Alexa

2020 Yılında Af Müjdesi

Kamuoyunda ‘af yasası’ olarak bilinen Ceza İndirim Yasası'nın sürüncemede kalması sadece cezaevlerinde yatmakta olan kader mahkumlarını değil bunun yanında ailelerini ve yakınlarını da umutsuzluğa sevk etti. 1019 yılında çıkması beklenen af yasasından umutlar kesilirken gözler 2020 yılına dikildi.

Şimdi mahkum ve yakınları 2020 yılında af çıkacak mı? diye sorguluyor ve 2020 yılı için büyük umutlarla 2020 başlarında af bekliyorlar.

Af ile ilgili son gelişmelere bakıldığında MHP Ceza indirim yasası ile ilgili kanun teklifini geri çekmişti. Özellikle sosyal medyada çok çeşitli değerlendirmeler yapıldı. Bazı gazeteciler ve köşe yazarları MHP’nin bu tavrını fırsat bilip hep birlikte MHP’nin üzerine çullandı.

MHP’nin Ceza yasası veya şartlı indirim yasası teklifini gere çekmesi mahkumların lehinde mi, aleyhinde mi şeklinde düşünmeden Sosyal medyada çeşitli etkinlikler düzenleyen bazı mahkûm yakınları da bu değerlendirmeler ışığında MHP’ye karşı tepkilerini dile getirdi. 

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 24 Eylül 2018 tarihinde TBMM’ye sunduğu “Bazı Suçlarla İlgili Ceza Sürelerinden Şartlı İndirim İle Tutuklu ve Hükümlülerin Salıverilmesine Dair Kanun Teklifi”ne yönelik açıklamalarda bulunarak “Cumhur İttifakı çatısı altında tezat ve tersliklerin yaşanmaması, konunun istismar edilmemesi maksadıyla 24 Eylül 2018 tarihli kanun teklifimizi bugünden itibaren beklemeye aldığımızı önemle ifade etmek isterim.” İfadelerini kullandı. Bu belki de mahkûmların lehine bir gelişme olarak algılanmalıdır. 

Af yasası, MHP’nin teklifi olduğu için bazı kesimlerde yarattığı rahatsızlıklar Ceza yasasının sürüncemede kalmasının sebebi olmasın diye MHP, teklifini geri çekmiş olamaz mı?

Kamuoyunda “af yasası” olarak bilinen Ceza İndirim Yasasının sürüncemede kalması sadece cezaevlerinde yatmakta olan kader mahkûmlarını değil bunun yanında ailelerini ve yakınlarını da umutsuzluğa sevk etmektedir. 

Uzun bir zamandır tartışılan ve artık usanç getiren af meselesine bir nokta koymak zamanı gelmedi mi? Mahkûmlara ve yakınlarına bir taraftan umut verip diğer taraftan umutlarını ve hayallerini suya düşürmenin anlamı nedir?  

Çeşitli  siyasi hesaplarla meseleye yaklaşılırken, cezaevlerinde af kapsamında olduğunu varsayan binlerce insan hürriyetine kavuşmayı hayal ediyor. Bu umut ve hayallerin yerle bir olması ardından yaşanabilecek gerginliği düşünebiliyor musunuz?  

Allah korusun, umutsuzluktan kaynaklanan toplumsal bir infial karşısında ne yapılabilir? Bunun getireceği siyasi sorumluluktan nasıl kim nasıl kurtulur? 

MHP Lideri Sayın Bahçeli, yazılı basın açıklamasında, “Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü halde bulunan insanlarımızın ve ailelerinin büyük desteğini alan ve beklentileri tırmandıran kanun teklifiyle ilgili bugüne kadar sonuç alınamadığının meydanda olduğunu belirterek, 

Cumhurbaşkanı'nın 2 Aralık 2019 tarihinde AK Parti Merkez Yönetim Kurulu'nda Adalet Bakanı'na altı suça asla indirim yapılmaması hususunda talimat verdiğini belirtti. Bunlar arasında; terör, mükerrer suçlar, cinsel istismar, uyuşturucu, kasten adam öldürme ve organize suç başlıkları öne çıktı.

“Milliyetçi Hareket Partisi'ni gündeme yansıyan suçlarla ima ve ihsas yoluyla bile olsa irtibatlandırıp ilişkilendirmeleri, dahası altı suçla anılmasının yolunu açıp töhmet altında bırakmaları adil ve hakkaniyetli bir tutum olamayacaktır.”

Halbu ki, Bahçeli’nin çok açık olarak, “Milliyetçi Hareket Partisi'nin, mesela cinsel istismar veya terör suçlarına nasıl yaklaştığı kuşku ve tartışma götürmeyecek aleniliktedir. Cumhur İttifakı çatısı altında tezat ve tersliklerin yaşanmaması, konunun istismar edilmemesi maksadıyla 24 Eylül 2018 tarihli kanun teklifimizi bugünden itibaren beklemeye aldığımızı önemle ifade etmek isterim.” İfadeleri çok net değil midir?

İnfaz düzenlemesi ile ilgili Adalet Bakanlığı kendi çalışmalarının sona geldiğini belirtiyor. MHP’nin kendi teklifini beklemeye alması, bakanlığın yapacağı düzenlemeyi görmek ve ona göre kendileri açısından sürece katkıda bulunmak istemesinden kaynaklanmaz mı? En azından bu düşünceleri de hesaba katarak biraz sabırlı olmak, temkinli olmak gerekmez mi?

Şahsen ceza yasasıyla Af kanunu, ceza indirim yasasının 2020 yılının ilk aylarında çıkabileceği umudu taşıyorum.

YORUM EKLE