Beklenen Af Haberi Geldi! Kimler Yararlanacak?


Av.Sefer Gök

Av.Sefer Gök

17 Ağustos 2016, 11:57

Çok şey yazıldı, söylendi; umutla beklendi ve sonunda beklenen düzenleme çıktı. Evet bu düzenlemeden faydalanlar için af sonucu doğuracak düzenleme 17.8.2016 tarih ve 29804 sayılı resmi gazetede 671. sayılı KHK.nin geçici 6.maddesinde yer almaktadır.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra dolu olan cezaevlerini boşaltmayı amaçlayan bir düzenlemedir.

KİMLER FAYDALANACAKTIR?

1-Şartlı salıverilme zamanına bir yıl kalan hükümlü hakkında uygulanan denetimli serbestlik tedbirinde bu defa bu bir yıllık süre iki yıl olarak uygulanacaktır. Diğer bir deyişle bir yıl kalmasını belemek yerine iki yıl beklenecektir. Dolayısı ile bir yıl evvel denetimli serbestlik tedbiri uygulanacaktır.

2-Yine cezanın üçte ikisi infaz kurumunda geçirilirken bu defa yarısının infaz kurumunda geçirilmesi şartla salıverilme için yeterli sayılacaktır. Yani hesaplamada 3/2 yerine ½  hesaplanacaktır.

HER SUÇ İÇİN BU UYGULAMA OLACAKMIDIR.
HAYIR OLMAYACAKTIR. KİMİ SUÇLAR İLE İLGİLİ ÖNCEKİ HESAPLAMA AYNEN DEVAM EDECEKTİR.


Hangi suçlar istisna tutulmuştur?

*Türk Ceza Kanunu 81,82 (kasden öldürme suçları)

*Türk Ceza Kanunu (102,103,104,105 Üstsoya, ayksoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlenen kasden yaralama ve neticesi sebebiyle ağırlaştırılmış yaralama suçları, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar)

*Türk Ceza Kanunu 132,133,134,135,136,137,138 (Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar )

*Türk Ceza Kanunu 188 (Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu)

*Türk Ceza Kanunu 97,98 (koruma gözetim, yardım veya bildirim yükümlülüğün ihlali terk ve yardım veya bildirim yükümlüğünün yerine getirilmemesi suçları)

*Türk Ceza Kanunu 99,100,101,102,103,104,105,106,107,108,109,110,111,112,113,114,115,116,117,

*118,119,120,121,122,123,124 (tehdit, şantaj,cebir,kişiyi hürriyetten yoksun kılma,etkin pişmanlık,tüzel kişiler hakkında güvenlik tedbiri uygulanması,eğitim ve öğretimin engellenmesi,kamu kurumu veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının faaliyetlerinin engellenmesi,siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi,inanç düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme,konut dokunulmazlığının ihlali,iş ve çalışma hürriyetinin ihlali, sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi,ortak hüküm,haksız arama,dilekçe hakkının kullanılmasının engellenmesi,ayrımcılık,kişilerin huzur ve sükununu bozma,haberleşmenin engellenmesi)


*3713 sayılı terörle mücadele kanunu kapsamına giren suçlar
İŞTE BU MADDELER İLE İLGİLİ SUÇLARDAN CEZA ALANLAR HAKKINDA YUKARIDA BELİRTİLEN HÜKÜMLER UYGULANMAYACAK VE AYNEN ESKİSİ GİBİ İNFAZLARINA DEVAM OLUNACAKLARDIR.
38 BİN KİŞİ SALIVERİLECEK. BU DÜZENLEMİNİN ADI ÇOK DA ÖNEMLİ DEĞİLDİR.KİŞİ DIŞARI ÇIKMASINA VE HÜRRİYETİNE KAVUŞMMASINA BAKAR.HATTA HİÇ İSİM BİLE KONMASA OLUR.ADALET BAKANIMIZ SN.BEKİR BOZDAĞDA AÇIKLAMA YAPARAK BU BİR AF DEĞİL DEDİ.

Ancak unutulmamalıdır ki toplumumuzda bir önceki buna benzer salıverilme düzenlemesinin adının toplum tarafından konulduğu ve “RAHŞAN AFFI!” olduğunu herkes bilmektedir.

Şu anda ki Adalet bakanımızın adı da Sn.Bekir Bozdağdır.

Kim bilir belki de…

Zaman içinde Sn.Bekir Bozdağın ismi de bu af ile anılır ise, kimbilir belki de...

 
İLGİLİ HABER VE RESMİ GAZETEDE YAYINLANAN AF HABERİ

İLGİLİ AF HABERİ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tarkan Şenses - 1 yıl önce
Avukat bey bürokratik sebepten dolayı para cezasını denetime sevki gerçekleşmesi durdi memura mukavemet ve kamu malına zarar dan 1 yıl 2ay hapis cezası ve 9000 tl para cezası aldım denetimim bozuldu ben yararlanabilcekmiyim?
Misafir Avatar
Av.Sefer Gök - 1 yıl önce @Tarkan Şenses
tarkan bey denetimin bozulması infaza müteallik bazı haklarınızın kaybolmasına sebep olmaktadır.ancak bu düzenleme yeni dolayısı ile uygulanması da şu anda çok yeni ve değişiklik gösterebilir. aldığınız yeni ceza miktarı kanunda belirtilen sınırların altında olduğu için hak kaybına uğramayabilirsiniz.yani denetimli serbestlik hükümleri hemen uygulanabilir.
Avatar
Gülhan - 1 yıl önce
Hu memnun değilim şahsen haksızlık bu benim eşimin suçu yok uyuşturucudan ystiyo sadece içici alıcı yok hiç bir şey ortada arkadaşıyla dosyayı birleştirmiş devlet 13 ayi kaldı ne olur bizlere de yardım edin
Misafir Avatar
Av.Sefer Gök - 1 yıl önce @Gülhan
gülşah hanım t.c.k.188 maddeden ceza almış ise yararlanamaz.ancak bu madde uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticaret ile ilgili kullanmadan ceza almış ise yararlanır.mahkeme kararına bakınız t.c.k.188.madde değil ise yararlanır.
Avatar
Serkan - 10 ay önce
Kardeşim 12.6yil ceza aldi 1.5yildir yatıyo avukat bir ay içinde geçer diyo varmı aslı