilcisi ve Demirspor Kulübü Duran Karaköse bey “öğrencilerimin çoğu ya tıpta okuyor ya da mühendislikte” diyerek görüşümüze destek veriyor.

Kısacası ülkemizde ve Samsun’da satranç gelişiyor. Ama daha da gelişmesi için kalıcı çözümlere, bunun için de salon veya donanımlı alanlara ihtiyaç vardır.

Bu durumu bilemediniz 10 sene önce hayal bile edemiyorduk. Ama şimdi daha da fazlasını isteyecek kadar geliştik.

Satranç yayınları da ülkemizde çok gelişti. Bu amaçla katkı vermek için kendi çocuğumuzdan şunu öğrendik; Satrancı ilk öğrenenler 5 yaşında ve okuma yazma bilmeden yazımlama ile birlikte öğrenebilirler. Bu amaçla Çıraklığa Başlıyorum” adlı satranç elemanları ve yazımlamayı (notasyon) öğreten e-kitabı yazdım. Nedeni de benim çocuk 6,5 yaşında 2107 Eylülü’nde Atakum Yaşam Merkezi'nde satranca başladı. Güner Çiçek hoca sınıf içinde velilerin de izlemesine izin verince izlerken tuttuğum notları da içeren bir kitaptır. Bu nednele hocaya sebep olduğu için minnet borçluyum. Çocuğa müstakil bir notasyon öğreten kitap bulamadım. Oturdum kendim yazdım. Velilere faydalı olacağını umuyorum.

YORUM EKLE

banner307

banner325