21.10.2021, 11:27

Ülkü Ocakları ve Dina Titus Önerisi

ABD Temsilciler Meclisi, Ülkü Ocakları’nın “terör örgütü olup olmadığının araştırılmasını” içeren bir yasa tasarısını kabul etmesinin ardından Türk düşmanlarının ne kadar çok olduğu bir kez daha anlaşılmış oldu.

Demokrat Nevada Vekili Dina Titus tarafından 2022 Savunma Bütçe tasarısına (NDAA) eklenen bir madde ile “Ülkü Ocaklarının yabancı bir terör örgütü olma kriterlerini karşılayıp karşılamadığının” araştırılmasını öngörüyor. Tasarının yasalaşmasının ardından 180 gün içinde Dışişleri Bakanlığının konuya ilişkin bir rapor hazırlanacak. Bakanlığın raporunda, Ülkü Ocaklarının yabancı terör örgütü kriterlerini neden karşıladığı ya da karşılamadığını değerlendirmesi bekleniyor. Bu maddenin bağlayıcı olabilmesi için Senato’da ve Başkan Biden tarafından kabul edilmesi gerekiyor.

Peki, Dina Titus kimdir?

ABD’nin Demokrat Nevada Vekili Dina Titus Raporun hazırlanmasını isteyen politikacıdır. Türk düşmanlığı ile tanınan Titus, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik saldırıları ile de bilinmektedir. Titus’un, 15 Temmuz darbe girişimini destekleyen Brad Sherman’la birlikte hareket ettiği biliniyor.

Daha önce de Türk düşmanlığı yapan,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı çıkışları olan bu zat, Trump’a “Türkiye’yi, KKTC politikasını, Türk Akımı boru hattını” şikâyet eden mektubu imzaya açan ve 15 Temmuz darbe girişimini destekleyen Brad Sherman’la birlikte hareket eden kişi olarak biliniyor. Ve artı olarak, Azerbaycan ve Ermenistan arasında ki savaş sırasında, sadece Azerbaycan’a çağrı yaparak, tüm Ermeni savaş esirlerinin serbest bırakılmasını talep eden yasa tasarısını onaylayan temsilciler arasında yer alıyor.

ABD Temsilciler Meclisi’nin Kurallar Komitesi, Nevada Eyalet Temsilcisi Dina Titus’un Ülkücü Hareket’e ilişkin hazırladığı ‘terör soruşturması’ önergesinin sunulabilmesine yeşil ışık yakması ardından MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli sert tepki gösterdi.

‘‘Ey ABD’nin Temsilciler Meclisi, ne anlatsak boş, ne söylesek yararsız. Ne biliyorsanız onu yapın, elinizden geleni ardınıza koymayın. Ülkü Ocakları’ndan şehit çıkar, gazi çıkar, kahraman çıkar, vatan ve millet sevdalısı çıkar, devlet ve siyaset adamı çıkar, sanatçı ve bilim insanı çıkar, velhasıl adam gibi adam, yiğitler yiğidi insan çıkar. Bir tek çıkmayacak teröristtir, haindir, devlet ve millet düşmanıdır. Eğer ille de terörist arıyorlarsa, terör örgütü görmeye merak sarmışlarsa, onlara Pensilvanya’ya bakın diyeceğim, FETÖ’yü kurcalayın diyeceğim, PKK’ya, YPG’ye, DEAŞ’a odaklanın diyeceğim, velakin nafile, çünkü baktıkları yerde görecekleri yalnızca kendileri olacaktır’’

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, 2022 ABD Ulusal Savunma Yetki Yasası'nın Temsilciler Meclisi'nde onaylanan metninde, 'Bozkurtlar/Ülkü Ocakları'nın bir terör örgütü olup olmadığı hakkında ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından rapor hazırlanmasını öngören bir maddenin de yer almasının esefle karşılandığını bildirdi. Bilgiç, böyle bir talebin kabul görmüş olmasının üzüntü ve endişe verici olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Yasa'nın nihai metni henüz ortaya çıkmamış ve onaylanmamış olmakla birlikte, asılsız ithamlar içeren ve ABD ile aramızdaki köklü müttefiklik ilişkisine yakışmayan böyle bir talebin ABD Kongresi’nin bir kanadında kabul görmüş olması dahi son derece üzüntü ve endişe vericidir. Türkiye karşıtı lobilerin bu tarz girişimlerinin önce Avrupa’da şimdi de ABD’de bazı çevrelerce sahip çıkılmaya çalışılan bu son örneği her şeyden önce terörizmle mücadeleye zarar vermektedir. Başta müttefikimiz ABD olmak üzere terörle mücadelede samimi olan tüm ülkelerin, bu tür hayal ürünü ve art niyetli iddialara prim vermek yerine, PKK/PYD/YPG ve FETÖ dahil gerçek terör örgütlerine karşı kararlı bir şekilde mücadele etmeleri gerekmektedir. Bulundukları ülkelerde uyum içinde yaşayan soydaşlarımıza yönelik bu tür yanlı yaklaşımlar kabul edilemez. Beklentimiz, bu izansız talebin Yasa'nın Kongre’de kabul edilecek nihai metninde yer almaması ve ABD’deki Türk toplumunun örgütlenme ve ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı uygulamalara sebebiyet verebilecek her türlü girişimden kaçınılmasıdır."

MHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili, Anayasa Komisyonu Üyesi Feti Yıldız, sosyal medya adresinden yaptığı açıklamada, “ABD Temsilciler Meclisindeki Dina Titus, Yunan kökenli bir Türk düşmanıdır. Ermeni lobisinin kullanışlı elamanıdır. İçimizdeki bir kısım mandacıyla irtibatlıdır. Ülkü Ocaklarına düşmanlığı fıtratındandır.” İfadelerini paylaştı.

Titus’un Türkiye düşmanlığına delil olabilecek bir çok şey daha bulunmaktadır.

ABD şimdi de terörle yakından uzaktan alakası olmayan Ülkü Ocakları’nı hedef tahtasına koymuştur. ABD de çok iyi biliyor ki, Türkiye’de başta Türk Milliyetçileri olmak üzere toplumun pek çok kesimi terör karşısında son derece net bir tavır almakta ve terörü açıktan destekleyen yapılara karşı topyekûn mücadele vermektedir.

İnternethaberden Osman Diyadin’in yazısında belirttiği gibi; Tarihte ilk kez ABD Temsilciler Meclisinde Ülkü Ocaklarının konu olması Ülkü Ocaklarının nasıl bir vatan cephesi olduğunun kanıtı olmuştur!

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: "ABD, yıllardır küresel terör örgütü YPG/PKK'ya maddi ve manevi her türlü desteğini sürdürmektedir. ABD, yıllardır FETÖ'yü koynunda beslemektedir. Aynı ABD, bu sefer Türk milletinin göz bebeği Ülkü Ocakları'nı hedef almıştır. Güya, Ülkü Ocakları'nın terörle ilişkisi olup olmadığını araştıracaklarmış. Ülkü Ocakları, yarım asrı aşan bir süredir Türk milletinin bağrında yaşayan, eğitim ve kültür alanında faaliyet gösteren, yasal ve tüm faaliyetleri şeffaf olan bir Türk gençliği organizasyonudur. ABD'nin bunu bilemeyecek kadar basit istihbarattan yoksun olması mümkün olabilir mi? Eğer öyleyse ABD'nin küresel gücü küresel çöp olmuştur. Tasarı teklifini veren Yunan orijinli Dina Titus'un tasarı öncesinde FETÖ'nün manevi oğlu olarak tanınan Enes Kanter ile görüşmesi sanırım birçok şeyi anlatmaya yetecektir."

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım konuyla ilgili tepkisini şu şekilde dile getirdi:

"Türk milletinin göz bebeği olan Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı'nın faaliyetlerini, terör örgütü sıfatları ile bağdaştırmaya kalkan ABD Temsilciler Meclisi; Ermeni işgalciliğine destek veren ve Türk-İslam düşmanlarına kucak açan emperyalizmin merkezi bir yapısıdır.

Ülkü Ocaklarının araştırılması tasarısını hazırlayan Yunan kökenli Dina Titus adlı Türk düşmanı, Türk milletine karşı yürütülen faaliyetlerin başaktörü olarak yer alıyor. Okun geldiği yöne bakınca Türk milletine kurulan tuzakların hep aynı mahfillerden çıktığını görüyoruz. Dina Titus, Azerbaycan’ın haklı mücadelesini verdiği Karabağ Savaşı’nda "Türk yapımı insansız hava araçlarında Amerikan teknolojisinin kullanımına ilişkin soruşturma" talep ederek, Ermeni yanlısı bir tutum takınmıştı. Titus, bunların yanında, Türkiye’de üretilen İHA’ların ABD’nin çıkarlarını zora sokacağını belirterek ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Türk İHA’larına ilişkin kapsamlı rapor sunulmasını isteyen tescilli bir Türk düşmanıdır. Ülkü Ocakları ile ilgili tasarıyı sunan Dina Titus’un, FETÖ'nün manevi oğlu Enes Kanter ile tasarı öncesi görüştüğünün ortaya çıkması Ülkü Ocaklarının içte ve dışta ne denli bir saldırı altında olduğunun açık bir göstergesidir."

Ülkü Ocaklarını “Terör örgütü” olarak nitelendirmek Türk Milletine olan çok açık bir düşmanlığın göstergesidir. Ülkücü Hareketi Bir Terör örgütü olarak gösterme çabaları hiç bir şey ifade etmeyecektir. Bilakis Ülkücülerin yürüdüğü yolun ne kadar isabetli olduğunu bir kez daha göstermiştir bu karar. Bu zihniyetlerle iş birliği içerisinde olan yerli işbirlikçileri de bir gün bunun hesabını Türk Milletine vereceklerdir.

Yorumlar (0)