14.07.2021, 23:15

15 Temmuz Darbe Girişimi ve Diğer Darbelerden Farkı

Yıllarca darbelerle terbiye ettiği Türkiye’nin dümen suyundan ayrılmasını hazmedemeyen ABD’nin, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini menfaatlerine uygun hale getirmek için FETÖ eliyle yaptırılmış olduğu kahpe bir icraattır 15 Temmuz. 

1990 yıllarından bu yana devletin tüm kademelerine sinsice sızarak kadrolaşan FETÖ’nün, Türk Devleti’nin silahlarını Türk Millete doğrultmasıdır 15 Temmuz.   

“Yurtta Sulh Harekatı” adını verdikleri Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grup asker tarafından gerçekleştirildi.

15 Temmuz 2016 saat 22.00 ‘da Genelkurmayda silah sesleri duyulmaya başlandı.

Bir helikopterden dışarıdakilere ateş açıldı.

Ankara’da Genelkurmay Başkanlığı Karargahı ve TRT Genel Müdürlüğü bir grup asker tarafından ele geçirildi.

Boğaziçi köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet köprüsü bir grup askerce kapatıldı. 

Haber Türk’ün haberine göre, başbakan Binali Yıldırım çeşitli televizyon kanallarının canlı yayınlarına bağlanarak yaptığı açıklamada , “Bir kalkışma girişimi”nin olduğunu söyledi. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan birçok televizyon kanalına bağlanarak askeri kalkışmaya tepki gösterdi.

Halkı meydanlara davet etti. Cumhurbaşkanının çağrısı Diyanet İşleri Başkanlığının talimatları ile 81 ilde okunan birlik selaları ile Türkiye genelinde vatandaşlar sokağa çıkarak darbe girişiminde bulunanlara tepki göstermeye başladı.

Milli Savunma bakanı Fikri Işık , “Bu TSK içinde bir cuntanın kalkışma girişimidir.” dedi. 
Darbe gecesi Orgeneral Hulisi Akar rehin alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Marmaris’teydi. Atatürk havalimanına doğru hareket etti.

Ankarada bulunan Milli İstihbarat Teşkilatı(MİT)  kampüsüne askeri helikopterle ateş açıldı. Milli İstihbarat Teşkilatı(MİT) silahla karşılık verdi. 

TRT’yi işgal eden bir grup asker korsan darbe bildirisi okudu. 

Ankara Emniyet Müdürlüğü savaş uçağı ve helikopterlerin silahlı saldırısına uğradı. 
Çankaya köşküne zırhlı araçlarca ateş edildi. Güvenlik görevlileri karşılık verdi. 
Milletin desteği işle Darbeciler püskürtüldü. Darbe girişiminin ardından bazı askerler gözaltına alınmaya başlandı. 

Darbeci askerlerce Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'na havadan saldırı düzenlediler. 17 polisimiz hava saldırıları sonucu şehit oldu. Darbecilerin elindeki helikopter, Türk Hava Kuvvetlerine ait F-16 savaş uçağı ile düşürüldü. 

TBMM’ye iki kez bomba atıldı. TMMM başkanı İsmail Kahraman ve Genel Kuruldaki Milletvekilleri Meclis Sığınağına indiler. 

Genel Kurmay Başkanlığı, FETÖ-PYD irtibatlı darbe girişiminde bulunan görevlileri ve “Yurtta Sulh Komitesi “mensubu tüm rütbeli, rütbesiz askerler hakkında gözaltı kararı verdi.  
Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Merkezi’nde 42 kişinin hayatını kaybettiği olaylar kontrol altına alındı. TÜRKSAT’ı bombalayan askeri helikopter Gölbaşında düşürüldü. 

200’e yakın er ve erbaş polise teslim oldu. Türkiye genelinde FETÖ üyesi bin 543 kişi soruşturma kapsamında gözaltına alındı. 90 kişi şehit oldu. Bin 154 kişi yaralandı. Genel Kurmay Başkanlığından çıkan 700’e yakın er ve erbaş teslim oldu. 

Sözcünün haberine göre:

Genelkurmay başkanı vekili Orgeneral Ümit Dündar , “Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve TBMM, TSK ile tam bir dayanışma içinde demokrasi ve hukukun yanında yer alarak bu darbe girişimini önlemiştir.” Şeklinde bir açıklama yapmış.

12 Eylül 1980 darbecileri ise başarılı olmuştur.12 Eylül 1980 gecesi Demirel’in konutu ve diğer hedefleri sorunsuz ele geçirdiler. Siyasi partiler lav edildi. Milli Güvenlik Konseyi kuruldu.

1970 sonrasında 1961 anayasası uygulamadan kalktı. Türkiye siyasetinin yeniden tasarlandığı bir askeri dönem başladı. Cezaevlerinde işkence sonucu 171 kişi toplam 300 kişi hayatını kaybetti. Sonuç 82 anayasası kabul edildi. Kenan Evren cumhurbaşkanı oldu. 

Tarih 27 Mayıs 1960 Tümgeneral Cemal Madaoğlu başkanlığında 37 düşük rütbeli subayla icra edildi. Başarılı oldular. 592 kişi yargılandı.  Başbakan Adnan Menderes idam edildi

 15 Temmuz'da hedef Türkiye ve Türk ordusudur! Türk Milletidir. Çünkü bu konu varlık yokluk meselesidir. Büyük Ortadoğu Projesi'nin gerçekleştirmek isteyenler için Anadolu Türklere verilmeyecek kadar çok önemli bir coğrafyadır.             

Yorumlar (3)
Ümran Çelik 5 ay önce
Kaleminiz anlatımınız
İsmet Karataş 5 ay önce
15 Temmuz ihanetinin önlenmesinde Dr. Devlet Bahçeli’nin rolünden hiç bahsetmemişsiniz Hocam. Halbuki hain darbe girişimini öğrenir öğrenmez bütün milletvekillerini TBMM’ne gönderip, MHP genel merkezinde kurmaylarını toplayarak darbeye karşı direneceklerini ve Başbakan Binali Yıldırım ile CB Sayın Tayyip Erdoğan’ı arayarak bizzat darbe teşebbüsüne karşı yanlarında olduğunu ve direneceklerini söyleyen ve sözünden dönmeyen Devlet Bahçeli’nin hakkını lütfen teslim edin.
ayşe budak 5 ay önce
Elinize sağlık hocam. tarihi süreç güzel. Keşke ülkücülerin feto ile ilgili hatırlatmalarına ve 15 temmuzda ki gayretlerine de temas etseydiniz biraz olsun.