Alexa

Endonezya Müslüman Moda Festivali

Cemiyet anaerkil olunca “hanım” merkezli etkinlikler de dikkati çekiyor.  Endonezya’dan söz ediyoruz. 19 Nisan 2018 tarihli CNBC haberinde şöyle geçiyor:  Endonezya Devlet Başkanı Jokowi (Joko Widodo)

“İstiyorumki  Endonezya  İslam giysi dünyası merkezi olsun. “ diyerek beklentisini açıkladı.   

Kısaca  Muffest denen Muslim Fashion Festival  adı altında düzenlenen Müslüman Giysileri  Defilesi  14-22 Nisan 2018 arasında  icra edildi. Resmi  olarak da Devlet  Başkanı Jokowi  tarafından  Cakarta Gösteri Merkezi’nde ( (JCC) açıldı.

Muffest 2018'in açılış töreninde bir dizi tasarımcı ve çeşitli türban markaları  (hijab pamer) en iyi çalışmalarını gösterdi. Restu Anggraini, Noore, Sofie, Ernesto Abram, basit bir mütevazi giyim koleksiyonunun yanısıra  birçok modifikasyon parçası sundu. Kendilerine özgün  çekici ve ayırt edici eserler sergilemeye çalıştılar. Bu duruma dikkati çeken Jokowi, Endonezya'da müslüman modasının gelişmesinden memnun olduğunu söyledi.  Jokowi  Endonezya'nın dünya  Müslüman moda merkezi haline gelmesini umuyor.

Başkan  Jokowi Senayan’da yaptığı açıklamada  şöyle dedi.  

“Dünyayı dolaşırken, birçok insan bana Endonezya'dan Müslüman moda tasarımlarının çok sıradışı ve sevildiğini söylüyor. Öyleyse bunu daha sonra Endonezya'nın dünyadaki Müslüman moda merkezi haline gelmesi için nasıl geliştirebiliriz?”  

Jokowi ayrıca tüm Endonezyalı moda oyuncularına, özellikle de Müslüman moda tasarımcılarına geleneksel ve modern unsurları birleştirmek için danışmanlık da yaptı. Bu, Endonezya kültürünün unutulmaması için yapılması  gereken bir etkinliktir.

 Endonezya Moda Odası (Indonesian Fashion Chamber IFC) tarafından düzenlenen etkinlikte yalnızca moda şovları değil, aynı zamanda  müslüman moda şovları da sunuluyor. IFC Başkanı olarak tasarımcı Ali Karizma, Muffest 2018'in yalnızca Endonezya halkının talepleri  değil, aynı zamanda Endonezya'daki mütevazi giyim beklentileri karşılamak  için yabancı turistleri de çekmeyi umuyor. Jokowi'ye paralel konuşan  Ali Charisma ayrıca Endonezya'nın 2020'de değil şimdilerden itibaren  dünyanın Müslüman merkezi olacağını umuyordu. “Endonezya moda endüstrisi hızla büyüyor, özellikle Müslüman giyim, Endonezya nüfusu kadar büyük olmasa da, özellikle Müslüman olan ülke. Endonezya uluslararası pazarın hedefi. Umarım Endonezya, 2020 değil, şimdi bir dünya modası haline gelebilir.” dedi.

İslam Moda Enstitüsü (Islamic Fashion Institute IFI),  dünyada ilk Müslüman moda okulu olup Cakarta’nın 250 km. güneyinde bulunan Bandung kentindedir.  

 Söz konusu  IFI, Irna Mutiara'nın annesi Nuniek Mawardi'nin annesi ve Deden Siswato'nun girişimleriyle  dünya Müslüman pazarını sadece  kontrol etmekle kalmayıp aynı zamanda Müslüman moda kurallarına da saygı duyarak Müslüman tasarımcıları yetişitrmek amacını güdüyor.

IFI, mezunlarını sadece tasarım teknikleriyle değil aynı zamanda Müslüman moda işlerini İslami kurallara uygun olarak idare etmenin yollarını da içeren çeşitli içgörüleriyle  yönelndirmektedir.    IFI, yalnızca Endonezya'nın Dünya Müslümanlarının yöneldiği merkez  (kiblat fashion muslim)   olarak gerçekleşmesini teşvik etmek için değil, aynı zamanda tüm dünyadaki Müslüman topluluklarını İslam kanunlarına göre kıyafet kurallarına atıfta bulunmak için davet ediyor.

Yoksulların müziği bir de giysileri olur diyenler haklı galiba. Ama biz Endonez insanındaki hanıma saygı ve hürmet ile kadını merkez alan (utamakan wanita) zihniyetini her zaman  saygı ile karşıladık. Helâldir haramdır güzergâhına girince bitmek tükenmek bilmeyen  ve asrıları deviren sürece giriyoruz.  Ama bir milyar nüfuslu İslâm dünyası musiki ve giysi pazarı gözleri kamaştırıyor. Ankara İlâhiyattan Beyza Bilgin hocahanımın “biz hanımız beyler, peygamber  eşi de olsak, dudaklarımızı boyarız, gözlerimize sürme çekeriz” dediğini hatırladım, şu makaleyi yazarken.  Kendisini hürmetle anıyorum.

Bu makaleyi aşağıdaki yutup ve sanal haber dünyası adreslerinden derledik:

KAYNAK:

https://mail.google.com/mail/u/0/?tab=wm#inbox/15c07d0463ec2724

https://muslimfashionfestival.com/

https://www.muslimfashionfestival.com/about

https://eu.inayah.com/?gclid=Cj0KCQiAn4PkBRCDARIsAGHmH3fn3mkDygyGtYBt0JxJdLtcU0fqxr433iUNGWy7bEyM6dnH98HLKR0aAn5EEALw_wcB

Müslüman defilesi izleyiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=ercgEEQ7Unc

YORUM EKLE