23.09.2020, 22:46 162

Kazcılarımızın Kuluçka Sezonu Yaklaşıyor

Kış mevsimine girmek üzereyiz. Havaların soğuması ile rakımı yüksek yerlere belki de mevsimin ilk karları düşecek, Kasım - Aralık - Ocak - Şubat - Mart ve Nisan derken kazcılarımızda bir kuluçka sezonu telaşı olacak...

Bu yıl geçmiş yıllardan daha da çetin bir telaş yaşanacak. Bir taraftan Korona salgını, diğer taraftan bu salgının beraberinde zaten var olan ekonomik sıkıntıyı da daha derinden hep beraber hissedeceğiz...

Bir çuval yemin 150 tl ve üzerine geçmesi, en basiti arpanın fiyatı 1,4 tl. olması, buğdayın kilosunun 1,8 tl olması daha şimdiden üreticilerimizi kara kara düşündürüyor...

Birde kesim içim fiyatının 20 tl. ve altına düşmesi, damızlıkların fiyatınında simsarlarınca 200 tl. nin çok altına düşürme çabaları morallerini bozmakta...

Evet bu kaz sektörünün çok sorunu var ve bu sektör daha tam oturmadı....

Ben iki senedir muhtelif kaz çiftliklerinde maliyet hesaplaması yaptırıyorum. Bir kazın maliyeti 90 ile 120 tl. arası olunca ister istemez üreticilerimiz haklı olarak yerinde bir isyan etmekteler. (hatta bazı çiftliklerde rasyona bağlı olarak 150 tl.yi buldu) Haklılarda...

Geçtiğimiz sezon kaz sektörüne bu sektörü, kaz beslenme ve bakımını hiç bilmeden 1 koyup 10 almak isteyen amatörler oldu. Maliyetlerde artınca, kayıpları olunca elinde ki damızlıkları çıkarma telaşına düştüler. Ve bu durum kaz satışlarının aşağı düşmesine neden oldu.

Ve yine amatörlere bağlı olarakda kaz civcivlerinin bir çoğu hastalıktan, bakım beslenme hatalarından kayıplar verildi. Koronaya bağlı satışların kesilmesi ve düşmesi sinirleri buz gibi etti.

Ekşen Tarım ve Hayvancılık olarak Veteriner Hekim Tuncay Eker ile birlikte il il, ilçe ilçe, köy köy bütün kümesleri gezip gördük. Bu sene hem damızlığın hemde kaz civcivlerininin geçtiğimiz senelerden çok düşük olduğunu gördük.

Bana ulaşan bir çok kazcımız "Mustafa Kemal Bektaş bey, bu yıl satışlar ne olacak. Eğer bu yılda böyle geçerse elde avuçta bir şey kalmayacak, batacağız" demekteler.

Gerçektende bine yakın ya da fazla kazcı ve tavukcuyu biliyorum. Gerçekten de durumları iyi olmayıp şu korona salgını ile var olan ekonomik krizle sektörde sıkıntı daha da büyüdü. Pandemi dolayısı ile satış ve nakliye yapamamaları, yada korona bulaşmasından çekinmeleri sektörü iyice bunalttı.

KAZCILARIMIZ DEVLETİMİZDEN, İLGİLİLERİMİZDEN BU SEKTÖRE YARDIMCI OLMASINI BEKLİYOR !!!

Değerli yöneticilerimiz;

Durdurulamaz yem fiyatları 150 tl.yi aşmış durumda. Pandemi dolayısıyla kısıtlamaların olmasıyla üreticilerimiz oldukca zor durumda. Tarımsal hayvancılık maliyetleri çok yükseldi. Bu kanatlı sektörünün yanında kırmızı et sığırcılık işletmeleri de zor durumdalar. Bir yaşındaki dananın kesim fiyatı 35,5 tl. Bir yaş üstündekilerin fiyatı 35 tl. Üç ay vadeli kesim 38 tl. (İzmir, Batman ve Samsun fiyatları) Peki maliyeti nedir? Birde üzerine yurt dışından ithal et gelmesi ülkemiz hayvancılığını oldukca zora sokmuş durumda.


İşte kanatlı sektörü de aynı sıkıntıdalar. Kaz kesim fiyatını 18 tl.ye kadar düşürmeleri, damızlık kaz fiyatlarının 150 hatta 100 tl ye kadar ısrarla düşürnek istemeleri düşündürücüdür. Devletimiz kurumları üreticilerimize kol kanat germeli, gerekli tedbirleri almalıdır. Kaz satış piyasaları oluşturulmalı, teşvikler getirilmeli, yem fiyatları düzenlenmeli, piyasadaki simsarlar temizlenmelidir. Bu uygulama tüm kanatlı sektörüne (kaz, tavuk, hindi, ördek, bıldırcın) uygulanmalıdır.


Maliyeti 90 - 120 tl arasında olan bir kazı üreticimiz onlari yetistirmek için geceli gündüzlü bir yıl emek sarf etmekteler. Damızlık fiyatlarının 100 tl ye kadar fiyatları indirmeye zorlamaları resmen vicdansızlıktır. Bir sene emek sarf et, hayvanın kıçını gözle sonra birileri gelsin üreticiden fazla kâr marjı ile yumurtasını, civcivini alsın aşırı para kazansın. Bu dediğim gibi vicdansızlık degilde nedir? İlgililerden üreticilerimiz sorunlarına çare bulunmasını beklemektedirler.

KAPSAM HABERE TEŞEKKÜRLER

Ülkemiz hayvancılığına destek olmak amacıyla hayvancılık adına her türlü paylaşımı gece 1'de olsa üşenmeden yayıma hazırlayan Ramazan Çağlar'a üreticilerimiz adına teşekkür ederiz. Ayrıca Ekşen Tarım ve Hayvancılık adına da teşekkür ederiz.

Her zaman ki gibi hayvancılık yayınlarımız Kapsam haber olarak devam edecektir.

Mustafa Kemal Bektaş
0536 935 56 42

Yorumlar (3)
Hayrettin yıldırım 1 ay önce
Teşekkürler abi gerçekten herşeyi özetlemişsin.
Hasan Öztürk 1 ay önce
Ağa çok güzel tanıtım yaptınız
Hidayet özkan 3 hafta önce
Güzel bilgiler için teşekkür ederim