18.04.2022, 00:23

Gerçek Olan Şu ki...

Gerçek olan şu ki, 2023 seçim sonuçları ne olursa olsun toplumun yarısı mutlu olmayacak.
Kutuplaşma daha da artacak ve çoğunluk bir tarafın eline geçtiğinde azınlık tarafın sosyal yaşam düşüncesi etkilenecek. Demokrasiyi hedefleyenler dahi anti demokratik duruş sergileyecek, partizanlık ile milli değerler, yerini şahsi menfaat ve çıkarlara bırakacaktır.

Her parti ve partizan, liyakatten bahsetmekle birlikte seçmenine kendi adaylarını dayatmakta. Seçmenler, taraf olduğu partinin dikta ettiği adaylara oy vermek zorunda kalmakta. Cumhurbaşkanlığı seçimi de Milletvekili seçimleri gibi liyakat meselesi olmaktan ziyade taraf meselesidir.

KIZIL ELMA 2023

2023 Cumhurbaşkanı :

Cumhurbaşkanı adayı, tüm partilerin ittifak ettiği var olan siyasi parti liderlerinden ve adaylığı konu olan tartışmalı siyasetçilerin dışında temsil kabiliyeti ve duruşu olan bir kişi olmalı.

Cumhurbaşkanı yardımcıları ise, barajı aşan 5 parti liderlerinden oluşmalı.

Toplumun farklı yaşam standartlarını, cumhuriyete entegre edebilmeli.

Bakanlar, yine parti gözetilmeden liyakatli kişilerden atanmalı.

2023 Milletin Vekili :

Milletvekilleri, “tercihli oy” ile seçilmeli.

Seçim sistemi bu şekilde değiştirildiğinde, milletvekili adayları sadece seçimlerde değil tüm zamanlarda vekili oldukları millete hizmet etmeyi amaç edineceklerdir.

Seçmen, kendi düşüncesini meclise taşıyacaktır.
Şahsi ve bölgesel haklarını savunacak kişileri seçme arzusuyla sandıklara giden seçmen, bağlı bulundukları partinin belirlediği, çoğunun dahi tanımadığı/beğenmediği kişilere (aslında partiye) oy vermekte.

Tercihli oy ile seçilen vekiller, (seçim sonrası terk ettikleri) seçim bölgelerinde bulunacak ve hizmet odaklı çalışacaklardır.

Ne yazık ki, vekillere ve hatta partisi içinde güçlü olan vekillere ulaşmak çok mümkün değil.

Gelişen teknoloji ile meclis görüşmeleri yapılabilmekle birlikte, il meclisinden toplu katılım sağlayabilirler.

Seçmen de, Milletvekili de bu soruları kendine sormalı:

Vekil ne demektir?
Milletvekilini kim seçer?

Milletvekilinin görev ve sorumlulukları nelerdir?

Seçimlerde neden vaatleri nedir, neden verilir?

Seçim sonrası vekil, kimi ve neyi temsil eder?

Birçok parti, manifestolarından ziyade liderlerinin kararlarıyla hareket etmekte. Manifestolar, hedeflenen kitlelere göre düzenlenmekte. Bu tip oluşumlar, zaman içinde partilerin parçalanmasına sebep olmaktadır. Parçalanan ve kurulan yeni partilerde aynı hataları yapmakta.

Partilerde liderler, maraton koşucusu halini almıştır. Finişe gelen maraton koşucusu son etapta koşan değil yürüyen bir durumda olur. Şayet bir hedef (manifesto) var ise ve manifesto, partinin kuruluş amacı ise bu manifestoya hizmet edenlerin hedeflerini her zaman diri tutmaları için bayrak koşusu gibi düşünmeleri, gerek kendileri ve gerekse liderlerini bu şekilde yapılandırmaları gerekmektedir.

2023 Belediye Başkanı :

Milletvekilliğinde olduğu gibi, Belediye Başkan adayları da partilerin belirlediği kişilerdir. Globalleşen Dünya’ya ayak uyduramayacak kişiler, yıllarca oturdukları koltuktan kalkmamakta. Oysa son 15 yıldır sosyal toplum ihtiyaçları çoğu Belediye başkanı tarafından anlaşılamamakta ve gelişim yaşanmamakta.

Belediye Başkanları il seçmeninin %10 imzasına sahip kişilerin katılabileceği, her hangi bir parti gölgesinde olmayan ve amacı, iline/ilçesine hizmet olan kişilerden seçilmeli. Toplumumuzda bu hizmete talip, siyasetin gölgesinden kurtulamayan çok sayıda hizmet sevdalısı bulunmakta.

Belediye meclis üyeleri de halk tarafından seçilmeli ki, bağlılığı partiye değil halk’a olsun. Seçilen kimse diyet ödemek zorunda kalmasın. Halkın teveccühünü kazanmak için çaba sarf etsinler.

Halkın içinden gelen, onları dinleyen aynı dertlerden muzdarip olanlar, kendi dertlerine çare olmak için karar alırlar. Her belediye meclisi, siyasi çekişme ve hesaplar yerine, seçim bölgesine hizmeti esas almalıdır.

Şuan ki seçim sisteminde; Milletvekilleri, Belediye Başkanları ve meclis üyeleri, seçilen değil atanan kişilerdir.

Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır.
Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Herkes ölümü tadacaktır.
(Âl-i İmrân, 185)

Yorumlar (0)