17.10.2018, 14:51

İŞ BANKASI NE İŞ Ya da İŞCHPBANK  ya da CHPİŞBANK  

Bugün kamuoyunda tartışılan İş Bankası yönetimindeki CHP'nin atadığı kişiler ne iş yapar ve Atatürk'ün vasiyeti nedir?

CHP'nin yönetim kuruluna verdiği 4 üye, herkesin bildiği yönetim kurulu üyesidir yani bankanın her türlü işleminden sorumlular. Evet Bildiğiniz banka yönetimi sorumluları gibi.

Atatürk 1933'te mal varlığını özel bir kanunla CHP'ye bağışlamıştı. Ölümünden önce de İş Bankası'ndaki nakit ve hisse senetlerinin yönetimini de CHP'ye bıraktı. Dolayısıyla Atatürk`ün vefatıyla İş Bankası'ndaki nakit parası ve hisselerin yönetimi CHP'ye geçti.

CHP, bu hisselerin çıplak mülkiyetine sahip olurken, nakit ve hisselerin nemalandırılması görevi İş Bankası'na aitti.

Atatürk'ün vasiyetine göre, İş Bankası'ndaki nakit ve hisselerinden sağlanan nemalar Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu arasında paylaştırılacaktı. Diğer bir deyişle  o günün devlet sisteminde Atatürk kendi kurduğu Parti olan CHP'ye bir görev vermiş ancak sen burada para kazan harca dememiştir. Buradan gelen paraları yani gelirleri Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu  arasında paylaştır demiştir. Evet paylaştırılacakmış ama ne olmuş bakalım. Gerçekten paylaştırılmış mı?

Çok eskiye gitmeyelim.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da Bu bankanın 1999-2002 döneminde yönetim kurulu üyesi imiş. Halen de Murat Karayalçın yönetim kurulu üyesi imiş.

İş Bankası ortaklığı ile dünyada hiçbir örneği olmayan siyasi bir parti konumundaki CHP, bankanın iştiraklerinden dolayı da tuhaf bir mali yapıya sahip bulunuyor.

CHP, Atatürk'ün nakit ve hisselerini satma ve harcama yetkisine sahip olmasa bile neticede bal gibi bankacılık yapan tek partidir.

Evet bakalım. Yakın tarihte durum nedir...

12 Eylül darbesi ile devletleştirilen Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu için süreç ve durum nedir? CHP İş Bankası ilişkisi nasıl seyrediyor?

2004 yılında dönemin CHP, 12 Eylül ile kurumların Atatürk'ün kuruduğu kurumlar olmaktan çıktığı gerekçesi ile dava açmıştır. Mahkeme, Atatürk'ün vasiyeti gereği CHP'nin İş Bankası hisselerinin 2000 yılına ait 326 milyar 615 milyon 596 bin liralık temettü gelirinin, nemasıyla birlikte 1 trilyon 190 milyar 750 milyon lira olarak CHP tarafından Türk Tarih Kurumu'na ödenmesine karar vermiştir.

CHP'nin bu konuda yaptığı yanlışmış mahkeme kararı ile ortaya çıkmıştır.

2004 yılında TDK ve TTK, bu gelirleri kendisine aktarmayan CHP aleyhine alacak davası açmıştır. Yargıtay, İş Bankası payından TTK'ya 1.2 trilyon ödenmesi kararını vermiştir. O dönem Başbakan Erdoğan'ın 2006 yılında yaptığı, "CHP Atatürk'ün vasiyetini yerine getirmiyor" açıklaması, CHP yi o dönem  sitrese sokmuştu.


2010 yılına gelindiğinde ise TDK ile TTK'nın, Türkiye İş Bankası'ndaki hisselerinden paylarına düşen gelirin toplam tutarı 131 milyon 473 bin 45 lira 95 kuruş olmuştur. Ancak bu para iki kuruluşa aktarılmamıştır.

CHP İş Bankası'nın yüzde 28'ine sahiptir.

Diğer bir deyişle bankanın yönetimine CHP dört üye göndermektedir.

CHP'nin açıklamalarına bakalım. Efendim şöyleydi, böyleydi, bizim parayla işimiz yok.Ne var  Atatürkün vasiyeti var gerekçelere sığınmaya çalışmaktadır.

1936 yılında zaten tek parti vardı. 1950'den sonra ülkemizde çok parti vardır. Dolayısıyla siyasetin içinde olan tüm partilerin eşit konumda olması gerekmez mi?

Çok basit bir soru ve cevabı da evet olmalıdır.

Öyleyse 1950 yılından sonra haksız rekabet hükümleri uygulanmalıdır. Yani bir siyasi parti banka ortağı olacak diğerleri olmayacak. Bu hukuken de yasal değildir.

Efendim Atatürk'ün vasiyeti. Kardeşim sen vasiyete uymuyorsun ki…

Bunu nereden çıkarıyoruz. Belirttiğimiz mahkeme kararlarında sen buna rağmen uymama gayretindesin. Atatürk'ü Kalkan yapmayınız. Bir siyasi partinin banka hissesi ile ne işi olabilir? Kimseyi kandırmayın  o devirler bitti artık…

Makul ve normal Türk insanının Atatürk ile hiçbir problemi olamaz, yoktur da. O halde Atatürk'e ait olan tüm değerler Türk milletine aittir, banka hisseleri dahi. Nokta.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 2018 yılında İş Bankası yönetimi ile ne ilgisi var olamaz Efendim herhangi bir para almıyormuş. bir şey de zaten yapmıyorlarmış.

Beyler uyanın! Hangi devirdeyiz. Banka yönetimindesiniz. Günaydın, sapına kadar paranın, para yönetiminin içindesiniz.

Biz bilemiyoruz kime verilen kredilerden hangilerinin geri gelmediğini geri ödenmediğini. Sorsak da kimse söylemez zaten.

Sıkıyorsa İş Bankası yönetimi CHPli üyelerin neler yaptığını, nasıl kredi dağıttıklarını açıklasınlar.

Eğer hiçbir fonksiyonları yoksa ne işleri var orada. Bugünlerde söyledikleri gibi hiçbir iş yapmayıp sadece şişe gibi duruyorsanız, durmayın Ey CHP'li 4 üye, bırakıp evinize gidin.

Sahi hiç bir işiniz yoksa neden eve gitmiyorsunuz?  

Atatürk muhtemelen hiçbir işe yaramayan bu dört CHP li yönetim kurulu üyesini hiçbir işe yaramadıkları için sevmezdi.

Gidin Kardeşim bir baltaya sap olun, bir işe yarayın; ne bileyim bir iş yeri açın veya  hiç olmazsa asgari ücretle bir işe girin, işe yarayın.

Evet İş Bankası'nın yönetimini de bankacılara bırakın. Fazla gerilmeyin.  Evet siz yeni kurultaylara bakın, ey CHP!

Artık mızrak Çuvala sığmıyor.

Bir siyasi parti bir banka yönetiminde olamaz, bunu kimse savunamaz. Sadece Atatürk vasiyeti diyerek insanları ikna edemezsiniz. Böyle bir şey yok. Devir değişti. 2018 yılındayız. Uyanın, yeni duruma uyum sağlayıp sadece her şeyi Atatürk adıyla savunamazsınız.Gençler ikna olmuyor, bunu anlayın. Şöyle böyle diyerek zoraki bu durumu savunmaya çalışmayın.

CHPİŞBANK ilişkisi artık yürümez

CHP, burada artık adım atmak zorunda. CHP'nin İş Bankası'ndaki hisselerini Hazine'ye devretmesi gerekmektedir.

Ey CHP Boş ver, zaten gönderdiğiniz üyelerde hiçbir işe yaramıyormuş. Tamam o zaman bırakın da banka adam gibi işe yarayan yöneticiler tarafından yönetilsin.

Kardeşim ortada bir banka yönetimi, 4 üye ve bu bankanın ortağı olduğu bir sürü ticari iştirak var. Siyasi partinin atadığı 4 üye bu dört üyeden örnek verelim. Halen üye olan Murat Karayalçın önceden  Kemal Kılıçdaroğlu bilmem kim yönetim kurulu üyesiymiş. Efendim zaten hiçbir iş yapmıyorlar orada. Hiçbir iş yapmıyorsan niye orada duruyorsun? Hadi evinize gidin.

Sağlıcakla kalın
 

Yorumlar (0)