15.08.2016, 12:59

AF ÇIKTI MI?

15 Temmuz darbe girişiminden sonra zaten dolu olan cezaevlerinde üst üste yığılmalar başladı. Adalet Bakanlığı tarafından Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderilen yazıyla birlikte sosyal medya yıkıldı. İnternet haber sitelerinden bir kısmı da bu yazıyı AF olarak yorumlandı.

Tek kaynak Adalet bakanlığı yazısı.
Önce 22.7.2016 tarihli yazı ile Adalet Bakanlıgı Cumhuriyet Basavcılıklarından ceza infaz kurumlarında bulunan tüm yetişkin erkek ve genç erkek adli hükümlü ve hükümsüzler hakkında hafta sonuda çalışılarak en geç  25.7.2016 tarihine değin bilgi verilmesi istenmiştir.Bu yazıda kapsam olarak  toplam cezaları altı yıl ve daha az olanlar ve şartlı salverilme tarihlerine dört yıl ve daha az kalanlar hakkında inceleme yapılması ve bilgi verilmesi istenmiştir. Ancak hırsızlıkla ilgili olan suçlar hariç tutulmuştur. Dikkat çeken bir diğer hususta bayanların hariç tutulmasıdır.

BU YAZI NEDEN YAZILDI?
Şu anda cezaevleri tutuklu ile doldu ve dolmaya da devam ediyor. Kapasitelerinin çok üzerine çıktığını anlamak zor değil. Toplum olarak lanet okuduğumuz sıra dışı darbe kalkışması sebebiyle devam eden soruşturmalar sürecinde her geçen gün tutuklu sayısı artmaktadır. O HALDE BU YAZI DARBE SEBEBİYLE YAZILMIŞTIR. Cezaevlerinin dolmuş olması sebebiyle yazıldığını anlamak zor değildir. Adeta zorunluluktan yazılmıştır. 

Ancak bu yazı, habercilere kaynak, af bekleyenlerde bir ümit olmuştur.

25.7.2016 TARİHLİ 670 SAYILI KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME ÇIKTI MI (AF KARARNAMESİ)
Hayır çıkmadı. Resmi gazetede yayınlanmadı.

670 SAYILI KARARNAME (AF KARARNAMESİ) NEDİR, NEREDEN ÇIKTI?
AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora’nın  670 sayılı kanun hükmünde kararnamenin görselini Twitter hesabından paylaşmasından çıktı.

Tepkiler üzerine kararnamenin görseli sosyal medyadan kaldırıldı. Ve BU ŞEKİLDE OK YAYDAN ÇIKMIŞ OLDU.

Adını ne koyarsanız koyun 'af' söylentisi çıkmaya görsün. Ok gibidir. Artık durdurulamaz ve menzile doğru hızla yol alır gider.

Bu arada hükümet cephesinden değişik beyanatlar verildiği görülmüştür. Bu beyanatlardan hükümetinde kafasının hayli karışık olduğu da anlaşılmaktadır.

Hükümetin bu çalışmanın adının 'AF' olarak yayılmasından hayli rahatsız olduğu anlaşılmaktadır.
ESASEN ADI ÖNEMLİ DEĞİLDİR. ADI AF OLMASIN VATANDAŞ NETİCESİNE BAKAR. KOYDUGUNUZ İSİM HİÇ ÖNEMLİ DEĞİLDİR.

O Halde şu ana kadar af çıkmamıştır. Ancak çok yakın zamanda çıkacagını söylemek kehanet değildir.
NEDEN AF ÇIKACAKTIR.

CAZAEVLERİ DOLMUŞTUR. KAPASİTELERİNİN ÇOK ÜZERİNE ÇIKMIŞ OLMASI SEBEBİYLE ADETA BİR NEBZE BOŞALTMAK ZORUNLULUK HALİNİ ALMIŞTIR.

Diğer yandan kamuoyu beklentisi de her geçen gün artmaktadır.

Af 'söylentisi' artık söylentinin ötesindedir. Çıkması adeta zorunluluk halini almıştır. Hükümetin maksadının doğan zorunluluktan mütevellit tutuklulara yer açabilmek te olsa vatandaşın gözünde neticesi önemlidir.
Kanunun başlığına ne yazarsanız yazın, hatta uzunca yazılan başlığın kafa karışıklığı yaratacağı da açıktır.

Ancak vatandaşın bu uzun ismi en kısa hale getirip kısaltacagı ve hatta iki harfe kadar kısaltacağı da şüphesizdir.

Bir sonraki yazımız muhtemel kararnamenin içeriği ve kimlerin faydalanacağı üzerine olacaktır.


Af Hakkındaki En Son Haberler;

Af Önemli Kazanç Sağlayacak

Af Geliyor mu? 

Adalet Bakanlığı Üstü Kapalı Af Açıklaması!
 
Af Beklentisi Yükseliyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek: Kısmi Af Gibi Bir Şey Olabilir!
Yorumlar (10)
ümran çelik 5 yıl önce
mahkum olmak demek affedilmemek değildir. bizlerde insanız. bir çok hatalar yapabiliyoruz. karşıdan karşıya bir yaşlı kadını yardım olsun diye geçirirken ayağı tökezlese düşse suçlu olabiliyor ve cezaevinde yatabiliyorsunuz. toplumu rencide etmeyecek ve gerçekten kader suçlusu olanlara af verilmesi gerekiyor. avukatımızın dediği gibi adı ne olursa olsun sunuç cezaevindeki kader suçluların hakedenlerini salıvermek büyüklüktür.
kazim 5 yıl önce
af çıksın artık. sevdiklerimize kavuşalım. af olmasın ismi yeterki salın bu insanları.
kara dünya 5 yıl önce
af diye diye af çıkacak inşaAllah :) az yüzümüz güldü. karamsar olmak istemiyorum. açıklamalarınız yalanda olsa yüzümüzü güldürüyorsunuz sayın avukatım. yanlış anlamayın yalandır demiyorum ama o kadar çok zamandır bekliyoruz ki? siz elbette bir hukukçı gözüyle mevcutta var olan bilgileri yorumluyorsunuz ve bence çok doğru söylüyorsunuz teşekkür ederiz. minnettarız size...
Leyla 5 yıl önce
Gerçekden Muallakda kaldık acaba af yok deseler bile af çıkma ihtimali varmi
Ayse 5 yıl önce
af istiyoruz affffffffff
funda 5 yıl önce
His lerimizi hissedip kaleme alanların yüreğine sağlık. .. tsk.
Gülhan 5 yıl önce
Neden böyle söylenti cikardilasonra yalanladılar insanları hep kandirdilar sizce bu indirim yasası cikarmi ne olur bu konuda çalışma varsa hizlandirsinlar eşimin 13 ayi kaldı onun gibi ne mahkumlar var bu konuda bize yardımcı olun sizce cikarmi umutla bekliyoruz
Elif Özkan 5 yıl önce
af kararının acilen gelmesi gerekiyor. baksanıza herkes kandırılmış, herkese kumpas kurulmuş. artık herkes birbirini affetsin, öpüşsün barışsın. fetö hariç.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın